image 1
27 czerwca 2024 Dariusz Korzeniowski Sprzęt

ASICS GEL-KAYANO 31 – legendarna treningówka w najlepszym wydaniu

ASICS – niepodważalnie jedna z bardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Japoński producent sprzętu sportowego, będący na rynku od 1949 roku, stworzył historię zawierającą wiele ciekawych projektów i konstrukcji. O firmie i kulturze japońskiej w odniesieniu do sportu można by było mówić bardzo dużo, ale na pewno warto podkreślić, to o czym pewnie niewiele osób wie. Mianowicie przesłanie japońskiego giganta, które ukierunkowuje do ludzi a które ukrył w nazwie.

Co oznacza „ASICS”?

ANIMA SANA IN CORPORE SANO”- czyli zdrowy duch w zdrowym ciele. To przesłanie i motto towarzyszą także konstruktorom marki w codziennej pracy, w tworzeniu i opracowaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań między innymi dla biegaczy.

Legenda goni legendę

Toshikazu Kayano, projektant modelu KAYANO stworzył but, który ewaluował i miał olbrzymi wkład w rozwój technologii i rozwiązań butów biegowych. Asortyment treningówek, pół-treningówek czy samych startówek praktycznie co rok jest aktualizowany a ilość nowych edycji butów z roku na rok jest wręcz imponująca. W przypadku marki ASICS nie jest inaczej. Wśród nowości w 2024 już pokazały się buty do różnych zastosowań m.in.: Trabuco Max 3, Nimbus 26, GT-2000, Novablast 4, Superblast czy Magicspeed i Metaspeed Paris. 

Przez cały okres swojego funkcjonowania ASICS stworzył olbrzymią ilość modeli, a kilka z nich można by było z pewnością określić mianem butów wszechczasów. 

image 1
ASICS-GEL KAYANO 31

Do jednych z czołowych modeli z pewnością można zaliczyć ASICS-GEL KAYANO. Ten model, który w swojej historii przeżywał wzloty i upadki, doczekał się już 31. odsłony. Jest obecny na rynku od tak dawna, że trudno uwierzyć, by ktoś jeszcze pamiętał jego pierwszą edycję. Nic dziwnego, bo od premiery pierwszego modelu w 1993 roku minęło już sporo czasu.

Parametry techniczne i systemy:

  • Nawierzchnia: Asfalt, utwardzone ścieżki gruntowe lub szutrowe, chodniki
  • Drop: 10mm
  • Wysokość: model męski 40/30mm, model damski 39/29mm
  • Waga: 334g dla rozmiaru 45
  • Profil stopy: neutralna, nadmierna pronacja
  • Amortyzacja: bardzo wysoka (pianka FF BLAST™ PLUS ECO – około 20% pianki to biomateriały pochodzące ze źródeł odnawialnych)
  • 4D GUIDANCE SYSTEM™ zapewnia adaptacyjną stabilność, wspierając biegaczy na każdym etapie biegu
  • PureGEL™ – zaktualizowana, bardziej miękka i lżejsza
  • Wkładka OrthoLite™ X-55
  • Hybrydowy ASICSGRIP™ – odpowiedzialny za przyczepność i trakcję
  • Przeznaczenie: treningowy

Od zawsze model ASICS GEL-KAYANO kojarzył mi się z masywną konstrukcją buta, cenioną przez biegaczy o większej wadze i przeznaczoną głównie do treningów. W mojej opinii wcześniejsze modele Kayano, ze względu na swoją toporność i wielkość, trochę odstraszały i odbiegały od rynkowych trendów, choć miały także wielu oddanych zwolenników. Jak jest z nową odsłoną ASICS GEL-KAYANO 31?

image 2

Już pierwsze przecieki zdradzały rąbek tajemnicy i zapowiadały całkowicie nowy wizerunek Asicsów. Pierwsze wrażenia po wzięciu buta do ręki potwierdziły to, co wcześniej było widoczne tylko na zdjęciach – nowa konstrukcja i całkowicie zmieniony wygląd. Od razu nasuwa się pytanie, jak te buty sprawdzają się pod względem funkcjonalnym? Na to i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć poniżej podczas testów i recenzji tego modelu.

