New Balance 1080v12
 
3 kwietnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nowości na rynku terenowych butów minimalistycznych


Wśród imprez biegowych coraz większą popularnością cieszą się biegi przełajowe i górskie. Środowisko amatorskiego biegania okrzepło w ostatnich latach i szuka nowych wrażeń, nowych pomysłów na bieganie. W świecie sprzętu rośnie popularność butów do naturalnego biegania, butów minimalistycznych. Poniżej prezentujemy kilka spośród ciekawych nowości 2012 roku.

Na początku tego roku miał swoją premierę nowy model New Balance, MT110. Jest to następca MT100 (docenionego również w Polsce jako jeden z pierwszych modeli minimalistycznych dostępnych w naszym kraju) oraz MT101. Kilkuletnia współpraca New Balance ze świetnymi amerykańskim ultramaratończykami, Antonem Krupicką i Kylem Skaggsem znalazła swój ostatni wyraz w omawianym modelu. MT100 waży ok. 220g. Cholewka jest wykonana z syntetycznego materiału, wyściółka wnętrza buta wzorowana na serii Minimus by zapewnić maksymalny komfort w biegu bez skarpet. Podeszwa ma dość agresywny bieżnik, umieszczono w niej płytkę Rockstop mającą chronić stopę przed ostrymi kamieniami. Spadek pięta-palce – 4mm.

minimaplist.1

Jedną z najciekawszych nowości jest bez wątpienia Salomon S-Lab Sense, czyli but skonstruowany specjalnie dla Kiliana Jorneta. Genialny Hiszpan po debiucie w Western States 100 w 2010 roku potrzebował but, który sprawdziłby się w zróżnicowanym terenie i pozwolił mu wygrać. Salomon stworzył taki but a Kilian rok później wygrał Western States. S-Lab Sense ważyć będzie 185 gramów, spadek pięta-palce 4mm, będzie go można nosić bez skarpet. Cena – kosmiczna – 200 dolarów! Znając polskie realia, jeżeli ten model pojawi się na naszym rynku, będzie kosztował ponad 700 złotych…
Światowa premiera około maja.

 minimalist.2

  
Kolejna propozycja New Balance to Minimus Amp (MT1010). Buty z serii Minimus z założenia miały oddawać wrażenia biegu na boso, stąd, szczególnie w przełajowej odsłonie, dla wielu biegaczy są zbyt dużym wyzwaniem, dając niewiele ochrony podczas długich biegów w trudnym terenie. Obok MT110 odpowiedzią NB jest Minimus Amp. W porównaniu ze swym starszym bratem ma bardziej solidną cholewkę oraz grubszą podeszwę. Spadek pięta-palce 4mm, podeszwa Vibram. Waga 220g. Dla dodatkowej ochrony – płytka Rockstop. Wszystko to czyni ten model atrakcyjnym dla tych, którzy chcą stopniowo wchodzić w świat butów minimalistycznych oraz dla tych, którzy w biegach ultra potrzebują stosunkowo większej ochrony.

  

minimalist.4

 

Saucony Kinvara Trail

Szosowa Kinvara spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, także w Polsce. Teraz Saucony wprowadza trailową wersję tego modelu. Ważący 240g but ma dość grubą podeszwę o 4mm spadku pięta-palce. Przód buta jest dodatkowo wzmocniony i chroni palce przed urazem. Premiera przełajowej Kinvary zaplanowana jest na czerwiec

minimalist.5

Inov-8 Trailroc 255, 245, 235

Wśród europejskich producentów niekwestionowanym liderem w segmencie lekkich butów do biegania w terenie jest firma Inov-8, która w swojej ofercie ma co najmniej kilka modeli przeznaczonych dla amatorów biegania naturalnego. W 2012 roku Inov-8 wprowadza nową serię butów – Trailroc. Trzy modele z tej serii to 255, 245 i 235  – numery te tradycyjnie już oznaczają wagę buta. Im lżejszy model, tym cieńsza podeszwa, mniejszy spadek pięta-palce (odpowiednio 6mm, 3mm i 0mm), w 235 dodatkowo zrezygnowano z płytki zatopionej w podeszwie a mającej chronić stopę przed ostrymi kamieniami.

 minimalist.6

  

Asics Fuji Racer

Asics jest znany z tradycyjnego podejścia do butów biegowych. Ta bardzo ceniona w Polsce marka do tej pory nie miała zbyt wiele do zaoferowania w segmencie butów do naturalnego biegania. Fuji Racer waży 245g, cholewka jest odchudzona, podeszwa dość gruba (pięta 22m, palce 16mm), spadek pięta -palce (6mm) w porównaniu z konkurentami nie zwala z nóg, ale dla Asicsa jest to niewątpliwie duży krok w stronę butów minimalistycznych. 

  

 racer