znakorlen
7 stycznia 2020 Kuba Wiśniewski Sport

Warszawa z jednym, wspólnym maratonem?


W mediach biegowych pojawiły się informacje o odwołaniu jednej z największych imprez biegowych w Polsce – Orlen Warsaw Marathon. Tymczasem, jak mówi nam Anna Ziobroń, dyrektor biura marketingu sportowego PKN Orlen, ta wiadomość nie odpowiada prawdzie, ani planom potentata paliwowego na rozwijanie biegania w Polsce.


Pani Anno, poszła w mediach bomba, że Orlen Warsaw Marathon nie odbędzie się. Od razu część środowiska biegowego zaczęła pomstować, powstały też teorie na temat przyczyn i od razu skutków odwołania OWM. Co jest prawdą?

Nie wiem, skąd wzięły się dokładnie te plotki, ale jedno jest pewne – w stolicy będzie miał w tym roku miejsce kolejny maraton odbywający się w ramach Narodowego Święta Biegania. Tyle że nie w kwietniu. Nie zamierzamy wycofywać się z rozwijania biegania, czego dowodem jest nasze zaangażowanie między innymi w Mistrzostwa Świata w Półmaratonie w Gdyni, czy na przykład półmaraton w Płocku. Poza nimi w tym roku mamy nowe plany, których finałem będzie właśnie impreza maratońska w stolicy.

Co roku biegacze denerwowali się, bo długo oczekiwali na datę wiosennego OWM. Nic może dziwnego, że teraz zawrzało, gdy poszła plotka o odwołaniu zawodów?

Ja to rozumiem, ale też liczę, że biegacze zrozumieją nas. Nasze imprezy zawsze organizowane były na najwyższym poziomie, w tym roku byliśmy w przededniu dopinania umów z partnerami, za kilkanaście dni moglibyśmy przedstawić komplet informacji i komunikacji związanej z nową koncepcją Narodowego Święta Biegania. Plotka, która pojawiła się w niektórych mediach zmusza nas do tłumaczeń, utrudnia nieco negocjacje, ale też jest o tyle nieprzyjemna, że burzy wypracowane przez lata zaufanie do nas dotychczasowych uczestników naszych imprez.

Od wielu lat trwa spór, czy stolicy potrzebne są dwa maratony. Skoro OWM ma się odbyć, a w kwietniu go nie będzie, to może…?

Powiem tak, z konkurencją można rywalizować, można też postarać się o stworzenie wspólnej dużej inicjatywy.

Czyli współpracujecie z Fundacją „Maraton Warszawski”? Będzie w 2020 roku jeden wielki maraton w stolicy?

Byłabym nie fair wobec naszych partnerów, gdybym zdradziła teraz wszystkie szczegóły planowanych działań. Mogę Panu i środowisku biegowemu zdradzić, że jesienią odbędzie się wielka impreza maratońska w stolicy. Proszę zarazem o cierpliwość. Gdy będziemy pewni wszystkich szczegółów naszego wielkiego i naprawdę skomplikowanego przedsięwzięcia, od razu Was powiadomimy. Dziękuję przy tym za niesłabnące zainteresowanie oraz wszystkie pozytywne emocje związane z Narodowym Świętem Biegania. Gwarantuję, że nie zabraknie ich również w tym roku. Jestem dobrej myśli, wierzę że każdej ze stron – ale przede wszystkim maratończykom i maratonkom chwila oczekiwania wyjdzie na dobre.

owmkonf 2

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Wiśniewski
Kuba Wiśniewski

Pisząc coś o sobie zwykle popada w przesadę. Medalista mistrzostw Polski w biegach długich, specjalizujący się przez lata w biegu na 3000 m z przeszkodami, obecnie próbuje swoich sił w biegach ulicznych i ultra. Absolwent MISH oraz WDiNP UW, dziennikarz piszący, spiker, trener biegaczy i współtwórca Tatra Running.