Dla kogo ASICS GEL-KAYANO 31?

Od pewnego czasu przy wprowadzeniu każdego nowego modelu butów wszyscy producenci obiecują to samo: wspierają biegaczy, stabilizują krok, poprawiają wybicie, ułatwiają przetoczenie. Te hasła z jednej strony odzwierciedlają oczekiwania użytkowników, a z drugiej strony podkreślają walory, którymi producenci kuszą swoich klientów.

Nie zamierzam oceniać tych obietnic w tym artykule, ale chcę zwrócić uwagę na kierunek, w którym zmierza świat technologii i postępu w bieganiu. Wspomniana technologia przejmuje coraz większą rolę w bieganiu, wspierając biegaczy w osiąganiu ich celów. Można nawet powiedzieć, że obecna technologia w pewnym sensie uzależnia użytkowników od tych udogodnień. Na czym opieram swoją tezę?

Moje spostrzeżenia wynikają z własnego doświadczenia oraz obserwacji innych biegaczy. Część z nich woli kupić buty oferujące wsparcie, stabilizację, poprawę dynamiki i responsywności, oczekując, że same buty zdziałają cuda. Wolą korzystać z technologii niż poświęcić więcej czasu na ćwiczenia wzmacniające stawy skokowe i mięśnie. Nie jest to zarzut, ale jedynie obserwacja obecnego trendu.

Jednak nie przedłużając, przejdę do omówienia ASICS-GEL KAYANO 31. Te buty są przeznaczone dla osób wymagających wsparcia stabilizacyjnego. Szeroka platforma buta i systemy stabilizacji pronacji sprawiają, że buty są nad wyraz stabilne i utrzymują stopy w odpowiednim torze. Mam wrażenie, że podczas biegu buty na siłę próbują korygować ustawienie stopy, co może być pożądane dla początkujących biegaczy z problemem stabilności kroku, ale dla mnie nie jest to zbyt komfortowe.

Takie wsparcie w stabilizacji powinno być również uwzględnione przy dopasowaniu i adaptacji nowych butów do stopy. Zbyt szybkie przejście na dłuższe dystanse bez przyzwyczajenia stopy może skończyć się obtarciami w miejscach, gdzie pronatorzy mają największą rotację stopy. But wtedy przeciwdziała nadmiernej rotacji, co konfrontuje system wsparcia z nogami biegacza.

Ze względu na swoją budowę i konstrukcję, większe gabaryty buta i olbrzymią amortyzację, buty ASICS Gel-Kayano 31 nie sprawdzą się najlepiej podczas szybkich i dynamicznych treningów. Jednak zwolennicy spokojnych i długich biegów z pewnością docenią ich zalety.

Pierwsze odczucia ASICS-GEL KAYANO 31

Gdy tylko włożyłem na stopy buty ASICS-GEL KAYANO 31, miałem wrażenie, że ubrałem domowe, miękkie kapcie. Dzięki użytym materiałom i konstrukcji cholewki, odczucie miękkości i komfortu jest naprawdę wyraźne.

image 3

Buty, a zwłaszcza ich platforma i podeszwa wewnętrzna, są bardzo rozbudowane – szerokie i masywne. W trakcie biegu, jak zauważyli niektórzy obserwatorzy, najpierw widać było buty, a dopiero potem mnie. To oczywiście przesadzone stwierdzenie, zwłaszcza że nie mam zbyt filigranowej budowy, ale faktem jest, że buty są szerokie. To nie jest odosobniony przypadek, lecz raczej trend wśród nowych modeli, szczególnie treningowych. Taka konstrukcja nie zawsze wpływa negatywnie na komfort podczas treningów.

Jak będą się sprawować podczas dalszego użytkowania i testów? Do tego wrócę w późniejszej części recenzji.

Wygląd butów ASICS-GEL KAYANO 31

Wygląd butów to połączenie podeszwy z cholewką, które uwzględnia nowoczesne trendy światowe w zakresie kolorystyki, nowoczesnego kroju i wizualnych odczuć.

