1A158B30 2960 44A4 ADB4 4B43FB53CB7F
2 lipca 2023 Bartłomiej Falkowski Sprzęt

Recenzja ASICS GEL-KAYANO 30. Adaptacyjna stabilność i niespotykany komfort


Gdy dostałem tajemnicze buty, bez żadnego logo, wypisanej nazwy, pudełka, postanowiłem nie szukać informacji co to za model i po prostu ruszyć na trening pobiegać. Miało to zbudować niezależną opinię bez oparcia na stereotypach i ocenach innych. Na pierwszy rzut oka widać było, że jest to model treningowy, do spokojnego pokonywania kilometrów na asfalcie. Masywna podeszwa i miękka pianka oznaczały, że but ten może okazać się modelem, który będzie moim wyborem podczas spokojnych, regeneracyjnych treningów w przygotowaniach do maratonu. Jak sprawdził się ASICS GEL-KAYANO 30 podczas biegania?

Pierwsze wrażenie

Gruba warstwa pianki, rozciągliwa cholewka i szeroki profil to charakterystyczne punkty butów do spokojnego biegania i pokonywania znacznej liczby kilometrów. But jest spory, ale całkiem zgrabnie zaprojektowany, dzięki czemu nie wygląda topornie. Podczas pierwszego treningu, spokojnego kilkunastokilometrowego wybiegania, potwierdziło się to, co można było wyczytać z wyglądu. But jest bardzo komfortowy i stworzony do tego, by jak najbardziej ulżyć nogom podczas spokojnego biegu. Na podeszwie buta, od wewnętrznej strony jest zaznaczony obszar z podpisem 4D Guidance System. Przy pierwszych treningach w ogóle nie przejmowałem się, czym jest ten system i jak ma działać. Od razu mogłem powiedzieć, że but jest wygodny, miękki, stabilny i taki jaki powinien być model do spokojnego biegania.

DSC00386

Podeszwa

Po kilku treningach, gdy moje przychylne zdanie się utrwaliło, sprawdziłem, że testowanym butem jest ASICS GEL-KAYANO 30. Jest to z założenia but stabilizujący, a tajemniczy system 4D GUIDANCE SYSTEM™ ma za zadanie wspierać nadmierną pronację i dostosowywać się do zmian kroku wraz z pokonywanym dystansem i pojawiającym się zmęczeniem. Co ciekawe, o ile już miałbym bawić się w coraz rzadziej stosowany podział stóp na supinujące, pronujące i neutralne, to akurat moje stopy nie wymagają obuwia ze wsparciem. Mimo to GEL-KAYANO okazuje się bardzo wygodnym i nieprzeszkadzającym mi modelem. Wcześniej wsparcie w tego rodzaju butach oznaczało jakieś plastikowe, lub bardzo twarde, gumowe wstawki. GEL-KAYANO 30 tego nie ma i mam wrażenie, że but może być przez to komfortowy prawie dla każdego.

Testowany model ma dość wysoki profil, producent podaje 40 milimetrów w pięcie i 30 milimetrów pod śródstopiem, co w połączeniu z miękką, sprężystą pianką FF BLAST™ PLUS ECO daje uczucie biegania po miękkim dywanie. Oczywiście tak wysoka i miękka pianka wymagała zastosowania szerszej podeszwy. Dzięki temu w normalnych warunkach but jest bardzo stabilny. Biegając zarówno po asfalcie, jak i ścieżkach leśnych but ani na chwilę nie sprawiał, że miałem kłopoty z równowagą. Jest bardzo miękko, ale stabilnie. Co ciekawe podobna pianka stosowana jest w butach treningowo – startowych ASICS MAGIC SPEED. Japoński producent idzie za słusznym trendem i buty treningowe wyposaża w pianki z butów startowych. Daje to lekkość biegu przy okazji dużej dawki amortyzacji.

BE17C61F 7C47 4ADC 96F4 4C7990493649

Poza pianką, za ten efekt odpowiada Pure GEL. Jest to nowy materiał, który jest o 65% bardziej miękki i zwraca do 4% więcej energii niż poprzednio stosowany przez markę słynny system GEL. Wszystko to, plus dobra geometria podeszwy, sprawia, że mimo masy wynoszącej 303 gramy w standardowym rozmiarze 42,5 i 338 gramów w moim 46 EU, w nowym GEL-KAYANO 30 biega się lekko i przyjemnie. Ten model mocno zmienia też zakorzenione u wielu osób, w tym u mnie, skojarzenie, że but ze wsparciem i dużą dawką amortyzacji musi być toporny. Japońscy projektanci obie te cechy wpasowali w bardzo wygodny i zwinny but.

Cholewka

Materiał cholewki jest bardzo przewiewny i elastyczny. Brak w nim elementów, które mogłyby obcierać naszą stopę. Sam but jest szeroki, co jeszcze bardziej poprawia komfort użytkowania. Z przodu buta jest wystarczająca przestrzeń na palce, mimo że moja stopa należy raczej do szerokich. W zapiętku, otulonym miękką warstwą materiału, znajdują się niezbyt twarde, stabilizujące, niskie wkładki. Dzięki temu pięta nie ucieka, ale także nie ma żadnego dyskomfortu nawet przy dłuższym bieganiu. Na moje nieszczęście, ale za to na szczęście dla recenzji, ostatnio mam problem z tkliwością w okolicy kości piętowej. Mimo to zapiętek w GEL-KAYANO 30 nie pozwala mi o tym pamiętać i jest bardzo przyjemny dla stopy. Język buta to klasyczna, grubsza konstrukcja, która dobrze rozkłada nacisk sznurowadeł.

DSC00392

Dla kogo jest GEL-KAYANO 30?

ASICS GEL-KAYANO 30 to but komfortowy. Model, który powstał, by przemierzać w nim spokojne kilometry, spełnia to zadanie w 100%. Nie ma sensu na siłę szukać minusów. Może ciężko byłoby w nim biegać naprawdę szybkie akcenty, ale też nie do tego został stworzony. Jednocześnie kilka przebieżek nie stanowi problemu i spokojnie możemy na koniec rozbiegania dorzucić dziesięć rytmów. GEL-KAYANO 30 nie będzie się opierał przy szybkim bieganiu. Szukając buta do spokojnego biegania, dla osób cięższych, lub tych, których kilometraż jest spory i potrzebują modelu, który będzie komfortowy przy biegach regeneracyjnych, GEL-KAYANO 30 może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wiem, że u mnie zagości na stałe w przygotowaniach do maratonu. Miękka pianka idealnie tłumi wstrząsy i da wytchnienie w trakcie przygotowań, gdzie będę robił bardzo dużą objętość.

PlusyMinusy
Duża amortyzacja połączona z lekkościąPianka jest miękka i szeroka. Mogą zdarzać się przytarcia i lekkie uszkodzenia niewpływające na właściwości buta
Szerokie i wygodne
Stabilne

Ogólna ocena: 9/10

Buty są dostępne od 1 lipca na ASICS.com, SklepBiegacza.pl, Natural-Born-Runners.pl, eobuwie.pl, ButyJana.pl

CAB65539 D87C 4185 808F 83BDC7DD27BD

Recenzja stworzona na zlecenie marki ASICS jednak jest w pełni obiektywną oceną testera.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.