25 stycznia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wiedeń przystankiem Radcliffe do Igrzysk w Londynie


paula inRekordzistka świata na dystansie 42 km i 195 m Brytyjka Paula Radcliffe wystartuje w półmaratonie w Wiedniu. Impreza odbędzie się 15 kwietnia. Dla 38-letniej zawodniczki będzie to bardzo ważny test przed najważniejszym jej występem w tym roku – igrzyskami olimpijskimi w Londynie.

Matka dwójki dzieci jest jedną z najbardziej utytułowanych biegaczek w historii. Maraton przebiegła w 2:15.25. Jest mistrzynią świata z Helsinek i wicemistrzynią z Sewilli, ale wówczas startowała jeszcze na 10 000 m. Właśnie do niej należy na tym dystansie rekord Europy – 30.01,09. W jej dorobku brakuje jednego – medalu olimpijskiego. Wszystko podporządkowała właśnie temu celowi i niczego nie pozostawia przypadkowi.

„Cieszę się na występ w Austrii. To dla mnie niezwykle ważny test. Chcę zobaczyć na co mnie w tej chwili stać, dlatego startu na pewno nie zlekceważę” – powiedziała Radcliffe, która obecnie przebywa w Kenii na zgrupowaniu.

Czterokrotna olimpijka już we wrześniu rozmawiała o występie w Wiedniu z Haile Gebrselassie. Etiopczyk rywalizował tu przed rokiem.

„Opowiedział mi, że publiczność jest rewelacyjna, a trasa całkiem szybka. Dlatego też zdecydowałam się na ten start” – przyznała.

Organizatorzy również nie ukrywają, że bardzo się cieszą, iż udało im się ściągnąć Radcliffe. Jak duży był to dla nich wydatek pozostaje tajemnicą.

„Jej urok, osobowość oraz duch walki są legendarne. Ważne są również jej wypowiedzi przeciwko propagowaniu dopingu w sporcie oraz duch fair play. Poza tym to jeden z jej ostatnich startów przed igrzyskami, więc na pewno wzbudzi niemałe zainteresowanie” – powiedział jeden z przedstawicieli organizatorów Wolfgnag Konrad.

Rekord życiowy Radcliffe w półmaratonie wynosi 65.40 z Newcastle w 2003 roku, ale nie mógł on zostać uznany za rekord świata, bo trasa nie odpowiadała normom. Dlatego też rekord Europy należący do Brytyjki wynosi 66.47 uzyskany w 2001 roku w Bristolu.

Paula zapewniła sobie kwalifikację olimpijską zajmując trzecie miejsce w Maratonie w Berlinie we wrześniu 2011 roku z czasem 2:23:46. Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie będę jej piątymi Igrzyskami. Jej największe dotychczasowe olimpijskie osiągnięcie to czwarte miejsce w 2000 roku w Sydney w biegu na 10000m. Wielokrotnie podkreślała jak ważny będzie dla niej start w maratonie na Igrzyskach w Londynie. Paula trzykrotnie wygrała Maraton w Londynie (2002, 2003, 2005) przy czym jest występ z 2003 roku z gdzie pobiegła w czasie: 2:15:25 uznawany jest za Rekord Świata kobiet w maratonie.

Paula wystartuje w Wiedniu w Półmaratonie który organizowany jest razem z Maratonem. Maraton w Wiedniu nie jest obcy ani polskim kibicom ani zawodnikom. Co roku startuje tam grupka zarówno amatorów jaki wyczynowców. W 2010 roku Henryk Szost był czwarty z wynikiem 2:10:27, Adam Draczyński piąty z wynikiem 2:10:49 a Mariusz Giżyński jedenasty z wynikiem 2:13:30. W zeszłym roku przedstawiciel redakcji bieganie.pl pojechał nawet do Wiednia relacjonując na bieżąco maratońskie zmagania Henryka Szosta, Marcina Chabowskiego i Mariusza Giżyńskiego. Szczegółową relacje z 2011 roku można nadal obejrzeć TUTAJ. W tym roku w Wiedniu wystartuje prawdopodobnie Arkadiusz Gardzielewski.

Jeśli ktoś nie chce jechać 15 kwietnia do Wiednia, to może sprawdzić się na maratońskim dystansie 42195 metrów w Łodzi, gdzie tego samego dnia o godzinie 9:00 startują zawodnicy do drugiego Łódź Maraton Dbam o Zdrowie. Tych, którzy mają wątpliwości czy dadzą radę, nie wiedza jak się przygotować – zapraszamy do zapoznania się z cyklem przygotowań do maratonu, który dla czytelników Bieganie.pl przygotował trener Zbigniew Nadolski, niegdyś zawodnik a dziś trener czołowych polskich zawodników.

Możliwość komentowania została wyłączona.