Najpierw przyjrzyjmy się cholewce. Podczas testów ASICS-GEL KAYANO 31 miałem do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi – od upałów (25-30 stopni), przez burze, aż po silne opady deszczu. Testy oceniam bardzo dobrze, ponieważ pozwoliły na wszechstronną ocenę funkcjonalności butów. O odczuciach z treningu napiszę poniżej, a teraz skupię się na elementach konstrukcyjnych.

image 4

Cholewka w ASICS-GEL KAYANO 31 została znacząco przeprojektowana i zmieniona w stosunku do poprzednika. Ale czy na lepsze? To pytanie wymagające szczegółowych testów. Wygląd, krój, a co najważniejsze wygoda i komfort są na bardzo wysokim poziomie. Śmiem twierdzić, że są one znacznie lepsze od rynkowych odpowiedników innych marek.

Cholewka wykonana jest ze specjalnej siateczkowej dzianiny, która świetnie dopasowuje się do stopy i doskonale ją otula, utrzymując na miejscu. Biorąc pod uwagę szeroką platformę buta, jej konstrukcja sprawdza się znakomicie – stopa nie przesuwa się ani w przód-tył, ani na boki. Standardowo dobieram rozmiar buta o 0,5-1 cm dłuższy niż długość stopy, co w przypadku Gel-Kayano 31 zapewniło mi dużo miejsca w środku.

W porównaniu do innych marek produkujących buty treningowe w szerokich wersjach, cholewka Gel-Kayano 31 naprawdę robi świetną robotę, delikatnie otulając stopę i utrzymując ją stabilnie. Niestety, z jednej strony materiał cholewki dobrze zabezpiecza stopy, ale z drugiej strony, w upalne dni buty są zbyt ciepłe. Otwory wentylacyjne w cholewce nie są w pełni przewiewne, a cienka warstwa dzianiny od środka buta, choć aksamitna, nie zapewnia wystarczającej wentylacji. Może jestem nie do końca obiektywny, ponieważ mam skłonności do pocenia się i przegrzewania, ale już po około 12 km biegu w temperaturze około 25 stopni odczuwałem zbyt duży dyskomfort termiczny.

Podczas deszczu, a nawet ulewy, cholewka radzi sobie całkiem dobrze. Oczywiście, nie są to buty wodoodporne i naturalnie nabierają wodę, ale po krótkim czasie biegu w suchych warunkach, woda i nadmierna wilgoć są oddawane na zewnątrz.

Niestety, po bieganiu w warunkach deszczowych buty wymagają odstawienia do myjni, ponieważ piękny kolor, który testowałem (cool matcha/celadon), stracił swój blask. Warta podkreślenia jest jednak wewnętrzna konstrukcja cholewki, która w części śródstopia i palców wykonana jest z siateczkowej dzianiny. Jest to standard na rynku, również w Gel-Kayano 31, ale cholewka wewnątrz jest wykonana w technologii bezszwowej. Zapiętek i ranty butów prezentują się bardzo ciekawie i nowocześnie – są w pełni obszyte dodatkowym kołnierzem z grubszej dzianiny, przypominającym ściągacz.

image 5

Jest to bardzo dobre rozwiązanie pod względem komfortu i łatwości zakładania oraz zdejmowania butów. Wewnętrzna część zapiętka obszyta jest grubą i aksamitnie miękką poduszką, która otula, zabezpiecza piętę oraz ścięgno Achillesa. Dzianina, którą jest obszyty zapiętek, sprawia wrażenie wysokiej jakości materiału. Ta konstrukcja zapewnia użytkownikowi bardzo wysoki poziom komfortu, choć moim zdaniem wpływa także na zwiększoną ciepłotę wewnątrz butów.

Przednia część cholewki obejmuje język i sznurowadła. Nie ma tu nic szczególnie wyróżniającego się, ale są to elementy solidnie wykonane. Szlufki dobrze utrzymują elastyczne sznurowadła, a cienka, miękka warstwa materiału w języku dodatkowo zabezpiecza przed uciskiem sznurowadeł. Konstrukcja cholewki jest zaprojektowana tak, że przy standardowo zaciągniętych sznurowadłach, stopa pozostaje stabilna na swoim miejscu.

