New Balance 1080v12
 
27 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

W Spale trwa finał „Czwartków Lekkoatletycznych”


W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale rozpoczęło się zgrupowanie uczestników Ogólnopolskiego Finału „Czwartków Lekkoatletycznych”. Inicjatywa ma na celu m.in. promowanie lekkoatletyki wśród dzieci i wychowanie następców mistrzów. Trzymamy kciuki za to, aby ta formuła się sprawdziła.

2.jpg  
Zawody finałowe rozegrano w czerwcu w Łodzi pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego. Zgrupowanie zorganizowano w ostatnim tygodniu wakacji przez Stowarzyszenie „Sport Dzieci i Młodzieży” i Polski Związek Lekkiej Atletyki przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest ono nagrodą dla dzieci rozpoczynających przygodę z „królową sportu” i zachętą do dalszego aktywnego uczestnictwa w sporcie. Do ośrodka zaproszono również opiekunów uzdolnionej młodzieży.

 

25 sierpnia młodych lekkoatletów odwiedził Minister Sportu i Turystyki Pan Andrzej Biernat. Obecny był także Prezes Stowarzyszenia „Sport Dzieci i Młodzieży” Pan Andrzej Majkowski. Polski Związek Lekkiej Atletyki reprezentowali: Prezes Jerzy Skucha i Wiceprezes Sebastian Chmara. Gospodarzem spotkania była Pani Barbara Klatka – Dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Kierownikiem organizacyjnym obozu jest Pan Marian Woronin, a kierownikiem szkoleniowym Pan Marian Nowakowski.

 

3.jpg  


O co w tym biega?

Impreza ma dwa podstawowe cele. Pierwszym jest zachęcenie uzdolnionej młodzieży do kontynuowania aktywności sportowej, wychowanie poprzez sport i zapoznanie jej z podstawami wszechstronnego treningu lekkoatletycznego. Organizatorzy liczą, że w przyszłości część z uczestników będzie gotowa do podjęcia treningu wyczynowego i w wieku dojrzałym sięganie po najwyższe laury sportowe dostarczając emocji podczas rywalizacji na najwyższym poziomie. Drugim celem zgrupowania jest zachęcenie nauczycieli, opiekunów i trenerów uczestniczących w imprezie do kontynuowania działań krzewiących sport wśród młodzieży, przeprowadzania naboru i tworzenia grup oraz inspirowanie innych do podejmowania tego rodzaju działalności.

 

1.jpg  

Trenują z mistrzami

Młodzież i jej opiekunowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowych prowadzonych przez trenerów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki: Lidię Chojecką, Pawła Czapiewskiego, Szymona Ziółkowskiego, Sylwię Ejdys-Tomaszewską, Annę Jakubczak, Katarzynę Kowalską, Kacpra Kozłowskiego, Jeana Marca Leandro, Barbarę Madejczyk, Marcina Nowaka, Zuzannę Radecką, Piotra Rostkowskiego i Marka Wochnę. Oprócz zajęć sportowych organizatorzy zaplanowali wycieczki, seanse filmowe i dyskoteki. Z młodzieżą spotkali się wybitni skoczkowie wzwyż: Jacek Wszoła (złoty i srebrny medalista igrzysk olimpijskich z Montrealu i z Moskwy) oraz Artur Partyka (wicemistrz olimpijski z Atlanty i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie). Olbrzymią atrakcją dla uczestników była możliwość obejrzenia meczu reprezentacji Polskich siatkarzy przygotowujących się do Mistrzostw Świata. Nasze Orły rozegrały mecz z reprezentacją Kanady.