29 czerwca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Niesamowita rywalizacja Team Americas i Team Europe South w ASICS Beat the Sun!


W niedzielę 21 czerwca 2015 roku pięć drużyn, mających w swoich szeregach zarówno amatorów, jak i profesjonalnych zawodników, rywalizowało ze sobą w ekscytującym wyścigu wokół Mont Blank – ASICS Beat the Sun.
 
ASICS Beat the Sun to wyjątkowy bieg w terenie, łączący w sobie elementy alpinizmu, trailu i biegania po utwardzanym podłożu. Odbywa się w najdłuższy dzień w roku, który trwa dokładnie 15 godzin, 41 minut i 35 sekund. Taki też jest limit czasowy biegu w którym muszą się zmieścić uczestnicy imprezy. 
Team Americas najlepsi!

Jedynie cztery sekundy dzieliły Team Americas i Team Europe South, które w regulaminowym czasie dotarły do mety 150 kilometrowego biegu ASICS Beat the Sun, rozgrywanego u podnóża Mont Blanc. Obie drużyny ukończyły wyścig w 15 godzin i 3 minuty – 38 minut przed zachodem słońca. 

2015 06 21 ABTS Olga Santamaria

Wyścig należy do jednych z najtrudniejszych na świecie i wymaga jego od uczestników odpowiedniego przygotowania, motywacji oraz odporności psychicznej, która bardzo się przydaje na trasie. To wydarzenie określa się jako coroczne święto biegania, krzewiące kulturę sportową i duch solidaryzmu wśród sportowców. W tym roku ASICS Beat the Sun połączyło biegaczy z 17 różnych państw, a jeszcze większą grupę zainspirowało, w tym Pete Jacobsa, byłego Mistrza Świata Ironman. 
Skład drużyn to trzech zawodowców i trzech amatorów biegania. Każdy z uczestników miał do pokonania co najmniej 2 z 13 odcinków trasy.  

Chętnych do udziału w imprezie nie brakowało – spośród 10 000 biegaczy z całego świata wybranych zostało 15, którym dano szansę uczestniczenia w ASICS Beat the Sun. 

2015 06 21 ABTS Manu Gault

Przebieg rywalizacji

Pierwsza część rywalizacji to zdecydowana dominacja Team Europe South, który kontrolował przebieg biegu i utrzymywał pozycję lidera na czterech z pięciu odcinkach. Na odcinkach 5-11 dochodziło z kolei do ciągłej zmiany na pierwszej pozycji między zespołami Team Americas, Team Europe South  i Team Africa. 
Pomimo determinacji i zaangażowania na trasie biegu drużynom Team Asia-Pacific, Team Africa oraz Team Europe South nie udało się przekroczyć linii mety przed zachodem słońca. 
Zwycięska drużyna, dowodzona przez Megan Kimmel, została entuzjastycznie przywitana przez tłumy kibiców w Chamonix, gdzie rozpoczynał się i kończył wyścig. 
Na imprezie nie zabrakło krwi, potu i łez. Uczestnicy musieli się wspinać po stromych zboczach Mont Blanc, przemierzać zaśnieżone obszary, walczyć z różnicami wysokości. Każdy z nich musiał być przygotowany na ekstremalny wysiłek, którego być może wcześniej nie doświadczył. 

2015 06 21 ABTS Team Finish 3

Wyniki:

Team Americas – 15 godzin, 3 minuty, 10 sekund – przed zachodem słońca o 38 minut 
Team Europe South – 15 godzin, 3 minuty,14 sekund – przed zachodem słońca o 38 minut 
Team Asia-Pacific – 16 godzin, 52 sekund – po zachodzie słońca o 19 minut 
Team Africa – 16 godzin, 20 minut, 32 sekundy – po zachodzie słońca o 39 minut 
Team Europe North – 17 godzin, 10 minut, 59 sekund – po zachodzie słońca o 1 godzinę i 29 minut
Megan Kimmell, kapitan Team Americas, specjalista trailu i biegania po górach:
W ubiegłym roku mojej drużynie zabrakło 33 sekund, dlatego jestem zadowolona z naszego tegorocznego sukcesu. To niesamowite uczucie wygrać z tak niewielką przewagą. Jestem dumna ze swojej drużyny i ducha walki, jaki pokazaliśmy.
 
Pete Jacobs mistrz Świata Ironman 2012, kapitan drużyny Azji-Pacyfiku:
Moje nogi były bardziej zmęczone niż po Ironmanie. Na odcinkach poprowadzonych dolinami, całkowicie opadłem z sił, ponieważ wcześniej musiałem przez 4 kilometry wspinać się pod górę. Nie dałem rady biec, musiałem maszerować.
Druga edycja ASICS Beat the Sun zakończyła się sukcesem. Miejmy nadzieję, że kolejne edycję tej elitarnej imprezy będą równie udane.
Więcej informacji na: asics.com/beatthesun

Możliwość komentowania została wyłączona.