IMG 6365
28 lipca 2023 Jakub Jelonek Sport

Złoto Natalii Kaczmarek – podsumowanie drugiego dnia MP w Gorzowie

Zwieńczeniem drugiego dnia Mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim był zwycięski bieg Natalii Kaczmarek na dystansie jednego okrążenia. Złoto wśród mężczyzn na 400 m zdobył Karol Zalewski, a także Izabela Smolińska i Krzysztof Hołub w biegu na 400 m ppł. Rozdano także medale w chodzie, krótkich sztafetach, skoku wzwyż i rzucie młotem. W sesji porannej odbyły się eliminacje sztafet, a w popołudniowej w biegi eliminacyjne na 800 m. Jutro ostatni dzień mistrzostw oraz sztafeta 4×400 m w międzynarodowym składzie, gdzie Polacy powalczą o kwalifikację na MŚ w Budapeszcie.

Deszczowy poranek w Gorzowie Wielkopolskim

Poranek w Gorzowie był chłodny i deszczowy. Na początku drugiego dnia o medale walczyli chodziarze na dystansie 10000 m (25 okrążeń stadionu), a złoty medal zdobył Maher Ben Hlima, który poprawił o 1,5 minuty swój 15-letni rekord życiowy wynikiem 40:35,48. Poprzedni wynik, poniżej 42 minut zawodnik RKS Łódź uzyskał jeszcze jako reprezentant Tunezji, a obecnie ma już polskie obywatelstwo i w przyszłą środę dowiemy się, czy wynik ten pozwoli mu na reprezentowanie Polski w chodzie na 20 km na mistrzostwach świata w Budapeszcie (World Athletics co środę aktualizuje swój ranking światowy, a zawodnicy innych krajów mogą również poprawić swoje wyniki, niektóre kraje mogą też wycofać swoich zawodników). Srebro w Gorzowie zdobył Dawid Tomala (42:11,81), a brąz Artur Brzozowski (42:53,74), który dostał od sędziów trzy wnioski i musiał minutę spędzić w strefie kar. Wśród kobiet w chodzie na 5000 m przy obfitych opadach deszczu zwyciężyła Olga Chojecka (21:29,24), srebro wywalczyła Katarzyna Zdziebło (21:44,49), a brąz Agnieszka Ellward (23:07,29).

Natalia Kaczmarek najlepsza w eliminacjach na 200 m

Na mokrej bieżni gorzowskiego stadionu w sesji porannej odbyły się jeszcze eliminacje w biegach na pół okrążenia. Wśród panów obyło się bez większych niespodzianek, a najlepszy wynik wśród pań (23,08) uzyskała Natalia Kaczmarek. Drugą serię wygrała Anna Kiełbasińska (23,22), która po biegu wydała oświadczenie, w którym poinformowała o możliwym zakończeniu sezonu z powodu kontuzji.

IMG 6367

Na początek sztafety

W sesji popołudniowej pierwszą konkurencją biegową były sztafety 4×100 m kobiet. Do rywalizacji zgłosiło się tylko sześć zespołów, a ukończyło cztery. Złoty medal wywalczyły sprinterki z RLTL Optimy Radom (45,48), srebrny OŚ AZS AWF Poznań (46,33), a brązowy AZS-AWF Gorzów Wielkopolski (46,84). Wśród mężczyzn rozegrano 2 serie (w których wystąpiły m.in. trzy zespoły z KS Stal LA Ostrów Wlkp.). Złoto zdobyli reprezentanci KS AZS AWF Katowice (40,16), którzy o jedną setną sekundy wyprzedzili szybkobiegaczy z AZS UMCS Lublin (40,17), a brąz wywalczył pierwszy zespół KS Stal LA Ostrów Wlkp. (40,53).

Dwa brązowe medale na 400 m ppł. kobiet

Finał biegu na 400 m ppł. kobiet, podobnie jak przed rokiem wygrała Izabela Smolińska (57,26), druga była Anna Maria Gryc (57,90), a brąz wywalczyły dwie zawodniczki z takim samym czasem (co do tysięcznej sekundy): powracająca po przerwie macierzyńskiej Joanna Linkiewicz i Katarzyna Martyna (obie 58,128). Złoto rekordem życiowym na 400 m ppł. mężczyzn okrasił Krzysztof Hołub (49,78), srebro zdobył wicelider tegorocznych tabel Jakub Olejniczak (50,34), a brąz (znany z niesportowych skandali) Sebastian Urbaniak (50,66).

