1 maja 2019 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Jak można obniżyć sobie tętno? (technologie)


Jest kilka urządzeń, które mogą pomóc w obniżeniu tętna. Prezentujemy je, bo mogą w niedalekiej przyszłości wspomagać trening biegowy.

Co chwilę słyszymy o różnych nowinkach technicznych, które mają w jakiś sposób zrewolucjonizować sport i bieganie. Ten artykuł nie będzie przedstawiał nic takiego. Jednak urządzenia, które tu zaprezentuję mogą wskazać pewną drogę: jak zmniejszyć stres, jak wyciszyć się albo jak lepiej wypocząć – by osiągać lepsze wyniki. Może w przyszłości urządzenia tego typu sprawdzą się również w sporcie, obniżając tętno w trakcie biegu.

doppel

Jakiś czas temu natknąłem się na informację o kilku gadżetach, które mają uspokajać lub redukować stres. Pierwszym z nich jest opaska doppel, która obniża tętno. Jest to urządzenie przypominające zegarek, które umieszczamy na nadgarstku i włączamy. Za pomocą wibracji imituje ono pracę naszego serca.

Jak wiemy, słuchając np. żywiołowej muzyki możemy doznać efektu pobudzenia. Odwrotnie będzie, jeśli poprzez spokojne rytmy wprowadzimy się w błogi nastrój i doznamy uspokojenia. A doppel działa na zasadzie cichej wibracji wytwarzanej do wewnątrz nadgarstka, imitując bicie naszego serca. Wolniejsze uderzenia działają uspokajająco, a szybsze mają pomóc się skupić. Pomimo tego, że doppel działa podobnie jak bicie serca, nie dopasowuje się ono tak naprawdę do rytmu doppela. Jest to jednak naturalny, fizjologiczny efekt.


Oczywiście dzięki dedykowanej aplikacji możemy sterować biciem naszego „wirtualnego serca”, przyspieszając je lub zwalniając, zależnie od potrzeb.

Działanie urządzenia przebadali również naukowcy, publikując swoje badania w recenzowanym czasopiśmie naukowym Nature Scientific Reports. Badacze z Londynu postanowili sprawdzić właściwości urządzenia na 52 osobach, obserwując jego działanie uspokajające. Przeciętne osoby doświadczają fizjologicznego pobudzenia i niepewności np. podczas publicznych przemówień, dlatego użyto właśnie tego typu okoliczności podczas testów. Uczestników podzielono na dwie grupy. Każdy wolontariusz założył urządzenie na nadgarstek podczas przemówienia. Grupa kontrolna miała wyłączone urządzenie. Pozostali mieli ustawioną wibrację na niskie tętno. Okazało się, że posiadający doppela wykazywali niższe wartości niepokoju i odpowiedzi skórnej niż grupa kontrolna. Urządzenie miało silne działanie uspokajające na fizjologiczne pobudzenie, a ich posiadacze wykazywali subiektywnie mniejszy stres podczas społecznie stresującej sytuacji.

Tutaj recenzja Kuby Klawitera z targów CES 2019 w USA na początku tego roku:


Koszt urządzenia to 175 funtów.

Dreamlight Pro

Ciekawym urządzeniem jest również Dreamlight Pro. Umożliwia ono coś w rodzaju medytacji, uspokojenia organizmu przed np. zawodami lub po prostu „odłączenia się” od otaczającej nas rzeczywistości. Jest to pewien rodzaj gogli, które owijamy dookoła głowy. Urządzenie działa na zasadzie połączenia odpowiedniego natężenia światła, terapii muzyką, asystenta medytacji i terapii mindfullness. W 100% blokuje dochodzące z zewnątrz światło i jest zbudowane z dopasowanego do głowy materiału. Ma pomagać też w uporaniu się z jet-lagiem. Monitoruje nasz sen i tętno podczas snu lub medytacji. Może więc wspomagać proces regeneracji, np. po ciężkich jednostkach treningowych. Do urządzenia dołączona jest dedykowana specjalna aplikacja pomagająca dopasować je do naszych upodobań.

Koszt urządzenia to 199 dolarów podczas kampanii na Indiegogo, ale zostało już wyprzedane
(obecnie jest w fazie produkcji).

Gogle VR

Natomiast jeśli chcielibyście doznać zgoła innych wrażeń za pomocą wirtualnej rzeczywistości, np. z użyciem gogli do VR i kilku urządzeń peryferyjnych, mamy już coraz więcej możliwości połączenia różnych wrażeń, korzystając z różnych zmysłów. Oto kilka kolejnych możliwości tego typu sprzętu: Tech Insider (WIDEO)

Podsumowanie

Urządzenia obniżające tętno i pomagające nam się uspokoić to intrygujący kierunek poszukiwań producentów gadżetów i przenośnych urządzeń. Postaram się przetestować opaskę doppel w odniesieniu do sportu, choć może okazać się, że nie działa ona tak samo podczas aktywności, jak w spoczynku.

Jeśli chodzi o uspokojenie swoich nerwów przed startem, wyciszenie się w ciągu dnia, medytację i wizualizację zawodów, to gadżety takie jak doppel albo Dreamlight mogą okazać się bardzo pomocne. Natomiast dzięki goglom VR moglibyśmy testować różne rozwiązania taktyczne, które mogą nas czekać podczas biegu, by się do konkretnych zawodów przygotować. Ciekawe, jaki wpływ na trening będą miały opisywane urządzenia oraz ich bardziej zaawansowane wersje…


Źródła:
https://feeldoppel.co.uk/
http://www.dreamlight.tech/pro.html
Azevedo Ruben T., Bennett Nell,  Bilicki Andreas, Hooper Jack, Arkopoulou Fotini, Tsakiris
Manos. The calming effect of a new wearable device during the anticipation of public speech.
Scientific Reports volume 7, Article number: 2285 (2017)  DOI: 10.1038/s41598-017-02274-2Możliwość komentowania została wyłączona.