Bieganie latem
Biegając latem w upalne dni powinniśmy się odpowiednio przygotować, aby trening nie był zbytnim obciążeniem dla organizmu.
Optymalna temperatura do biegania to koło 7 stopni Celsjusza. Im cieplej, tym bardziej spada wydolność organizmu, a przy wysokich temperaturach trening staje się prawdziwym wyzwaniem dla biegacza. Sytuację pogarsza dodatkowo zwiększona wilgotność powietrza. Zaczyna wówczas zawodzić nasz system chłodzenia organizmu, gdyż nasycone wilgocią powietrze nie jest już w stanie przyjąć jej od skóry.
Pamiętajmy jednak – nie ma złej pogody na bieganie, a trenować trzeba w każdych warunkach pogodowych. Przykrym konsekwencjom biegania podczas upału można zapobiec, pamiętając o kilku istotnych zasadach:
1. Przyzwyczajaj się stopniowo do wyższych temperatur. Nie ograniczaj się jednak do biegania tylko wczesnym rankiem i/lub późnym wieczorem (gdy temperatura jest stosunkowo niska), zwłaszcza gdy w niedalekiej przyszłości planujesz start – na zawodach bywa gorąco. Skróć czas i obniż intensywność treningów, stopniowo wydłużając czas oraz wysiłek.
2. Ubierz się adekwatnie do warunków. Załóż przewiewny strój, najlepiej w jasnych kolorach, taki który zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i odbije promienie słoneczne. Pamiętaj szczególnie o czapce – lekkiej, z siatką po bokach, z długim daszkiem. Przyda się dodatkowo ochrona szyi i karku – tu pomocny może okazać się Buff, który dodatkowo może służyć jako opaska do ścierania potu. Chroń również uszy stosując krem z odpowiednim filtrem oraz ramiona, których skóra bywa niezwykle delikatna. Zwłaszcza na dłuższe treningi zakładaj koszulki z krótkim rękawem zamiast singletów (koszulek bez rękawów). Oczy zabezpiecz okularami przeciwsłonecznymi.
Załóż odpowiednie skarpety – wentylacja to podstawa. Ochronisz w ten sposób stopy przed przykrymi otarciami. Miejsca szczególnego tarcia (pachwiny, pachy) posmaruj wazeliną.
3. Zaplanuj trasę. Unikaj długich, otwartych odcinków, wybierz raczej leśne lub parkowe, zacienione ścieżki. Biegając na krótkich pętlach możesz gdzieś na trasie ukryć dodatkową butelkę z wodą lub napojem izotonicznym. Jeśli masz możliwość, zaproś na trening kogoś, kto będzie towarzyszył Ci w biegu na rowerze – w każdej chwili może podać Ci płyn, a w nagłym przypadku również sprowadzić pomoc.
4. Słuchaj własnego organizmu. Zaakceptuj nieco niższą wydolność. Nie ignoruj zwłaszcza takich sygnałów jak: ból i zawroty głowy, mdłości lub dreszcze.
Trening w wysokiej temperaturze może wiązać się z odwodnieniem, udarem cieplnym i innymi zagrożeniami, wynikającymi z niekorzystnych dla biegacza warunków atmosferycznych. Polegaj przede wszystkim na swoim zdrowym rozsądku i przegotuj się do bardziej wymagających treningów!