16 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

W niedzielę TCS Amsterdam Marathon 2014


Już 19 października odbędzie się jeden z największych i najlepiej obsadzonych maratonów w Europie. Na starcie amsterdamskiego maratonu dojdzie do pasjonującego pojedynku ubiegłorocznego zwycięzcy, Kenijczyka Wilsona Chebeta z dwukrotnym mistrzem świata i srebrnym medalistą olimpijskim z Londynu, Abelem Kirui również z Kenii. 

Kirui, znany polskim kibicom ze startów w polskich biegach ulicznych, przygotowywał się specjalnie do tego biegu. Relację z jego ostatnich treningów można obejrzeć na powyższym filmie.

Największy maraton w Holandii

Maraton w Amsterdamie to jeden z najbardziej prestiżowych biegów ulicznych w Europie i największy bieg na dystansie 42,195 km organizowany w Holandii (wyprzedza m.in. Rotterdam i Eindhoven). Rozgrywany jest regularnie od 1975 r. (z wyjątkiem 1978 r.) i co roku gromadzi na starcie wielu amatorów biegania oraz zawodników ze ścisłej światowej czołówki.

Ubiegłoroczną edycję maratonu w stolicy Holandii ukończyło 11309 zawodników, a zwycięzcami okazali się Wilson Chebet i Valentine Kipketer.

Mizuno Shot 25 038 rt b
Sponsorem maratonu w Amsterdamie jest firma Mizuno

W przeszłości zwycięstwa w tym biegu odnosili tacy zawodnicy jak Haile Gebrselassie Emmanuel Mutai i Tiki Gelana.

Na liście triumfatorów amsterdamskiego maratonu znajdziemy też dwa polskie nazwiska: Gabrieli Górzyńskiej i Renaty Kokowska, które wygrywały w Amsterdamie w odpowiednio 1989 i 1990 roku.

Relacja na żywo w Eurosporcie

Relację z maratonu w Amsterdamie przeprowadzi Eurosport. Transmisja rozpocznie się w niedzielę 19 października 15 minut przed wystrzałem startera, a więc o godz. 9:15.

Mizuno jako partner techniczny zaprasza do śledzenia wyników, kibicowania naszym rodakom (do startu zgłoszonych jest ok. 200 Polaków) oraz wzięcia udziału w imprezie w przyszłym roku.

Możliwość komentowania została wyłączona.