Eliminacje na 800 m

Eliminacje w biegach na 800 m ułożyły się raczej pod dyktando faworytów. W pierwszej serii awansował Patryk Sieradzki i Michał Kitliński, z drugiej Michał Rozmys i Mateusz Borkowski (oraz Jakub Chmielarz z czasem), a z trzeciej Kacper Lewalski i Filip Ostrowski (a także trzeci na mecie Adam Masaczyński z czasem). Dwóch setnych sekundy do awansu zabrakło w trzecim biegu Jakubowi Augustyniakowi. Finał jutro o 18:15.

IMG 6369

W biegach kobiet najszybsza okazała się pierwsza seria, z której awansowały cztery pierwsze zawodniczki: Margarita Koczanowa, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Julia Gruchała i Julia Auguścik. W drugiej serii najlepsze były Anna Wielgosz i Milena Korbut, a w trzeciej Angelika Sarna i Sylwana Gajda. Finał jutro o godz. 19:20.

Natalia Kaczmarek wygrywa, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka się spieszy

Na deser pierwszego dnia organizatorzy przygotowali biegi na 400 m. Zwycięzcą wśród mężczyzn okazał się doświadczony Karol Zalewski (46,10), którego na ostatniej prostej doganiał już lider tegorocznych tabel – młody Igor Bogaczyński, ale ostatecznie przegrał złoto o jedną setną sekundy (46,11). Brąz wywalczył Kajetan Duszyński (46,17).

IMG 6368 2

Kobiecy bieg nie mógł mieć innej zwyciężczyni niż Natalia Kaczmarek. Zawodniczka KS Podlasia Białystok swój tegoroczny wynik ma o prawie 2 sekundy lepszy od kolejnej z rywalek. Nasza mistrzyni wygrała z czasem 51,86, druga była 35-letnia Marika Popowicz-Drapała (52,63), a trzecia wracająca po kontuzji Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka (52,84), która musiała się spieszyć, bo przecież niecałą godzinę wcześniej biegała na 800 m…

Natalia Kaczmarek

Konkurencje techniczne

Złoto w skoku wzwyż zdobyła pań Paulina Borys (184 cm), a u panów Norbert Kobielski (2,24 m). W rzucie młotem złoto zdobyła wracająca po kontuzji rekordzistka świata Anita Włodarczyk (dzisiaj 70,91 w piątej próbie), srebro dla Malwiny Kopron (70,54), a brąz zdobyła Aleksandra Śmiech (69,26).

Rzut młotem mężczyzn spodziewanie wygrał mistrz olimpijski Wojciech Nowicki (79,96), srebro wywalczył z najlepszym wynikiem w sezonie Paweł Fajdek (78,10), a brąz z nową życiówką Dawid Piłat (73,23).

Do niespodzianki doszło w skoku o tyczce mężczyzn. Złoty medal wywalczył Robert Sobera (5,61), a drugie miejsce zajął lider tegorocznych tabel – Piotr Lisek (5,46). Taki sam wynik uzyskał Paweł Wojciechowski, ale miał więcej strąceń.

Na koniec sztafety

W sobotę ostatni dzień Mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim, w którym odbędą się finały biegów na wysokich płotkach, finały dwusetki, a także biegów na 800 i 5000 m. Zobaczymy także sztafety klubowe 4×400 m i sztafety reprezentacyjne w eliminacjach do Mistrzostw Świata, gdzie Polska ma zmierzyć się z reprezentacjami Republiki Południowej Afryki, Barbadosu i Słowenii (miejmy nadzieję, że rywalizacja dojdzie do skutku, bo chodzą słuchy, że zawodnicy nie za bardzo kwapią się do tego biegu). Oprócz tego odbędzie się szereg konkurencji technicznych, m.in. skok w dal, tyczka kobiet i rzut oszczepem. Początek zawodów od godz. 14:30, transmisja w TVP Sport od godz. 16:05.