18 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wieści z kraju i ze świata – zwycięstwo Kroliny Jarzyńskiej


W ostatnich dniach dotarło do nas sporo doniesień związanych z Mo Farahem. Dwukrotny złoty medalista olimpijski z Londynu w sobotę startował w biegu na 3000 m podczas mityngu w Birmingham oraz opowiadał o swoich planach startowych na najbliższe miesiące. Miniony weekend to także kilka ciekawych biegów ulicznych i przełajowych. Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie wydarzeń biegowych z kraju i ze świata.
Raport rozpoczynamy od doniesień z Coronado, gdzie Karolina Jarzyńska odniosła zwycięstwo w biegu na 10 km rozegranym w niedzielę z okazji obchodzonych niedawno Walentynek. Rekordzistka Polski w półmaratonie, która przygotowuje się do startu w kwietniowym maratonie w Łodzi uzyskała bardzo dobry czas 32:47. To kolejne zwycięstwo reprezentantki Polski odniesione w Stanach Zjednoczonych. W Styczniu Karolina Jarzyńska zwyciężyła w półmaratonie w Kalifornii.

Coronado Valentines Day 10k
1. Karolina Jarzyńska (Polska) – 32:47
2. Tanya Zeferjahn (USA) – 33:42
3. Natasha Labeaud (USA) – 34:08

Dobre wyniki padły także w Barcelonie Podczas półmaratonu Mitja zwycięstwo z nowym rekordem trasy odniósł Eliud Kipchoge. Kenijczyk rezultatem 1:00:04 poprawił rekord należący do jego rodaka – Abla Kirui. Wśród kobiet najlepsza okazała się Atsede Baysa. Etiopka, zwyciężczyni ubiegłorocznego maratonu w Chicago, ukończyła bieg z dobrym wynikiem 1:07:32.

Zwycięzca innego maratonu z serii Majros, Geoffrey Mutai, został uznany przez AIMS i firmę Asics biegaczem ulicznym roku 2012. Mutai, który w ubiegłym roku wygrał maraton w Berlinie dołączył tym samym do mistrzyni olimpijskiej w maratonie, Tiki Gelany, która dwa tygodnie wcześniej została uznana przez to samo stowarzyszenie za najlepszą biegaczkę minionego roku.
O miano biegacza roku specjalizującego się w biegach ulicznych w przyszłości powalczyć może także Mohammed Farah. Dwukrotny złoty medalista Igrzysk w Londynie zapowiedział, że w 2014 zadebiutuje na dystansie maratonu, a w obecnym sezonie częściej będzie próbował swoich sił w biegach na 21,097 km. Pierwszą ku temu okazją będzie półmaraton Rock ‘n’ Roll w Nowym Orlenie (24 lutego), gdzie obok Meseret Defar będzie główną gwiazdą zawodów. Organizatorzy zapowiedzieli także udział dwójki znanych biegaczek z USA: Shalane Flanagan i Kary Goucher oraz Etiopki Berhane Adere.

farah_bydgoszcz.jpg
Mohammed Farah podczas Przełajowych Mistrzostw Świata w Bydgoszczy

W kwietniu Farah ma wziąć udział także w maratonie londyńskim, jednak jeszcze nie na pełnej trasie. Brytyjczyk pokona pierwszą część dystansu razem z pozostałą elitą (pisaliśmy o niej tutaj: Marcin Chabowski wśród elity maratonu w Londynie). Ma to być nie tylko ukłon w stronę brytyjskich kibiców, ale także dobra lekcja dla Faraha przed maratońskim debiutem, który będzie miał miejsce na tej trasie rok później.

O debiucie maratońskim wspomina także, nieco już zapomniana, Docus Inzikuru. Reprezentantka Ugandy, która w świecie lekkoatletycznym zasłynęła ze świetnych biegów na dystansie 3000 m z przeszkodami (została pierwszą mistrzynią świata na tym dystansie) swój pierwszy start w maratonie zaplanowała na 14 kwietnia w Brighton. Póki co w ramach przygotowań zajęła trzecie miejsce w przełajowych mistrzostwach Ugandy. Zwyciężyła Viola Chemos, natomiast w biegu mężczyzn triumfował Moses Kipsiro.

Przełajowe mistrzostwa kraju i zarazem eliminacje do przełajowych mistrzostw świata odbyły się także w Kenii. Rywalizacja najlepszych długodystansowców na świecie zakończyła się tradycyjnie bardzo zaskakująco. Triumf święcili bowiem mało znani Philemon Rono (12 km seniorów) i Margaret Muriuki (8 km kobiet). O tym czy powtórzą swoje sukcesy w Bydgoszczy przekonamy się już za miesiąc. Tymczasem poważnymi faworytami do wywalczenia złotych medali podczas mistrzostw świata będą Kenijczycy, którzy otrzymali dzikie karty: Geoffrey Kipsang (zwycięzca półmaratonu w  Ras Al Khaimah) i Marcy Cherono (przełajowa mistrzyni świata juniorek z 2010 roku).

Wstępny skład reprezentacji Kenii na Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych:

Seniorzy: Philemon Rono, Timothy Kiptoo, Geoffrey Kirui, Hosea Mwok Macharinyang, Jonathan Muia, Japheth Korir, Geoffrey Kipsang, Vincent Chepkok.
Seniorki: Margaret Muriuki, Irene Cheptai, Janet Kisa, Emily Chebet, Beatrice Chepkemoi, Viola Kibiwott, Mercy Cherono.
Juniorzy: Ronald Kwemoi, Leonard Barsoton, Moses Mukono, Emanuel Bett, Bernard Kipkemoi, Conseslus Kipruto.
Juniorki: Faith Chepngetich Kipyegon, Agnes Chebet, Roseline Chepngetich, Caroline Chepkoech, Sheila Chepngetich, Pauline Kaveke, Mercy Chepwogen.

W Polsce biegacze, amatorzy i wyczynowcy, także przygotowują się do wiosennych biegów przełajowych oraz przede wszystkim maratońskich. W ramach przygotowań sporo z nich rywalizowało w sobotę (16 lutego) w Zimowym Biegu Trzech Jezior w Trzemesznie. Na 15 km trasie najlepszy okazał się Kamil Sieracki z Inowrocławia. Wśród kobiet triumfowała natomiast Agnieszka Gortel-Marciniuk z Chorzowa. Bieg główny ukończyło 558 zawodników.

Mężczyźni
1. Kamil Sieracki (Brzoza Biega) – 47:58
2. Damian Kabat (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) – 48:02
3. Bartosz Kowalczyk (PLKS Gwda Piła) – 50:02

Kobiety
1. Agnieszka Gortel-Marciniuk (TS AKS Chorzów) – 55:41
2. Marta Szenk (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) – 59:57

3. Monika Ukleja (Ostrów) – 1:01:30

Pełne wyniki: 11. Zimowy Bieg Trzech Jezior.

I na koniec ciekawostka prosto z parkietu NBA. Usain Bolt pokazuje, że jest nie tylko świetnym biegaczem, ale także dobrym… koszykarzem.

Ponadto w ostatnich dniach pisaliśmy o:
– Skład reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Europy,
Halowe Mistrzostwa Polski: I dzień, II dzień,
– 
106th Millrose Games: Dobre wyniki Lagata, Montano i Lomonga,

Możliwość komentowania została wyłączona.