31 sierpnia 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

WHITE MAN CAN RUN: Dathan Ritzenhein 12:56.27


wesley_woody.jpg
White Man can run – to oczywiście parafraza tytułu amerykańskiego filmu WHITE MAN CAN’T JUMP z Weslyem Snipesem i Woody Harlesonem. I jest prawdziwa. Tym razem dowiódł tego Dathan Ritzenhein podczas Mityngu Golde League w Zurichu.

Na dystansie 5000m pobiegł 12:56.27, zajmując trzecie miejsce za Kenenisą Bekele i Edwinem Cheruiyot Soi. Do tej pory było na świecie tylko trzech nieafrykanów (zawodników nie urodzonych w Afryce), którzy złamali barierę 13 minut na 5000m.

Ci nieafrykanie, to: Craig Mottram (trzykrotnie), Bob Kennedy (dwukrotnie), Dieter Baumann (jeden raz) i teraz Ritzenhein (bijąc jednocześnie trzynastoletni Rekord USA należący do Kennedyego).

Przypadek Ritzenheina jest o tyle ciekawy, że jest to zawodnik, który mimo, że startował też na krótszych dystansach, to od kilku lat skoncentrowany był głównie na maratonie. Swój pierwszy maraton pobiegł w 2006 roku, w roku 2007 w amerykańskich eliminacjach na Igrzyska w Pekinie przybiegł drugi a na igrzyskach w Pekinie na dobrym, dziewiątym miejscu (przed teoretycznie lepszym kolegą z reprezentacji Ryanem Hallem).

whiteman_540.jpg

Dathan Ritzenhein, Zurich

foto: Paul Gilham/Getty Images Sport/Flash Media

Patrząc na wyniki, rok 2007 nie był zły: 3000m 7:39, 5000m 13:16, maraton 2:11:07 (kwalifikacja olimpijska). Rok olimpijski 2008 był dla niego nieco frustrujący. Jeszcze na początku roku wygrał Mistrzostwa USA w przełajach (na dyst 12k), potem był ósmy na Mistrzostwach USA na 10000m, trzeci w półmaratonie nowojorskim i w końcu dziewiąty na Igrzyskach. Niby nieźle, ale jak na cudowne dziecko, które w wieku 17 i 18 lat wygrywało amerykańskie zawody FootLocker dające mu prawo uważania się za najlepszego młodego biegacza długodystansowego w kraju i „wielką nadzieję białych” to ciągle za mało.

W kwietniu 2009, po ukończeniu maratonu Londyńskiego na 11 miejscu (z życiówką 2:10) Riztenhein postanowił jednak opuścić swojego dotychczasowego trenera Brada Hudsona i dołączyć do Nike Oregon Project gdzie wziął go pod swoje skrzydła Alberto Salazar.

Pierwszy poważny sprawdzian czekał go w trakcie Mistrzostw Świata w Berlinie – szóste miejsce i życiówka 27:22 pokazywały, że nowy trening dał rezultaty.

I w końcu w Zurichu trzecie miejsce i wynik: 12:56.27. Telewizje standardowo skupiały się na prowadzącym Bekele, mówiło się, że będzie szansa na bicie rekordu świata, czołówka Kenijsko-Etiopska zaczęła bardzo mocno (po 60 s na okrążenie) i Ritzenhein został w tyle. Jednak biegł równym tempem (62 s na okrążenie) i w drugiej części wyścigu zaczął powoli odrabiać straty i dochodzić słabnących zawodników (także zwalniającego Bekele), których czasy na okrążeniach spadały: 62, 63, 64 s. Kenenisy w końcu nie doszedł ale wynik 12:56.27 plasuje go w elitarnej grupie 70 zawodników na świecie, którzy kiedykolwiek złamali barierę 13 minut na 5 000 m

Po biegu w Zurichu Alberto Salazar powiedział:

„ – Bez wątpienia Brad Hudson przyłożył się w wielkim stopniu do sukcesu Dathana, nawet w największym stopniu. Zostawił go w świetnej formie po całym tym maratońskim treningu, bardzo wydolnego tlenowo. „

„ – To on (Hundson) zrobił tort, ja dodaje tylko dekorację„

Kiedy Ritzenhein przyszedł do Salazara, ten natychmiast dołączył go do grupki razem z Galenem Ruppem i zaaplikował Ritzenheinowi sporą dawkę szybkości.

