16 lutego 2012 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nike Sole


NIKE przedstawia innowacyjną podeszwę NIKE Sole stworzoną we współpracy z Sarą Reinertsen z myślą o sportowcach po amputacjach

Firma Nike wprowadza na rynek nowy typ podeszwy dla sportowców po amputacjach, wykorzystujący najnowsze technologie. Superlekka i wytrzymała podeszwa kompozytowa może być z łatwością stosowana przez sportowców biegających w protezach Össur’s Flex-Run.

proteza1 

Firma Nike zaprojektowała podeszwę Nike Sole we współpracy z Sarą Reinertsen, triathlonistką po amputacji nogi a jednocześnie rekordzistką świata, oraz firmą Össur, wiodącą na rynku ortopedycznym i znaną z zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie protetyki.

„To bardzo ważny dla Nike projekt” – mówi Tobie Hatfield, Nike Innovation Director – „Jest odzwierciedleniem naszej pasji i zaangażowania w tworzenie innowacyjnych rozwiązań, niezbędnych sportowcom do osiągania zamierzonych celów. Zawsze wysłuchujemy opinii każdego zawodnika”.

Nike Sole to innowacyjny projekt – składa się z podeszwy zewnętrznej, środkowej oraz warstwy termoplastycznego uretanu nazwanej Aeroply, wykonanej na bazie Nike Air Bag, będącej łącznikiem pomiędzy Nike Sole, a wykonaną z włókien węglowych protezą Össur Flex-Run. Dziewięć nylonowych zakładek utrzymuje protezę, zapewniając stabilność a jednocześnie komfort zakładania i zdejmowania. Rozciągliwa opaska zabezpieczająca, zapinana do okrągłego medalionu w górnej części sprawia, że podeszwa znajduje się dokładnie tam, gdzie powinna.

proteza2

„Össur Flex-Run umożliwia zawodnikom po amputacjach realizację ich sportowych celów” – mówi Jon Sigurdsson, Prezes oraz Dyrektor Generalny Össur. „Ta ekscytująca współpraca łączy dokonania firmy Össur w obszarze badań i rozwoju protez dla biegaczy z najwyższej klasy technologiami Nike, a wynikiem jest nowy, niepowtarzalny produkt” – mówi Sigurdsson.

Pierwszy prototyp Nike Sole, wykorzystywany przez biegaczkę Sarę Reinertsen, został wykonany na bazie podeszwy zewnętrznej Nike Free 5.0, przymocowanej do plastikowego rękawa wsuwanego na protezę. Tobie Hatfield, Nike Innovation Director, blisko współpracował z Reinertsen tak, by udoskonalić następną serię prototypów w oparciu o jej obserwacje w trakcie testów.

Reinertsen, która urodziła się z wrodzonym niedorozwojem kości udowej (PFFD – Proximal Femoral Focal Defficiency), nieustannie zmagała się z problemem braku stabilności oraz kontroli nad dopasowaniem obuwia. Zaburzenie prawidłowego rozwoju kości doprowadziło do tego, że wproteza3 wieku siedmiu lat straciła nogę. Po amputacji zaczęła uprawiać bieganie, aż w końcu, mając 13 lat, pobiła rekord na dystansie 100 metrów wśród kobiet z amputacją powyżej kolana.

Jak większość zawodniczek po amputacji, Reinertsen obecnie startuje w maratonach i triathlonach, używając protezy z włókien węglowych Össur Flex-Run połączonych z podeszwą Nike Sole. W 2006 roku rozpoczęła współpracę z Hatfieldem oraz laboratorium Nike Innovation Kitchen w zakresie rozwiązań zewnętrznej podeszwy protetycznej.

Wcześniej Reinertsen wykorzystywała podeszwę zewnętrzną stworzoną na bazie tradycyjnego buta dla biegaczy. Przy ograniczonej liczbie innowacji w dziedzinie podeszw protetycznych, rozwiązania oparte na wykorzystywaniu typowego obuwia sportowego były wówczas normą. Model będący połączeniem Flex-Run z Nike Sole, dostępny obecnie za pośrednictwem dostawców protez, daje istotną przewagę nad pozostałymi rozwiązaniami.

Sukcesy sportowe Reinertsen to siedem maratonów (NYC 1997 i 1998, LA 1998 i 1999, Millennium New Zealand 2000, London 2002 czy Boston 2004) oraz tytuł pierwszej kobiety po amputacji, która ukończyła Mistrzostwa Świata Iron Man® na Hawajach w 2005 roku.  Zawodniczka wciąż głodna jest dalszych sukcesów.

Możliwość komentowania została wyłączona.