On Weather Jacket Lumos – kurtka na chłód, wiatr i deszcz
Zima za pasem, a na zewnątrz chłód, wiatr i niekiedy straszne zamiecie. Chcąc nadal biegać na świeżym powietrzu, należy zainteresować się cieplejszą garderobą. W co warto zainwestować? Podstawą będzie dobra przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa kurtka, zwłaszcza kiedy porywy wiatru w towarzystwie deszczu zniechęcają do aktywności na zewnątrz. Dziś przyjrzymy się jednej z nich On Weather Jacket Lumos. Naszymi testerami będą początkujący biegacz Tomek Koprowski oraz trenerka personalna Aleksandra Guzik.
Czym wyróżnia się kurtka coraz bardziej popularnej i rozpoznawanej szwajcarskiej marki On? Przede wszystkim jest zadziwiająco lekka. Producent podaje, że rozmiar S tego modelu waży zaledwie 160 gramów! Kurtka wykonana z solidnego, aczkolwiek cienkiego materiału daje duży komfort podczas użytkowania. Już na pierwszy rzut oka widać ilość zastosowanych odblasków wzmacniając przy tym poczucie bezpieczeństwa biegacza. Kurtka kolorystycznie nawiązuje również do aktualnej pory roku i wpada w oko najbardziej wymagającym estetyki klientom.
Producent zapewnia, że kurtka bardzo dobrze chroni od wiatru. Zdecydowanie tak właśnie jest. Po jej nałożeniu pierwsze co rzuca się w oczy to dość wąskie rękawy zakończone delikatną gumką, która doskonale okala nadgarstek. Nie ma zatem mowy o przeszywającym wietrze wpadającym przez zbędną przestrzeń rękawa. Sam krój kurtki jest dość dopasowany. Wystarczający, by pomieścić longsleeve, ale na tyle dobrze skrojony, by podkreślić sylwetkę. Kaptur kurtki wyposażony jest w dodatkowy daszek, który w razie niespodziewanego deszczu ochroni od niego naszą twarz.
Kurtka na deszczową pogodę
Ola jako kobieta bardzo zwraca uwagę na detale: -„Nowością dla mnie jest brak ściągaczy przy kapturze i z początku byłam tym zmartwiona. Obawy były jednak niesłuszne, bo i tutaj producent zastosował innowacyjne rozwiązanie. Kaptur od wewnątrz wykończony jest gumką, zatem po jego nałożeniu nie musimy się obawiać, że większe podmuchy wiatru czy podskoki podczas biegu ściągną go z powrotem w dół. Niestraszny był mu wiatr i deszcz podczas pierwszego mojego biegu w tym okryciu. Zaletą okazała się też długość kurtki, która pozwala na komfortowy bieg, nie podwija się i chroni od wiatru również lędźwie„.
Kurtka wykonana jest z tkaniny hydrofobowej, czyli takiej, która „boi się” wody. Odpycha od siebie jej cząsteczki, a co za tym idzie, chroni przed lekkim deszczem. Idealnie zatem zdała egzamin podczas wilgotnych poranków i lekkiej mżawki. Zamki przy kieszeniach zewnętrznych również są wodoodporne, więc w razie potrzeby można bezpieczniej ukryć w nich cenniejsze przedmioty.
Oddychalność przede wszystkim
Kurtka częściowo podszyta jest siateczką i posiada kryte otwory wentylacyjne zarówno na plecach, jak i z przodu. Za ich pomocą utrzymuje idealną temperaturę ciała i wysoki komfort podczas użytkowania. Mimo zastosowania tkaniny hydrofobowej świetnie odprowadza wilgoć i zapewnia termoregulację. Czuje się w niej ciepło, a jednocześnie ma się odczucie, że skóra może spokojnie oddychać.
Kryty zamek błyskawiczny zakończony jest osłoną, dzięki czemu zapięcie kurtki do samej góry nie skutkuje nieprzyjemnym tarciem podbródka. Materiał jest dość elastyczny, więc nie krępuje ruchów. Tkanina z pozoru delikatna jest trwała na uszkodzenia, a sama kurtka niewielkich gabarytów, pomieści się w swojej własnej kieszeni.
Jak kurtka sprawuje się w biegu?
Dla Oli, która uwielbia biegać latem, kurtka była często nieocenioną pomocą: -„Jestem osobą, która kocha biegać latem. Stronię od zimna, ale zawsze wykonuję swój plan. Nie ma dla mnie złej pogody, jest jedynie zły ubiór. Z całym przekonaniem mogę napisać, że kurtka pozwoli mi wychodzić na bieganie z większym komfortem i bez strachu, że zmarznę„.