Technologiczna pogoń

Konstruktorzy ASICS, projektując ASICS-GEL KAYANO 31, znacząco zmienili i przebudowali konstrukcję buta. Podczas testów i obserwacji, jak buty zachowują się w trakcie treningów, oprócz olbrzymiej amortyzacji i komfortu, można było wyraźnie poczuć wsparcie, które producent postawił na stabilność kroku i biegu.

Analizując zachowanie buta podczas biegu, odczuwamy, że wszystkie elementy tworzą harmonijną całość, a bez któregokolwiek z nich pozostała część buta nie byłaby już taka sama. Konstruktorzy połączyli różne systemy w sprytnie działający mechanizm.

Na przykład, dla utrzymania bardzo wysokiej stabilności biegu użyto znanej już pianki FF BLAST. W przypadku ASICS-GEL KAYANO 31 została ona zaktualizowana i wzbogacona o około 20% biomateriałów, tworząc piankę FF BLAST PLUS ECO, która jest wyjątkowo wygodna i miękka.

image 6

Natomiast, aby zwiększyć wspomnianą już przeze mnie stabilizację, konstruktorzy dodali system 4D GUIDANCE– system podparcia lub może lepiej system adaptacyjnego stabilizowania. To rozwiązanie znacząco poprawia lub też koryguje rotację. Jest to bardzo innowacyjne podejście, opierające się na badaniach biomechaniki ruchu. W rzeczywistości system polega na połączeniu w podeszwie wewnętrznej specjalnej poduszki absorbującej siłę rotacji w 3 kierunkach.

image 7

Efektem końcowym, jest skrócenie się czasu w jakim stopa spędza rotując w pronacji. Dodatkowo inżynierowie ASICS uwzględnili długi czas spędzany na treningach. Aby umilić i poprawić płynność ruchu, oprócz wspomnianych systemów i rozwiązań, dołożyli jeszcze PureGEL™ – technologię opartą na miejscowym wypełnieniu żelowym. Użytkownik odczuwa więc jeszcze większą miękkość i komfort użytkowania.

image 8

Jednym z ciekawych rozwiązań, na które ASICS zdecydował się w modelu ASICS-GEL KAYANO 31, jest wkładka, która znacząco podnosi komfort, amortyzację i wygodę użytkowania butów. Asics skorzystał z niezawodnego rozwiązania, sprawdzonego i cenionego przez wielu użytkowników – wkładki X-55. Została ona stworzona przez firmę OrthoLite™, która zapewnia dodatkowe wsparcie i amortyzację dla stóp. Wkładka stanowi zaawansowany technologicznie element całego systemu buta, odpowiadający za komfort noszenia oraz redukcję zmęczenia stóp. Jej grubość i twardość są precyzyjnie dopasowane, aby odciążyć stawy, mięśnie i więzadła biegacza.

Komfort, wygoda i wysoka amortyzacja nie miałyby jednak większego znaczenia, gdyby użytkownik miał problemy z przyczepnością i utrzymaniem trakcji. W tej kwestii doskonale sprawdza się nowoczesna i innowacyjna technologia Hybrid Asics Grip, która zapewnia niezawodną przyczepność w praktycznie każdych warunkach pogodowych. Dla uzyskania większej miękkości i za razem jeszcze lepszej przyczepności konstruktorzy połączyli znany już z innych modeli bieżnik wykonany w technologii ASICSGrip™ z ASICS AHAR™

image 9

Efektem końcowym tego zabiegu jest poprawa przyczepności i miękkości podeszwy zewnętrznej przy utrzymaniu wysokiej odporności na ścieranie.

ASICS wprowadza więc wiele nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych do swoich butów, aby zapewnić maksymalną ochronę przed urazami, stabilizację i wsparcie biegacza na każdym kroku. Nasuwa się jednak pytanie: czy wszystkie te innowacje technologiczne rzeczywiście okażą się przydatne i sprawdzą się w praktyce podczas treningu?

