8 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Buty Lekkie, Elastyczne, Niskoprofilowe…..Estetyczne


buty len 540


Coraz większym zainteresowaniem cieszy się sektor butów, określanych często mianem minimalistycznych. Także w polskich sklepach mamy już dosyć duży ich wybór. Jednak często to, co nazywamy minimalizmem, wcale tak minimalistyczne nie jest. Poza tym – minimalizm w czystej postaci nie dla każdego jest strawny. Postanowiliśmy zatem przetestować buty, które aspirują do tego aby być nazwanymi minimalistycznymi choć z ich minimalizmem jest różnie.

Istnieje pewien problem z nazewnictwem – wiele modeli nazywanych jest minimalistycznymi na wyrost. Minimalizm w czystej postaci jest dla większości biegaczy nie do przyjęcia – to buty na bardzo cienkiej, elastycznej i niskiej podeszwie o minimalnej amortyzacji. Klasyczne buty minimalistyczne to wyczynowe startówki. Jednak ten, z was kto próbował w takich butach biegać wie, że odczucia wcale nie muszą być przyjemne (bardzo twarde, czuje się pod stopą każdą nierówność). Oczywiście jest pewna grupa osób biegających jeszcze bardziej minimalistycznie – boso lub w „butach” typu Vibram Five Fingers czy Vivobarefoot  i dla nich bieganie w startówkach będzie aż nadmiernym „luksusem”. Ale dla większości biegaczy chcących na treningach pokonywać długie trasy buty prawdziwie minimalistyczne to podejście zbyt ekstremalne.

I dla tej grupy – osób chcących spróbować biegania w butach nie tak napakowanych technologiami skierowane są buty z sektora, który nazwalibyśmy: Lekkie, Elastyczne, Niskie (niskoprofilowe) i ……Estetyczne. Oczywiście estetyczne to nieobowiązkowy dodatek. Choć można zauważyć, że w tym sezonie przy produkcji butów „minimalistycznych” myślano o estetyce, o czym zresztą już pisaliśmy.

Wybraliśmy buty, których porównanie wydało się nam ciekawe:

Adidas – CC Ride
Asics – Speedstar
Ecco – Biom A, Biom B
Nike – Free Run+ 2
Puma – Faas 500, Fass 250, Ryjin
Saucony – Kinvara, Mirage (Mirage to jedyny przykład jakiegoś usztywnienia podeszwy)

Poniżej filmik, w którym prezentujemy buty, które następnie poddane zostaną nietypowemu testowi (test już przeprowadziliśmy w Szklarskiej Porębie, wyniki wkrótce).

Możliwość komentowania została wyłączona.