Tomek na pierwsze bieganie w temperaturze ubrał się natomiast w pełny komplet, w którym była bluza, kurtka oraz legginsy. Jak się okazało, nie był to do końca dobry pomysł: – „Ubiór w pełny komplet, włącznie z kominem, okazał się tego dnia przesadą. Koszulka ON jako pierwsza warstwa jest wystarczająco ciepła nawet przy 5-10 stopniach Celsjusza, a ja dodatkowo założyłem kurtkę. Pierwsze wrażenie było takie, że w niej się gotowałem. Jednak nie żałuję, że miałem na sobie pełen komplet, ponieważ wieczorem wiało bardzo mocno i kurtka ochroniła mnie przed wiatrem. Warto wspomnieć o kapturze, który pełni funkcję czapki z daszkiem – podczas biegania w deszczu chronił moją twarz i zapewniał dobrą widoczność. Kurtka, mimo że jest cienka jak papier, dobrze chroni przed wiatrem i lekkim deszczem. Miałem okazję biegać w niej zarówno podczas lekkiej mżawki, jak i silnego deszczu – w tym drugim przypadku przemokłem, więc kurtkę polecam głównie jako osłonę przed wiatrem„.
Na zimno ciepłe legginsy
Materiał, z którego są wykonane legginsy, jest znacznie grubszy od tradycyjnego, a co za tym idzie, świetnie trzyma temperaturę. Mimo swej gramatury jest niezwykle wygodny. Legginsy o średnim stanie dobrze przylegają w pasie i nie zsuwają się z niego podczas biegu. Posiadają również regulację dopasowującą spodnie do użytkownika.
Dla Tomka ważne przy testach były cechy użytkowe: -„Biegam zazwyczaj wieczorami, więc chciałem również przetestować odblaski na każdym elemencie garderoby. Jest to istotne, ponieważ moje osiedlowe ścieżki są wąskie i słabo oświetlone, co wymaga dobrej widoczności wśród pieszych, innych biegaczy czy rowerzystów„.
Z praktycznych rzeczy oprócz dużej ilości odblasków zarówno z przodu, jak i z tyłu (które na pierwszy rzut oka są trudne do zauważenia, dzięki czemu nie zaburzają estetyki produktu) mają też kieszeń na drobne przedmioty, która znajduje się z tyłu. Już nie mogę doczekać się zimowych biegów, by przekonać się o zastosowanej technologii trzymania temperatury podczas przymrozków.
Dla Oli legginsy również były bardzo udane -„Jako wielbicielka jednokolorowych setów nie mogłam odmówić sobie zestawienia legginsów z czekoladowym longsleevem. Ten natomiast zaskakuje gofrowym materiałem, który doskonale wchłania wilgoć, ale i trzyma ciepło. Wyższy kołnierzyk chroni szyję od wiatru, lekko oversizowy krój pozwala ciału czuć się swobodnie, a długość bluzki umożliwia nieskrępowane ruchy. Dodatkowym atutem jest przestrzeń na zegarek, dzięki czemu możemy chronić od zimna nasze nadgarstki i nadal kontrolować parametry biegu„.
Biegaczu! Trzymaj ciepło
Ubieranie się ciepło przy niskich temperaturach i wietrznej pogodzie jest kluczowe, aby zminimalizować ryzyko negatywnych skutków oddziaływania zimna na organizm, chroniąc go przed utratą ciepła, hipotermią i chorobami związanymi z zimnem. W niskich temperaturach organizm zaczyna tracić ciepło szybciej, a odpowiednie ubranie działa jak warstwa izolacyjna, ograniczając utratę ciepła i pomagając utrzymać stałą temperaturę ciała.
Zimny wiatr może skutkować dodatkowym uczuciem zimna poprzez zwiększenie utraty ciepła z powierzchni skóry. Noszenie warstw ubrań, zwłaszcza tych odpornych na wiatr, pomaga zabezpieczyć przed działaniem chłodzącego wiatru, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór odzieży.
Żadna ilość farmazonów nie sprzeda tego za taką cenę. 🙂
KAILO
1 rok temu
cena masakra…..wiem że jest moda na bieganie i uprawianie sportu, ale to duża przesada taka cena.
bieganie to sport, a nie wybieg dla modelek i modeli….
nawet jakbym nie miał co robić z PLN – mi to bym wolał kupić coś tańszego i równie dobrego jakościowo.
trenerka personalna, pasjonatka i trenerka biegania. Oprócz biegania trenuje również crossfit i pływanie. Kocha motywować i zarażać miłością do aktywności fizycznej. Założycielka projektu #piątkawpiątek zrzeszającego biegaczy z całej Polski. Pełna optymizmu i wiecznie uśmiechnięta prężnie działa na Instagramie.
I cena całkiem przystępna 🤦
1300 zł
No właśnie…..
A tam. Na promocji widziałem za 1200 zł 🤣
Żadna ilość farmazonów nie sprzeda tego za taką cenę. 🙂
cena masakra…..wiem że jest moda na bieganie i uprawianie sportu, ale to duża przesada taka cena.
bieganie to sport, a nie wybieg dla modelek i modeli….
nawet jakbym nie miał co robić z PLN – mi to bym wolał kupić coś tańszego i równie dobrego jakościowo.