22 maja 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

W jakiej konkurencji jest największy rozdźwięk pomiędzy poziomem historycznym a obecnym


Zbieramy 100 najlepszych zawodników w historii z ich najlepszymi wynikami. Kryterium jest oczywiście osiągnięty wynik, nawet jeśli dobry wynik udało się zawodnikowi zrobić tylko raz.

Wynik z zawodnikiem przyporządkowujemy do roku, w którym ten wynik osiągnął. I sumujemy ile takich wyników było osiągniętych w każdym roku. Liczymy też medianę, która pokażę nam rok środkowy, powyżej i poniżej którego jest tyle samo (po 50 wyników).

Robimy to oddzielnie dla kobiet, oddzielnie dla mężczyzn.

W świecie normalnym (dosłownie normalnym, czyli takim gdzie doskonale funkcjonuje rozkład normalny) mielibyśmy pewnie taką sytuację, że mediana przypadałby kilka lat wstecz. Dlaczego? Bo po pierwsze – jest stały postęp wynikowy, czyli zawodnicy biegają coraz szybciej i to co było świetnym (wyjątkowym) wynikiem kilka lat temu dzisiaj jest wynikiem powtarzalnym całkiem często. A rozkład normalny by nam te wyniki jakoś w miarę równo rozkładał na lata przed i po roku, będącym medianą.

Ale – świat nie jest normalny, jest chociażby doping, który zaburza nasz statystyczny świat i otrzymamy pewnie inne, mniej spodziewane wyniki.

Teza: podejrzewamy, że:

1) Mediana powinna nam pokazać to co pewnie sami czujemy, czyli gdzie jest obecnie wysoka konkurencyjność, np w maratonie mężczyzn powinna być znacznie bliższa rokowi obecnemu niż np mediana na 10000 m, gdzie dawno nie padały dobre (bliskie Rekordowi Świata) wyniki

2) W większości konkurencji mediana u kobiet będzie niższa niż u mężczyzn, ze względu na nasze przekonanie o powszechnym dopingu zwłaszcza w bieganiu kobiet w latach ’70, ’80. Doping nadal jest ale jest zwalczany.

Usain Bolt i Carl Lewis na zdjęciu to tylko symbol. Nasze założenia i wnioski pokażemy na przykładzie konkurencji 1500 m.

1500mkobietymezczyzni

Pytania do was:

– w jakiej konkurencji u kobiet i w jakiej konkurencji u mężczyzn wyjdzie najniższa konkurencyjność (liczona wg mediany)?
– w jakiej konkurencji mediana u kobiet będzie najbardziej oddalona od mediany mężczyzn?

Możliwość komentowania została wyłączona.