Testy funkcjonalne ASICS-GEL KAYANO 31

Mając doświadczenie w zakresie testów stabilizacyjnych, do testów ASICS-GEL KAYANO 31 podszedłem inaczej niż zazwyczaj. Z moich obserwacji wynika, że szczególnie u osób z nadpronacją, zbyt szybkie rozpoczęcie intensywnego użytkowania nowych butów często kończy się obtarciami wewnętrznej strony stóp lub brakiem komfortu. Aby tego uniknąć, daję więcej czasu butom i stopom na „dogadanie się”. Pierwsze 2-3 użycia odbywam na krótszym dystansie (około 10 km) i z mniejszą intensywnością.

image 10

Podobnie postąpiłem w przypadku ASICS-GEL KAYANO 31. Pierwsze wrażenie po założeniu to uczucie miękkości i lekkości, choć w twardych liczbach tego nie widać. Buty w testowanym rozmiarze EUR 45 ważyły 334 g, co klasyfikuje je jako buty ciężkie, jednakże w trakcie biegu naprawdę tego się nie czuje. Wręcz przeciwnie, mamy wrażenie lekkości odbicia i przetoczenia nogi.

ASICS-GEL KAYANO 31 to buty w pełni treningowe, co potwierdzają wyniki moich testów. Spokojne rozbiegania (8-16 km), średnie biegi podprogowe (12-14 km) czy bardzo długie long-run’y to czysta przyjemność. Szczególnie w wolniejszych tempach (około 5:30 min/km) odczucia są jak jazda na autopilocie. Buty, dzięki swojej dużej stabilności i szerokiej platformie/podeszwie środkowej, są w pełni przewidywalne i bardzo „poprawne”. Niezależnie od nawierzchni – asfalt, betonowy chodnik czy ścieżka szutrowa – buty doskonale współpracują z biegaczem.

W ASICS-GEL KAYANO 31 zachowano drop na poziomie 10 mm, co przy dużej stabilności oraz ponadprzeciętnym komforcie i amortyzacji będzie zauważalne i docenione przez mniej zaawansowanych biegaczy oraz tych, którzy mają problemy z Achillesami.

Nowoczesne systemy i technologie, o których już wcześniej wspominałem, sprawiają, że im więcej czasu spędza się w tych butach, tym bardziej odczuwa się wsparcie dla nóg, mięśni i stawów. Szczególnie imponujące było dla mnie samopoczucie i stan mięśni po dłuższych biegach. Na następny dzień po przebiegnięciu 20 km nie odczuwałem tzw. „skasowanych mięśni”.

Nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował biegać w tych butach treningów tempowych. Nie chodziło mi o porównywanie ich do typowych butów startowych czy treningowo-startowych, które zapewniają dużą dynamikę wybicia i responsywność. Chciałem raczej sprawdzić, jak buty poradzą sobie z szybszym tempem i jak wpłynie to na odczucia organizmu.

image 11

Przetestowałem dwa różne treningi. Pierwszy polegał na krótszych odcinkach (400 m) bieganych dość szybko – jak na mnie (3:10-3:15 min/km). Wszystko szło świetnie, pewnie dzięki ekscytacji, ale po 6-7 powtórzeniu utrzymanie zakładanej prędkości wymagało dużego wysiłku, a mięśnie były wyraźnie zalane kwasem mlekowym. Wniosek jest prosty: nie polecam tych butów na treningi tempowe. Szkoda energii i zdrowia. Potwierdziłem to, gdy po dwóch dniach nadal czułem zakwasy.

Dałem butom drugą szansę na szybszym tempie, tym razem na dłuższych odcinkach. W planie miałem cztery odcinki po 1200 m, które chciałem biegać w tempie 3:20-3:30 min/km. Udało mi się to wykonać, ale nie miałem żadnych rezerw, a odczucia zmęczenia w płucach i mięśniach były ponadprzeciętne. Po tych dwóch wyczerpujących treningach zrezygnowałem z biegów tempowych do końca testów.

Podsumowując, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że ASICS-GEL KAYANO 31 polecam na spokojne treningi biegów ciągłych i długich, ale z pewnością nie na treningi tempowe. Doskonale sprawdzą się również na treningu biegu ciągłego zakończonym rytmami technicznymi.

Warto podkreślić bardzo dobrą przyczepność na mokrych nawierzchniach lub w deszczu. Podeszwa zewnętrzna z bieżnikiem w systemie Asics Hybrid Grip robi wrażenie. Przy każdym odepchnięciu czuć dobrą przyczepność gumy bieżnika do podłoża.