„ – Musieliśmy być bardzo ostrożni, jeśli zaaplikujesz komuś zbyt dużo takiego treningu zbyt szybko, możesz łatwo zrobić krzywdę, musieliśmy uważać dając mu treningi jakie robił Rupp, nie zawsze biegali razem”.

Mimo, że pracują razem tak krótko, sam Ritzenhein oddaje wielkie zasługi Salazarowi, to kilka wyrwanych jego wypowiedzi jakie można znaleźć w i internecie po jego występie.

„ – Latami z moimi innymi trenerami robiłem wielki trening tlenowy i w końcu Alberto po prostu spróbował popracować nad moją szybkością. Tego lata, robiłem trening interwałowy jakiego nie robiłem przez całe lata, czułem się dobrze na ćwiczeniach siłowych i wtedy zaczęła pojawiać się szybkość. Już przed biegiem na 10000m w Berlinie wiedziałem że jestem w formie na 27 minut (z wyniku na 5000m, przy założeniu właściwego przygotowania do biegu, dobrych warunków można obliczyć, że Ritzenhein byłby w stanie pobiec 26:52 na 10000m – przyp. redakcji) , ale przed samym wyścigiem nie wiedziałem jak będę się czuł, nie miałem pewności, 10000m to jednak długi dystans”.

„ – Znowu czuję że to mnie kręci, Alberto jest pełen pozytywnej energii, mówił, że mogę złamać 27 minut (na 10000m) , że jeśli złamię 13 minut to mogę wracać do maratonu, ale może pobiegam jeszcze trochę bieżni „

„ – Nie wiem czy wierzyłem, że uda mi się kiedykolwiek tak pobiec, może trzy, cztery lata temu, to jest bez wątpienia do tej pory największy moment w mojej karierze. ”

„ – Nigdy nie myślałem o sobie jako o zawodniku biegającym 5 tys m, raczej 10k, maraton, ciągle nie mogę w to uwierzyć”

To był prawdopodobnie jego ostatni w tym sezonie występ na bieżni, kolejny poważny start to Mistrzostwa Świata w Półmaratonie 11 października w Birmingham.

A dla wszystkich zawodników zainteresowanych złamaniem 13 minut podajemy kilka statystyk wyliczonych na podstawie grupy 70 zawodników, którzy kiedykolwiek złamali barierę 13 minut

1. Jeśli chcesz złamać 13 minut najlepiej abys urodził się w ………..Kenii. (to akurat nic zaskakującego). (Podajemy kraj urodzenia i liczbę zawodników wśród elitarnej siedemdziesiątki)

Kenia 35
Etiopia 16
Maroko 8
USA 2 (Kennedy i Ritzenhein)

2. Jeśli planujesz złamać 13 minut najłatwiej zrobić to …w Rzymie:
(Miasto i liczba zawodników)

Rzym 21
Bruksela lub Zurich po 10
Oslo 9
Paris Saint-Denis 6

3. Najlepiej jest, aby Twoje startowe BMI oscylowało wokół 19-20 (choć BMI Bekele z bicia rekordu świata to 21.1)

(BMI i liczba zawodników)

<18 : 2
18-19: 10
19-20 : 20
20-21 : 15
21-22 : 7
>22 : 2
BMI nie znane : 14

4. Optymalny wiek na złamanie 13 minut to……21 lat (ale na pocieszenie dodamy, że w Etiopii połowa ludności ma mniej niż 17 lat a w Kenii mniej niż 18, więc 21 lat to zawodnicy stosunkowo starzy jak na ichnie społeczeństwa, w Polsce połowa ludności ma mniej niż 34 lata) (Wiek i liczba zawodników)

21 lat: 16
22 lata: 9
24 lata : 6

Najmłodszy to Abraham Cherkos 17 lat
Najstarszy John Kibowen 34 lata

5. Myśląc o złamaniu 13 minut powinieneś urodzić się w….Czerwcu
(Miesiąc urodzin i liczba zawodników)

Czerwiec 12
Styczeń 8
Wrzesień 7
Maj 3

Dathan Ritzenhein: urodzony w USA, życiówka na 5000m z Zurichu, 27 lat, urodzony w grudniu, BMI 18.

Do pracy rodacy i powodzenia !!!

Możliwość komentowania została wyłączona.