Elektroniczny trener personalny zaszyty w butach
Europę zamieszkuje około 740 mln ludzi. W 2011 roku z ponad 80 milionów europejskich biegaczy niemalże 37 milionów doznało kontuzji podczas biegania. Naukowcy z Instytutu Biomechaniki w Walencji (IBV) pracują nad projektem nowej pary butów do biegania, które będą zintegrowane z urządzeniem pomiarowym, zapobiegającym urazom i zapewniającym kontrolę treningową.
Według planów urządzenie składa się z bardzo dokładnego układu pomiarowego. Mikroelektroniczne elementy są zdolne do gromadzenia i analizowania głównych parametrów biomechanicznych sportowca. Informacje są przekazywane bezprzewodowo do telefonu biegacza, gdzie aplikacja informuje go w czasie rzeczywistym o planie treningowym oraz o osiągniętych wynikach.
Aplikację można również zintegrować z innymi urządzeniami używanymi obecnie przez zawodników takich jak monitory serca lub pozycjonowanie GPS dostarczane do smartfonów.
Zawodnik będzie mógł pobrać na portalu, za pomocą aplikacji cały wygenerowany raport z informacjami na temat jego treningu i biomechaniki. Ten portal internetowy będzie gromadził spersonalizowane plany treningowe oparte na poprzednich analizach biomechaniki biegaczy, a także pozwoli śledzić stan poprawy bądź pogorszenia wyników sportowych. System będzie mógł także dawać różne zalecenia użytkownikowi, aby zapobiec urazom. Co więcej, ten internetowy portal pozwoli użytkownikowi być w kontakcie z innymi biegaczami na całym świecie i budować międzynarodową sieć społecznościową wśród biegaczy.
Główną nowością tego nowego systemu w porównaniu do innych narzędzi pomiarowych będzie to, że jako pierwsze urządzenie na rynku potrafi scharakteryzować technikę biegu z biomechanicznymi zmiennymi i dać zalecenia w czasie rzeczywistym. Pozwoli to prawidłowo ćwiczyć, zapobiec urazom i zwiększyć wydajność.
Projekt Runsafer jest europejską inicjatywą finansowaną przez Unię Europejską i zadeklarowaną przez Komisję Europejską.
Zespół projektowy (fot. www.runsafer.eu)
Instytut Biomechaniki pracujący nad tym projektem niedawno zorganizował konferencję na ten temat. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem przez wiele instytutów, uniwersytetów i renomowanych ośrodków badawczych na całym świecie.
Bieganie stało się ostatnio jednym z najbardziej popularnych sportów. Jednak jak każdy sport jest kontuzyjny. Częste urazy zmuszają biegaczy do tymczasowego wstrzymania uprawiania biegania. Przez to tracą sprawność fizyczną, a nawet w niektórych przypadkach przyczynia się to do całkowitej rezygnacji ze sportu.
Częstość urazów jest wysoka. Niemalże 38% europejskich biegaczy cierpi lub doznało kiedyś kontuzji. Pomiędzy 37% a 56% biegaczy doznaje kontuzji co najmniej raz w roku.
Dlatego właśnie naukowcy uważają, że projekt runsafer da biegaczom olbrzymie korzyści zdrowotne.
Źródło:
Asociación RUVID – Red Universidades Valencianas para el fomento de la Investigación, el Desarrollo y la Innovación
AlphaGalileo Foundation