New Balance 1080v12
 
21 lutego 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nadbiega Fenix 2 od Garmina – będzie hit?


20 lutego, niecałe
dwa lata po premierze Fenixa, Garmin zapowiedział wypuszczenie na rynek
odnowionej wersji tego outdoorwego zegarka. W Fenixie 2 zachowane zostało całe bogactwo narzędzi
nawigacyjnych, dodano natomiast funkcje wspierające wiele dyscyplin sportu i
odmian outdooru m.in.: pływanie, jazdę na rowerze, narciarstwo zjazdowe, wyprawy
górskie czy nawet skoki ze spadochronem. Wśród tego bogactwa nie mogło zabraknąć
funkcji dedykowanych bieganiu.

Garmin Fenix 2 w pełnej krasie.
Fenix 2 wizualnie niewiele różni się od swojego poprzednika. Jest estetyczny (kwestia gustu), spokojnie mógłbym go nosić na co dzień. Zmieniony został sposób wyświetlania – w nowym modelu białe symbole wyświetlane są na czarnym tle. Ekran podświetlany jest na czerwono. Zachowano podział wyświetlacza na maksymalnie trzy okna. 

Fenix 2 posiada oczywiście  podstawowe funkcje zegarka biegowego z stajni Garmina:
– stoper 
– GPS
– Wirtualny Partner 
Do większej ilości funkcji mamy dostęp, jeśli wybierzemy opcję z pulsometrem: 
– pomiar tętna
– pomiar dynamiki biegu 
– szacowanie VO2 max 
– wyznaczenie czasu potrzebnego na regenerację do następnego mocnego treningu
– pomiary prędkości/dystansu przy użyciu akcelerometru (wyłączony GPS, np. wewnątrz budynku)

Na „dynamikę biegu” składają się trzy wielkości: kadencja, czas kontaktu z podłożem i przemieszczanie w pionie środka masy. Informacje na temat dynamiki pochodzą z czujnika inercyjnego umieszczonego na pasku pulsometru. Jest to rozwiązanie nowe , ale (podobnie jak szacowanie VO2 max i wyznaczanie czasu odpoczynku) zastosowane już w modelu Garmin Forerruner 620. O tym jak te funkcje sprawują  się w praktyce czytajcie tutaj: Garmin Forerunner 620 v. 2.30 – recenzja

Funkcją, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim użytkownikom jest możliwość wgrania z tygodniowym wyprzedzeniem prognozowanych położeń satelitów. Taki zabieg ma skracać czas łapania Fixa do kilku sekund.

A może by tak ultra?

Biegacze ultra mogą stać się głównymi odbiorcami Fenixa 2, a to za sprawą jego baterii. Przy włączonym standardowym ustawieniu GPS (pomiar położenia co sekundę) pozwalać ma ona na 16 godzin pracy urządzenia. Zmniejszenie częstości próbkowania (max. co 1 minutę) ma wydłużyć ten czas aż do 50 godzin. W trybie zegarka działać ma dwa tygodnie.

Na tym jednak nie koniec udogodnień dla ultrasów, Fenix 2 zapewnia:

– wysokościomierz barometryczny
– trójosiowy kompas elektroniczny
– rysowanie trasy na „mapie” (do 10000 punktów, tzn.  przy próbkowaniu co sekundę zapamiętuje prawie 3 godziny biegu, przy rzadszym odpowiednio więcej)
– prowadzenie do wyznaczonego punktu/ punktu początkowego
– możliwość wcześniejszego wgrania trasy i kierowania się nią za pomocą „śladu”
– LiveTrack – możliwość (po sparowaniu z telefonem) śledzenia na żywo przez Internet położenia biegacza przez osoby upoważnione
– termometr wewnętrzny i zewnętrzny (do zamocowania np. na plecaku)
 
Multisport

Fenix 2 pozwala użytkownikowi zaprogramować sesje multisport, składające się z różnych dyscyplin. Triatlonista bez problemu zaprogramuje sesję pływania, biegu i jazdy rowerem, a przełączać się między nimi będzie dwoma naciśnięciami guzika (czas zmiany pomiędzy kliknięciami).

Udogodnienia dla rowerzystów:fenix__.jpg
– możliwość podłączenia miernika mocy
– możliwość podłączenia miernika kadencji

Dla pływaków:
–  liczba machnięć
– dystans
– automatyczne rozpoznanie stylu pływackiego
– wyznaczenie współczynnika SWOLF
(wydajność pływania)
– wodoodporność  do 50 m 
Komunikacja z innymi urządzeniami

Fenix 2 posiada trzy drogi komunikacji
z zewnętrznymi urządzeniami. Są to:
– kabel usb – do bezpośredniego połączenia
z komputerem
– technologia Ant+  – do komunikacji z akcesoriami, np. paskiem pomiaru tętna czy nawet kamerą VIRB 
– Bluetooth Smart – do komunikacji z smartfonem 

Dzięki połączniu zegarka z telefonem można wygodnie, bezprzewodowo przesyłać zakończone treningi na Garmin Connect, korzystać z usługi LiveTrack, a także otrzymywać na zegarek powiadomienia np. o otrzymanych smsach.

Jest tu jednak sporo ograniczeń. Aby sparować zegarek z telefonem, ten drugi również musi być wyposażony w technologię Bluetooth Smart  – iPhone 4s lub nowszy, dla Androidida (poza wymogami sprzętowymi) wersja 4.3 lub nowsza.

Drugim znacznym ograniczeniem jest to, że Ant+ i Bluetooth Smart nie mogą działać jednocześnie. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na LiveTrack czy powiadomienia z telefonu na zegarku nie będziemy mogli korzystać z dodatkowych akcesoriów, w tym z paska pomiaru tętna.

Oprogramowanie
Fenix 2 korzysta z znanego z Forerunnerów Garmin Connect. Dzięki temu oprogramowaniu możemy zarówno szczegółowo analizować zakończone treningi jak i projektować schematy kolejnych. 

Podsumowanie

Fenix 2 jest zegarkiem z wielką ilością możliwości. Garmin do zegarka outdoorowego dołączył funkcje znane z modeli 910 XT (multisport) i 620 (pomiary dynamiki) i stworzył jeden potężny kombajn. Jednak ta mnogość opcji może wcale nie być jego zaletą, ponieważ gdy coś jest do wszystkiego często bywa do niczego.  Jak będzie w tym przypadku przekonamy się niedługo. Garmin zapowiada, że Fenix pojawi się na półkach już  w marcu 2014.
Cena sugerowana:

– 399$
– 449$ z paskiem pomiaru tętna