Podeszwa radzi sobie bardzo dobrze w łagodnym terenie. Na leśnych, ubitych alejkach czy szutrowych ścieżkach nie ma problemu z utrzymaniem trakcji, a co bardzo ważne, nierówności podłoża praktycznie nie przenoszą się na stopę biegacza.

image 12

Chciałbym podzielić się swoją opinią na temat podbiegów i zbiegów. Mówiąc o sile biegowej, nie mam na myśli biegów górskich. Podbiegi nie są niczym wyjątkowym – czuć kołyskową konstrukcję podeszwy i wyższy drop, co wspiera biegacza, ale nie jest to nic nadzwyczajnego. Jednak zbiegi to zupełnie inna historia. Konstrukcja podeszwy wewnętrznej (pianka FF Blast PLUS ECO plus wkładka żelowa PUREGEL pod piętą) zapewnia olbrzymią dawkę amortyzacji. Szeroka platforma podeszwy środkowej oraz grubość podeszwy (40 mm w pięcie i 30 mm w palcach) powodują, że lądowania, a nawet uderzenia podczas zbiegów są w pełni kompensowane i amortyzowane. Przy lądowaniu na pięcie czujemy miękkie przeniesienie obciążenia z tylnej części na śródstopie buta.

Oczywiście, nie mówimy tu o bieganiu w ciężkim terenie. ASICS-GEL KAYANO 31 mają bardzo dobrą podeszwę zewnętrzną, jednak bieżnik nie jest na tyle głęboki i agresywny, aby buty nadawały się do treningów górskich. W delikatnym terenie trailowym czy na szutrowych ścieżkach sprawdzą się jednak znakomicie.

Podsumowanie i ocena

Podsumowując, uważam, że aktualizacja butów z ASICS-GEL KAYANO 30 do ASICS-GEL KAYANO 31 w pełni się powiodła i konstruktorzy mogą świętować sukces. Buty te z pewnością sprawdzą się jako doskonałe treningówki do codziennych biegów. Zastosowana w nich innowacyjna technologia zapewnia ochronę przed ewentualnymi urazami oraz daje mnóstwo satysfakcji z treningów.

Pomimo tak pozytywnego odbioru nowej konstrukcji, nieco rozczarowuje wyższa waga oraz zbyt mała wentylacja cholewki. Niemniej jednak, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że buty Gel-Kayano 31 są godnym polecenia modelem treningowym.

OCENA BUTÓW (w skali od 1-10):

Ocena ogólna

☐  ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☒   ☐

Amortyzacja

☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☒

Komfort

☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☒

Stabilizacja

☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☒   ☐

Przyczepność

☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☒

Dynamika

☐   ☐   ☐   ☐   ☒   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐

Lekkość

☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☐   ☒   ☐   ☐   ☐

Buty ASICS GEL-KAYANO 31 są dostępne na ASICS.comSklepbiegacza.plSportano.pl i eobuwie.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
P R
P R
2 dni temu

Niedawno natknąłem się na leżący na półce w szafie plakat reklamujący nowo wprowadzany model butów przez firmę Asics pod nazwą Kayano. Wtedy jeszcze bez numeracji. A tu już 31 model.

Darek
2 dni temu
Reply to  P R

Testując 31’kę sięgnąłem do swojego archiwum w piwnicy i znalazłem 21 edycję – zastanawiam się teraz jak mogłem w nich biegać 🙂
Za to design butów z początkowych edycji Kayano teraz przechodzą odrodzenie. Co prawda i na szczęście z przeznaczeniem do codziennego sport lifestyl’u a nie do biegania 🙂

Bartosz
Bartosz
2 dni temu

Chciałbym kupić buty, stabilizujące, dla osób z nadmierna pronacja do maratonu. Czy są w ogóle takie startówki? Czy stabilizacja i startówki to coś co się wyklucza? Myślałem właśnie o ASICS-GEL KAYANO – ale autor pisze, że są zbyt ciężkie, z czym ciężko się nie zgodzić. Znacie jakieś lżejsze? 940 zł za buty treningowe to trochę dużo, póki co korzystam z asics gt i dają radę, ale chętnie też bym sprawdził buty innej firmy, polecacie coś?

