headergdynia
15 października 2020 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wielkie ściganie w Gdyni


Ostatnie godziny dzielą nas od startu MŚ w półmaratonie. Impreza, która miała być wizytówką Polski, mocno ucierpiała przez światową pandemię. Mimo wszystko w sobotę 17 października szykuje się ciekawa walka na żywo światowej klasy zawodników oraz wirtualny wyścig dla zarejestrowanych amatorów. Kiedy i jak oglądać rywalizację w Gdyni?

Organizatorzy zawodów na całym świecie, w tym imprez mistrzowskich, musieli w 2020 roku mocno zrewidować swoje ambitne plany. Biegi masowe, w tym lokalne wyścigi i wielotysięczne Majorsy, rozegrano w szczątkowych formach lub przełożono na kolejny rok. W jesiennym kalendarzu ostały się rodzynki dla elity, w tym World Athletics Half Marathon Championships, które odbędą się w najbliższą sobotę 17 października w Gdyni.

1422 dolary za przebiegnięty kilometr dla zwycięzcy

Na polskie wybrzeże przyjeżdża w sumie ponad 280 zawodników z 57 krajów. Choć zabraknie m.in. aktualnego mistrza i rekordzisty „połówki” Goeffreya Kamworora, rekordzistki świata w biegu godzinnym Sifan Hassan czy reprezentantów Japonii i Norwegii – to i tak stawka zapowiada się interesująco.

Niemal pewne (bo w 100% w tym dziwnym sezonie niczego nie można być pewnym), że w Gdyni zobaczymy m.in. mistrzynię z ostatnich MŚ w Walencji Etiopkę Gudetę, poczwórnego rekordzistę globu na 5000, 10000 m, 5 km i 15 km Ugandyjczyka Cheptegeiego oraz Polaków: Katarzynę Jankowską, Izabelę Paszkiewicz, Aleksandrę Lisowską, Angelikę Mach, Krystiana Zalewskiego, Adama Nowickiego, Adama Glogowskiego, Damiana Kabata.

Za pierwsze miejsce zwycięzca i zwyciężczyni zainkasują po 30 000 dolarów, za drugie 15 000, za trzecie 10 000. Szósty i szósta na mecie otrzymają czek na 3000 dolarów. Rekord świata ma być nagrodzony premią 50 000 dolarów.

Oprócz pieniędzy i indywidualnych medali MŚ do zgarnięcia są prestiżowe tytuły w klasyfikacjach drużynowych. Punktuje trzech najlepszych zawodników w danej reprezentacji. Najlepsza ma otrzymać nagrodę o wysokości 15 000 dolarów (szósta 3000).

Rywalizacja na żywo w Gdyni

Czempionat w Polsce to okazja do zobaczenia najlepszych biegaczy świata w akcji. W Gdyni w sobotę w godzinie startu ma być chłodno, około 7 stopni na plusie, możliwe są przelotne opady. Scenariusz z katastrofalnych pod względem aury MŚ  z 2016 roku z Cardiff pewnie się nie ziści, ale ciekawe, czy pochmurna polska jesień będzie miała wpływ na walkę zawodników z innych stref klimatycznych na trasie.

mapaMSGDYNIA

Jak ich dopingować na żywo? Organizatorzy gdyńskich zawodów nie mogą oficjalnie nawoływać do kibicowania, podpowiadamy jednak zainteresowanym, że (z zachowaniem obowiązujących przepisów) mogą oglądać światową elitę w Gdyni na 4 pętlach.

Przebieg trasy można też prześledzić na poniższym filmie:

Skrócony Program zawodów przedstawia się następująco:

11:00 Bieg kobiet
12:30 Bieg mężczyzn

Jak oglądać i biegać poza Gdynią?

Dla kibiców spoza Gdyni chcących śledzić na bieżąco rywalizację w ramach World Athletics Half Marathon Championships przygotowano transmisję w telewizji, m.in. na TVP SPORT – zaplanowano ją 17.10 od godziny 10.55. Od 10.40 ma trwać przekaz na platformie sport.tvp.pl.

World Athletics przygotowała też relację internetową – ale tylko na terytoriach, gdzie nie wykupiono praw do przekazu: TUTAJ DEDYKOWANY KANAŁ YOUTUBE.

Wyniki będą prezentowane na stronie internetowej worldathletics.org.

Nie trzeba jednak spędzać całej soboty przed telewizorem… Kilka tysięcy zarejestrowanych zawodników-amatorów z całego świata, w większości niedoszłych uczestników odwołanego biegu masowego, weźmie udział w wirtualnej rywalizacji All You Need Is Running. Jak to zrobić? Najważniejsze, by wpisać kod otrzymany w toku zapisów, sparować używaną aplikację biegową z All You Need Is Running, a swój bieg zarejestrować 17.10 na odpowiednim dystansie. 

cardiffwc

Możliwość komentowania została wyłączona.