New Balance 1080v12
 
6 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

W niedzielę Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych


W niedzielę (8 grudnia) w Belgradzie odbędzie się ostatnia ważna impreza mistrzowska w tym roku – 20. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Zawodnicy rywalizować będą o medale w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej w sześciu kategoriach wiekowych. Łącznie w stolicy Serbii wystartuje ok. 570 zawodników z 37 krajów. Wśród nich są Polacy.

Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych będą największą imprezą lekkoatletyczną jaka kiedykolwiek organizowana była w Serbii. W tym roku odbędą się po raz dwudziesty i – jak zapowiadają organizatorzy – powinny zgromadzić rekordową liczbę uczestników.

Faworyci mistrzostw

Zawody po raz pierwszy odbędą się bez udziału legendy przełajowych mistrzostw Europy, Serhij Łebida. Ukrainiec – multimedalista ME w biegach przełajowych (łącznie wywalczył na nich aż 13 medali) – w tym roku zadebiutował w maratonie i prawdopodobnie z tego względu odpuścił starty w przełaju.

W Belgradzie zabraknie też wielu innych europejskich gwiazd biegów długich na czele z Mo Farahem i zwycięzcą sprzed roku – Andreą Lalli. Kogo więc zobaczymy? Start w Serbii zapowiedziały m.in. obrończyni tytułu: Fionnuala Britton z Irlandii oraz broniąca tytułu wicemistrzyni Europy – Ana Dulce Félix z Portugalii.

Wśród mężczyzn na starcie powinni stanąć: urodzony w Etiopii Hiszpan Alemayehu Bezabeh (rekord życiowy na 5000 m – 12:57.25; na swoim koncie ma 2-letnią dyskwalifikację za stosowanie niedozwolonych środków) oraz dwaj ubiegłoroczni medaliści: Francuz Hassan Chahdi – drugi i Włoch Daniele Meucci – trzeci w Budapeszcie.

brytyjki jun
Brytyjki od lat świetnie radzą sobie w przełajach. W tym roku juniorki
wywalczyły brązowe medale Mistrzostw Świata w Bydgoszczy

W młodszych kategoriach (U23 i juniorów) należy zwrócić uwagę na Brytyjki i Brytyjczyków z główną faworytką biegu juniorek – Emelią Gorecką, a także tradycyjnie na Rosjan, Francuzów, Niemców i Hiszpanów.

Reprezentacja Polski

Polska do Belgradu wysyła 13-osobową ekipę, w której dominują kobiety reprezentowane przez dwie żeńskie drużyny (5 juniorek i 5 zawodniczek z kategorii młodzieżowej) oraz jedną seniorkę – Dominikę Nowakowską. Z grona mężczyzn zobaczymy juniora – Bartosza Wróbla i młodzieżowca – Marka Skorupę.

Na kogo możemy liczyć najbardziej? Po niespodziewanym sukcesie Szymona Kulki rok temu (przeczytaj: Szymon Kulka mistrzem Europy w biegach przełajowych!) mamy nadzieję na podobną niespodziankę w Belgradzie. Największe szanse na walkę o medal wiąże się z Sofią Ennaoui, wicemistrzynią Europy juniorek w biegu na 1500 m oraz 26 zawodniczką tegorocznych MŚ w przełajach (4 z Europejek). 

Po udanym sezonie w wykonaniu Dominiku Nowakowskiej i niedawnym dobrym występie w Tilburgu (przeczytaj: Nowakowska czwarta w Tilburgu) liczymy także na wysoką pozycję naszej jedynej seniorki, która na swoim koncie ma już medal przełajowych ME (w 2007 roku wywalczyła w hiszpańskim Toro brązowy medal w drużynie kobiet U23).

Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia.

Przełajowe Mistrzostwa Polski 2014

Skoro jesteśmy przy przełajach warto wspomnieć także o terminie i lokalizacji przyszłorocznych mistrzostw Polski w tej konkurencji. Jak podaje na swojej stronie internetowej Polski Związek Lekkiej Atletyki przyszłoroczne MP w crossie odbędą się w Krakowie. Zawodnicy 29 listopada spotkają się na Błoniach – jednej z największych w Europie łąk zlokalizowanych w centrum miasta.

Listę ostatnio zatwierdzonych imprez z kalendarza PZLA na rok 2014 można zobaczyć poniżej:

  • Mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych w biegach przełajowych – Międzyzdroje, 29 marca 2014,
  • Młodzieżowe mistrzostwa Polski w biegu na 10000 metrów – Białogard, 27 kwietnia 2014,
  • Mistrzostwa Polski seniorów w biegu na 10000 metrów – Postomino, 24 maja 2014,
  • 86. Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych – Kraków, 29 listopada 2014.

Warto zauważyć, że zmieniły się m.in. terminy rozgrywania mistrzostw seniorów na 10000 m (ostatnio w lipcu) i w przełajach (ostatnio w marcu).