26 kwietnia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Krótka historia Saucony


saucony history top

Saucony to amerykańska marka z długimi tradycjami w produkcji butów sportowych. Mało, kto w Polsce o tym wie, że jest prawdopodobnie najstarszą marką na świecie, która zajmuje się produkowaniem butów biegowych. Saucony powstała w Kutztown w Stanach Zjednoczonych w 1989 roku. Jest dziś jedną z bardzo niewielu marek na świecie, która koncentruje się praktycznie tylko na jednym sporcie, w przypadku Saucony jest to bieganie. „Istniejemy dla biegaczy” – to jest hasło powtarzane w Saucony jak mantra.

Wielu z nas, wchodząc do sklepu z butami biegowymi nie zdaje sobie sprawy z tego jak wielką ewolucję przeszły buty biegowe w ciągu ostatnich 100 lat. I Saucony była ważnym elementem tego rozwoju. Kilkadziesiąt lat temu, sportowy marketing nie był tak agresywny jak dziś i mimo, że w Europie wojna pomiędzy Adidasem i Pumą trwała na całego, to w latach ’60 i ’70 tych XX wieku Saucony była znana nadal tylko dosyć specyficznemu gronu, ludzi oddanych całkowicie bieganiu. Szersze uznanie zaczęła zdobywać dopiero od końca lat ’70tych. Wtedy to pokazała się w USA pierwsza publikacja o Saucony, jako o marce ukierunkowanej na wytwarzanie butów o wysokiej jakości, innowacyjnych rozwiązaniach technicznych.

trainer_80.jpgW 1980 roku Saucony jako pierwsza wprowadziła na rynek but w którym cholewka mocowana była bezpośrednio do podeszwy środkowej – Saucony Trainer 80. Do tamtej pory cholewki butów mocowane były do cienkiej formy, podstawy, która to podstawa doklejana była dopiero do podeszwy. Buty z cholewką mocowaną bezpośrednio do podeszwy są dziś na porządku dziennym jako buty startowe, szybkie treningowe lub wszędzie tam, gdzie specjalnie wymodelowana podstawa buta nie jest potrzebna.

W 1991 roku Saucony była pierwszą firmą, która połączyła amortyzację ze stabilizacją, tworząc element, który do dziś jest podstawą treningowych modeli spod marki Saucony: GRID. Grid jest siatką wykonaną z elastycznego plastyku, działającą na piętę niczym rakieta tenisowa na piłeczkę.

saycony grid

Saucony GRID

W 1993 roku Saucony jako pierwsza użyła pianki EVA o dwóch różnych stopniach gęstości i twardości, co jest dzisiaj standardem na rynku w produkcji butów dla osób o nadmiernej pronacji. saucony dual

Przez lata Saucony zawsze pozostała wierna swojej maksymie: Istniejemy dla biegaczy.