Ariel
Ariel
2 dni temu
Reply to  Bartosz

w Punkt! To samo pytanie chciałem zadać co kolega Bartosz. Byłbym wdzięczny gdyby jakiś specjalista mógł odpowiedzieć na to pytanie 🙂

Ps. Też biegam aktualnie w Asics gt2000 -12 i dają radę. Przebiegłem w nich półmaraton tempem 5:00 ale niedługo będą mieć przebiegnięte 1000 km i rozglądam się za czymś podobnym.

Last edited 2 dni temu by Ariel
Darek
2 dni temu
Reply to  Ariel

… już trochę rozwinąłem temat i Ty tutaj tylko potwierdziłeś to o czym napisałem poniżej. Chodzi o żywotność. w mało których obecnych butach startowych jesteśmy w stanie przebiec taki kilometraż. Dla tempa biegu między 5 a 6 minut/km w którym chcemy przebiec półmaraton czy maraton wg mojego skromnego zdania warto zwrócić uwagę na lepsze zabezpieczenie układu ruchu niż na dużą dynamikę buta. Najzwyczajniej w świecie oprócz placebo nie będziemy w stanie realnie skorzystać z dobrodziejstw karbonu.

Ariel
Ariel
2 dni temu
Reply to  Darek

Aspiracje mam większe. Wiem, że 5:00 min/km nie jest szybko. Ważę 71 kg i mam 183 cm. Czytając Twój artykuł, twierdzę że oprócz butów z stabilizacją muszę potrenować bardziej stabilizację stopy i kostki, aby rozejrzeć się za butami startowo-treningowymi. Poprzymierzać kilka sztuk i pewnie znajdzie się but na moje stopy z pronacją 🙂
Dzięki za odpowiedź i do zobaczenia pod następnymi artykułami bo czyta się je bardzo dobrze 🙂

Darek
2 dni temu
Reply to  Ariel

Dzięki za opinię.

Darek
2 dni temu
Reply to  Bartosz

Bartosz,
osobiście nie spotkałem się z butami startowymi ze stabilizacją. Nie zależnie czy przeznaczoną na stopę nadmiernie pronującą lub supinującą. W przypadku Asics GT i Kayano z pewnością bardziej startowe i bardziej zwinne będą GT2000. Są lżejsze i mają trochę więcej dynamiki ale tu pewnie też kwestia dropu i ilości pianki odpowiedzialnej za amortyzację. W Kayano drop jest odrobinę wyższy (10mm) i realnie pianki jest więcej od GT. Pewnie dlatego but jest cięższy.
Nie wiem jak szybko biegasz i jaką masz wagę oraz czy szukasz butów strikte startowych, czy też może startowo treningowych. Spora cześć obecnie nowych modeli butów ma dosyć mocno rozbudowaną platformę – czyli szeroką podeszwę środkową. Możesz spróbować takiego rozwiązania, które uwzględni Twoje potrzeby stabilizacji ale będzie to wykonywało nie przez specjalne systemy stabilizacyjne tylko przez właśnie tą wspomnianą konstrukcję podeszwy. Z góry podkreślam, że nie jest to idealne rozwiązanie ale warte spróbowania.
Osobiście zachęcam do sprawdzenia New Balance FuelCel Elit v4 ( wersję 3 bardzo lubię do treningów i do startów ale była węższa od wspomnianej już V4), oraz Hoka Celio X1. Hoka będzie znacznie cięższa ale w trakcie biegu ma się uczucie pewnej stabilności – to pewnie za sprawą gęstszej i sztywniejszej pianki.
O cenach nie mówię bo niestety śmiem twierdzić, że nie ma już tanich butów 🙁 Ale warto zwrócić uwagę za to na ich wytrzymałość. I tu abstrahując od wysokiej lub niskiej wagi warto na to zwrócić uwagę. I tak na koniec mojego wywodu wrócę do Kayano 31 – na pewni nie każdemu będą pasowały, ale skubańce są na prawdę żywotne 🙂

dareko korzeniowski
Dariusz Korzeniowski

Na co dzień realizuje się w pracy w międzynarodowej korporacji ale w przerwach i po pracy z pasji do biegania jest promotorem aktywnego stylu życia. Bawi się sportem i inspiruje innych do biegania.