philips
 
5 grudnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wystartuj na Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów!


W środę, 3 grudnia, w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona X Halowym Mistrzostwom Europy Weteranów Lekkiej Atletyki. Na spotkaniu organizatorzy przedstawili aktualny stan przygotowań do zawodów. Mogliśmy także poznać pierwsze gwiazdy mistrzostw, które w dniach od 22 do 28 marca 2015 r. rywalizować będą w Toruniu. Wśród nich znalazł się doskonale nam znany Paweł Czapiewski.

konf hme weteran 01
Dyrektor Komitetu Organizacyjnego – Wacław Krankowski

Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki odbędą się po raz dziesiąty w historii. Pierwsze mistrzostwa rozegrano w 1997 roku w Birmingham, a kolejne edycje organizowano w cyklu dwuletnim – po raz ostatni w 2013 roku w hiszpańskim San Sebastian. W Hiszpanii wystartowało 3263 weteranów (w tym 1171 Hiszpanów, którzy wywalczyli 213 medali; Polaków było 32, a ich dorobek to 21 medali). Na kolejnej edycji organizatorzy spodziewają się udziału 3500 zawodników.
Ta kolejna edycja Halowych Mistrzostw Europy Weteranów odbędzie się w dniach od 23 do 28 marca przyszłego roku w Toruniu. Po raz pierwszy gospodarzem tych zawodów będzie więc polskie miasto. Dodajmy jednak, że nie będzie to pierwszy raz kiedy nasz kraj będzie gospodarzem międzynarodowych zawodów dla weteranów. Przypomnijmy, że w 2006 roku Mistrzostwa Europy Weteranów na otwartym stadionie odbyły się w Poznaniu. 

W ramach marcowych mistrzostw rozegrane zostaną wszystkie konkurencje halowe oraz, co ciekawe i nietypowe, dodatkowo na stadionie rzuty długie (dysk, oszczep, młot, ciężarek), uliczny chód na 5 km i bieg przełajowy na 5 km. 

Gwiazdy mistrzostw

Wśród ponad trzech tysięcy weteranów, którzy w marcu pojawią się w Toruniu nie zabraknie lekkoatletów, którzy mają za sobą lub wciąż kontynuują międzynarodową karierę na światowym poziomie. Już teraz start w toruńskich mistrzostwach zapowiedzieli m.in. aktualna rekordzistka Polski w pchnięciu kulą Ludwika Chewińska, halowy mistrz świata siedmioboju – Sebastian Chmara czy wciąż aktualny rekordzista Polski na 800 m – Paweł Czapiewski.

konf hme weteran 02

Dobrze trafił się termin tych zawodów, bo gdyby jeszcze rok temu ktoś zaproponował mi udział w takich zawodach musiałbym odmówić. Ważyłem 15 kg więcej niż teraz i byłem dowodem na to, że brak aktywności czy nie bieganie jest bez sensu – mówi Paweł. – Na szczęście w tym roku podjąłem wyzwanie maratońskie i widzę, że był to dobry kierunek.

– W Toruniu na wielkie wyniki się nie nastawiam. Nie wiem czy wystartuję na 800 m, bo nie wiadomo czy byłaby to w moim wykonaniu jeszcze lekkoatletyka, czy raczej cyrk, ale myślę, że w biegu przełajowym na pewno wezmę udział – dodaje Halowy Mistrz Europy z 2002 roku.

Poza wspomnianymi zawodnikami start w Toruniu zapowiedział także wciąż aktualny zawodnik, znakomity chodziarz – Grzegorz Sudoł. Prezes PZLA, Pan Jerzy Skucha, zapowiedział, że będzie zapraszał do udziału w toruńskich zawodach kolejnych wciąż aktywnych lub byłych czołowych lekkoatletów.

Oczywiście na bieżni w Toruniu nie zabraknie także innych weteranów, którzy uprawiać sport zaczęli stosunkowo niedawno. Jednym z nich będzie Pan Stanisław Kowalski, prawdopodobnie najstarszy uczestnik mistrzostw, który kilka dni po zawodach skończy… 105 lat (przeczytaj wywiad z Panem Stanisławem: 104-latek z rekordem Europy!). 

konf hme weteran 03
Swój start na mistrzostwach zapowiedział także Przemysław Babiarz

Kto może wystartować w Toruniu?
Prawo startu w Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów Lekkiej Atletyki będą miały kobiety i mężczyźni urodzeni w dniu lub przed 23 marca 1980 r., czyli osoby, które w dniu rozpoczęcia zawodów ukończą 35 lat. 

Nie obowiązują żadne minima oraz limity miejsc. To oznacza, że w Toruniu może wystartować każdy, kto spełni jedynie powyższe kryterium oraz wniesie opłatę startową. Ta niestety nie jest mała i wynosi 50 euro za pierwszą konkurencję i 18 za każdą następną.

W celu dokonania rejestracji do startu w mistrzostwach należy wejść na stronę: http://www.fidalservizi.it/evaci2015 i dokonać rejestracji online lub pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić go, podpisać, a następnie przesłać pocztą tradycyjną na adres: PZWLA, ul. Gen. J. Bema 23/29, 87- 100 Toruń lub mailem na adres: luniewskim@go2.pl
Szczegóły dotyczące zgłoszeń oraz wysokości opłat startowych dostępne są na stronie: http://emacitorun2015.com/formularz. Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 stycznia 2015 r.
Serwis bieganie.pl objął patronat medialny nad mistrzostwami.