18 lutego 2016 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Brooks najpopularniejszy wśród najlepszych amerykańskich maratończyków


Obuwie biegowe marki Brooks jest najbardziej popularne wśród najlepszych amerykańskich maratończyków – do takiego wniosku można dojść analizując to w jakich butach biegli uczestnicy amerykańskich kwalifikacji olimpijskich. 

Analizy polegającej na wyłonieniu najpopularniejszej marki wśród czołowych amerykańskich maratończyków dokonali przedstawiciele serwisu running.competitor.com. Na podstawie wyników i wielu zdjęć sprawdzili oni w jakich butach biegło najlepszych 75 mężczyzn i najlepszych 75 kobiet rozegranych 13 lutego w Los Angeles amerykańskich kwalifikacji olimpijskich.

Wyniki tej analizy są nieco zaskakujące ponieważ najwięcej maratończyków z grona 150 biegaczy biegło w butach marki Brooks (dokładnie 27 osób). Dopiero na drugim miejscu jest Nike (26), zaś na trzecim adidas (23). Szczegółowe wyniki przedstawiamy na wykresie (kliknij na grafikę aby powiększyć).

wykres buty

Co do Brooksa – ich pozycja jest zaskakująca dlatego, że w czołowej dwudziestce (wśród 10 najlepszych mężczyzn i 10 najlepszych kobiet) znalazła się tylko jedna zawodniczka, która startowała w butach tej marki (Desi Linden). Skąd więc taka popularność tych butów wśród pozostałych maratończyków? Być może odpowiedzią na to pytanie jest dość liczna grupa Hansons-Brooks Distance Project sponsorowana właśnie przez Brooks (m.in. Jacob Riley – 15 miejsce, Mike Morgan – 22, Mohamed Hrezi – 61, Robert Curtis – 62 wśród mężczyzn i Desiree Linden – 2 miejsce, Melissa White – 15, Katie Kellner – 28, Dot McMahan – 34 i Melanie Brender – 75 wśród kobiet) oraz kilku innych maratończyków, którzy są wspierani przez amerykańską firmę indywidualnie. W sumie w butach marki Brooks w pierwszej 75 bieg ukończyło 15 mężczyzn i 12 kobiet.

Druga marka w tym zestawieniu, Nike, była najpopularniejsza wśród najszybszych zawodników. W pierwszej dziesiątce wśród kobiet i mężczyzn buty firmy Nike miało na sobie w sumie 6 biegaczy, w tym zwycięzcy kwalifikacji – Galen Rupp i Amy Cragg. Dodajmy, że Nike było najczęściej wybieraną marką wśród kobiet (14 par przy 12 parach Brooksa i 12 adidasa).

Co ciekawe żaden z zawodników z pierwszej dziesiątki nie biegł w butach firmy adidas, czyli trzeciej marki pod względem popularności w zestawieniu. Najlepszy zawodnik biegnący w adidasach zajął 11 miejsce (Tim Young), zaś najlepsza zawodniczka dopiero 17 lokatę (Wendy Thomas).

10 najlepszych mężczyzn kwalifikacji i ich obuwie
1. Galen Rupp – Nike prototype racing flat
2. Meb Keflezighi – Skechers GoMeb Speed 3 – 2016
3. Jared Ward- Saucony Type A6
4. Luke Puskedra – Nike Zoom Streak LT 2
5. Tyler Pennel – Reebok One Racer
6. Matt Llano – Hoka One One Tracer
7. Shadrack Biwott – ASICS GEL-Hyper Speed 7
8. Patrick Smyth – Nike Zoom Streak 6
9. Sean Quigley – Saucony Fastwitch 7
10. Nick Arciniaga – Under Armour SpeedForm Slingshot

10 najlepszych kobiet kwalifikacji i ich obuwie
1. Amy Cragg – Nike prototype racing flat
2. Desi Linden – Brooks T7 Racer
3. Shalane Flanagan – Nike prototype racing flat
4. Kara Goucher – Skechers GoMeb Speed 3 – 2016
5. Janet Bawcom – Nike Zoom Streak 5
6. Kellyn Taylor – Hoka One One Tracer
7. Maegan Krifchin – Mizuno Hitogami 2
8. Serena Burla – Mizuno Wave Ronin 3
9. Katja Goldring – Skechers GoMeb Speed 3 – 2016
10. Alia Gray – ASICS GEL-Hyper Speed 7

Możliwość komentowania została wyłączona.