25 lutego 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Zwycięstwo Dominiki Nowakowskiej w Portugalii


Dominika Nowakowska odniosła zwycięstwo w prestiżowym krosie Almond Blossom Cross Country rozegranym w niedzielę (22 lutego) w portugalskiej Albufeirze. Polka na dystansie 4.5 km okazała się lepsza m.in. od dwukrotnej zwyciężczyni maratonu nowojorskiego – Jeļeny Prokopčuki.

DSC 0710 2

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy naszych czytelników o projekcie Gonimy Europę, Gonimy Świat! Jego założeniem była zbiórka pieniędzy za pomocą finansowania społecznego na przygotowanie kilku zawodników do bieżącego sezonu. Niestety akcja nie zakończyła się sukcesem. Na szczęście zawodnicy się nie poddali, trenują dalej i odnoszą sukcesy.

W projekt Gonimy Europę, Gonimy Świat! zaangażowani byli podopieczny trenera Karola Nowakowskiego: Dominika Nowakowska, Marta Krawczyńska, Andrzej Rogiewicz i Karol Kaliś. Obecnie cały zespół przebywa na obozie w Portugalii, tam też wzięli udział w 38. biegu Almond Blossom Cross Country, należącym do cyklu IAAF Cross Country Permit Meeting. W rozegranym w Albufeirze biegu najlepiej spisała się Dominika Nowakowska, która odniosła zwycięstwo w wyścigu kobiet. 

W biegu mężczyzn na dystansie 8.3 km czwarte miejsce zajął Andrzej Rogiewicz. (Karola Kaliś nie wystartował ze względów zdrowotnych).

Komentarz trenera, Karola Nowakowskiego: Od kilku tygodni przebywamy na zgrupowaniu w Villa Real de Santo Antonio, w pobliżu Monte Gordo w regionie Algarve, często odwiedzanym przez biegaczy czy też traithlonistów w okresie zimowym i wczesno-wiosennym. Pełne skupienie się na treningu i odpoczynku służy zawodnikom. Przygotowania  przebiegają na tą chwilę bardzo pomyślnie, co potwierdził start w crossie w Albufeirze w zasadzie z pełnego treningu, bez klasycznego taperingu przed zawodami. To zwycięstwo Dominiki w Albufeirze było jej bardzo potrzebne…. Biegacze zaczynają odczuwać już zmęczenie treningiem, które z każdym tygodniem się nawarstwia. Choć daleko nam jeszcze do prędkości docelowych, to wszystko wygląda optymistycznie. Jedynie Karol Kaliś wychodzi już z mocnego przeziębienia i w dodatku kuruje się po urazie ścięgna Achillesa.


Andrzej szykuje się do lipcowych Mistrzostw Młodzieżowych w Tallinie i to jest dla niego priorytet. Po drodze prawdopodobnie pobiegnie także w Mistrzostwach Polski w przełaju. Natomiast dziewczyny wiosną wystartują w kilku biegach ulicznych w Polsce i zagranicą, a potem skupią się na walce o nowe rekordy życiowe na bieżni. Kolejnym sprawdzianem będzie bieg na 10 km w Poznaniu podczas Maniackiej Dziesiątki.

Pozdrawiamy wszystkich czytelników i kibiców naszych biegaczy.

Kobiety
1. Dominika Nowakowska (Polska) – 14:51
2. Jeļena Prokopčuka (Łotwa) – 14:52
3. Andrea Deelstra (Holandia) – 15:06
4. Ana Dias (Portugalia) – 15:32
5. Marta Krawczyńska (Polska) 15:54
6. Monica Vieira (Portugalia) 16:14 
Mężczyźni
1. Roman Prodius (Mołdawia) – 24:18
2. Tom Wiggers (Holandia) – 24:27
3. Ricardo Mateus (Portugalia) – 25:12
4. Andrzej Rogiewicz (Polska) – 25:14
5. Jorge Varela (Portugalia) – 25:54
6. Jorge Pinto (Portugalia) – 26:41

Relacje z treningów grupy śledzić można na ich fanpage’u: facebook.com/gonimyeurope/

Chabowski sprawdził się w półmaratonie

Dobry występ w ostatnich dniach zanotował także Marcin Chabowski, który z czasem 1:04:07 zajął czwarte miejsce w półmaratonie w Guadalajarze. Przebywający na obozie w Meksyku zawodnik uległ jedynie Juanowi Luisowi Barrios oraz dwójce Kenijczyków.

– Pobiegłem 64:07 zajmując 4 miejsce, co myślę jest wynikiem dobrym, zważywszy na wysokość (1650 m n.p.m.) oraz profil trasy – napisał na swoim profilu na facebooku sam zawodnik. – Był to dla mnie sprawdzian kontrolny, który zdaniem mojego trenera wypadł bardzo dobrze.

Chabowski przygotowuje się do maratonu w Londynie, który odbędzie się 26 kwietnia.

Wyniki

1. Juan Luis Barrios Nieves (Meksyk) – 1:03:21
2. Kenisi Bundi (Kenia) – 1:03:52
3. Julius Kipyego Keter (Kenia) – 1:03:55
4. Marcin Chabowski (Polska) – 1:04:07 
5. Aldo Saul Vega Escobedo (Meksyk) – 1:04:47
Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl