15 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nowy Nike Zoom Structure: stabilizacja i szybkość łączą siły


Siła i rozwój sportowca wynikają z podejmowania ciągłego wysiłku fizycznego. Nawet osiągnięcie celu, nie oznacza rezygnacji z kolejnych wyzwań. Tak też jest w przypadku nowego Nike Air Zoom Structure. 18 edycja modelu wysoko podnosi poprzeczkę w świecie obuwia biegowego, zapewniając zarówno prędkość, jak i stabilizację.

Nike_Zoom_Structure_18_1_m__ski.jpg

Przez ponad dwadzieścia ostatnich lat projektanci Nike sukcesywnie obalali mit, iż stabilizacja jest równoznaczna z mniejszą prędkością. W trakcie prac projektowych nad Zoom Structure położono nacisk, by model był zdecydowanie lżejszy, smuklejszy, a jednocześnie bardziej sprężysty od poprzednich edycji, przy zachowaniu jego znaku rozpoznawczego: stabilizacji. W efekcie Structure 18 to krok milowy względem wcześniejszych wersji – inżynierowie zmodernizowali go w każdym aspekcie.

Zespół Nike ściśle współpracował z wybitnymi lekkoatletami, jak Galen Rupp, srebrny medalista z Londynu na dystansie 10 000 m czy Mary Cain, mistrzyni świata juniorów na 3 000 m. Ich opinia była kluczowa podczas prac nad projektem Structure 18. Rupp, który tygodniowo pokonuje ponad 190 km stwierdził, że nowa wersja zapewnia mu bardziej stabilny krok i poczucie szybkości.
Nike Structure to jedyny but, w którym trenuję od kiedy zacząłem przygodę z bieganiem. To fajne uczucie mieć swój udział w opracowaniu jego kolejnej wersji – mówi Galen Rupp – Uwielbiam Nike Air Zoom Structure 18 za to, że dokładnie obejmują stopę w odpowiednich miejscach, dając wsparcie niezbędne przy dłuższych dystansach. Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy wziąłem je do ręki i poczułem jak bardzo są lekkie. Wygląda na to, że Nike znalazło sposób na magiczne odjęcie kolejnych gramów, dzięki czemu czuję, że mogę pobiec dużo szybciej – dodaje Rupp.

Nike_Zoom_Structure_18_1_damski.jpg

Nike Air Zoom Structure 18 gwarantuje niezrównaną stabilizację stopy poprzez połączenie cholewki z asymetrycznym systemem włókien Flywire z podeszwą opartą na technologii Dynamic Support. Wykorzystuje ona piankę o trzech stopniach gęstości. Z kolei nowe, odpowiednio ukształtowane kopyto szewskie opracowano z myślą o lepszym dopasowaniu i bardziej sprężystym kroku. Amortyzacja poduszką Nike Zoom Air zapewnia tak bardzo potrzebne sportowcom natychmiastowe wybicie z palców.
Technologię Dynamic Support zaprojektowano tak, by dawała biegaczom poczucie wsparcia i amortyzacji. Opiera się ona na zastosowaniu przeciwlegle ustawionych klinów z pianki o różnej gęstości, co pomaga redukować nadpronację. Projektanci podnieśli również poziom wsparcia Zoom Structure poprzez dodanie do istniejącej konstrukcji trzeciego rodzaju pianki o wysokiej gęstości. W razie konieczności trójpiankowy system zapewnia dodatkowy poziom wsparcia i gładkie przejście z pięty na palce po dostawieniu stopy.
Cholewka nowego modelu wykonana została ze specjalnej siateczki oraz uzupełniona systemem lin w technologii Flywire, które obejmują stopę. Rozwiązanie to gwarantuje jej wsparcie przy użyciu mniejszej ilości materiału. Dzięki temu stopa porusza się bardziej naturalnie. Ponadto, zastosowanie siateczki podnosi komfort i zwiększa wentylację cholewki. Materiał ten pozwolił projektantom Nike na precyzyjne rozmieszczenie stref przepływu powietrza i wsparcia we wszystkich niezbędnych obszarach.

Nike Zoom Structure 18 4 damski Nike Zoom Structure 18 2 damski

Technologia Nike Zoom Air to najszybsza, a jednocześnie najbardziej sprężysta amortyzacja Nike Air. Dzięki temu, jest wyborem numer jeden wśród wielu sportowców, zarówno amatorów, jak i zawodowców. Poduszka Nike Zoom na poziomie śródstopia w połączeniu z nowym kształtem noska sprawia, że Structure 18 pozwala na uzyskanie sprężystości i dynamicznego przejścia stopy z pięty na palce.
Serię Nike Zoom Air zaprojektowaliśmy tak, by stanowiła rewolucję w świecie prędkości – mówi Rob Dolan, VP i Creative Director Nike Footwear – Wszędzie tam, gdzie sportowcy trenują i rywalizują ze sobą, zawsze słyszymy, że kochają Zoom Air za prędkość, wybicie i sprężystość kroku. Zwracają także uwagę na sposób, w jaki modele z tą poduszką potrafią akumulować i natychmiast oddawać energię.
Nike Air Zoom Structure 18 jest już dostępny w w sklepach stacjonarnych oraz wersji NIKEiD na Nike.com. Po raz pierwszy za pośrednictwem tej platformy będzie można wybrać szerokość cholewki, rodzaj wkładki wewnętrznej, indywidualną kolorystykę, przejścia tonalne, a także dodać własne napisy. 

Nike Air Zoom Structure 18 jest częścią kolekcji butów biegowych Zoom Air, obejmującej modele Air Zoom Pegasus 31, Air Zoom Elite 7 oraz Air Zoom Streak 5.

Możliwość komentowania została wyłączona.