28 lipca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

VIII Bieg Uliczny Św. Jakuba w Lęborku

199 zawodników wystartowało w sobote (26.07) w ósmym biegu Świętego Jakuba w Lęborku. Najszybsi okazali się obcokrajowcy: Kenijczycy Michael Karonei i Julius Lagat w gronie panów oraz Litwinka Drazdauskaita Rasa wśród kobiet. Najszybszymi Polakami zostali Jan Białk i Agnieszka Gortel.

Bieg uliczny w Lęborku rozgrywany jest w ramach trzydniowego Jarmarku Św. Jakuba. Przypomina pod tym względem sierpniowy bieg Św. Dominika w Gdańsku, który odbędzie się już za tydzień. Podobnie jak przy pomniku Neptuna, tak i w Lęborku co roku na starcie staje elita polskich i zagranicznych zawodników. W tym roku bieg zdominowali biegacze zagraniczni, którzy zajęli najwyższe miejsca na podium zarówno w klasyfikacji mężczyzn (Michael Karonei), jak i kobiet (Drazdauskaite Rasa).

Wśród Polaków najszybciej 10-kilometrową trasę pokonał Jan Białk – trzeci na mecie. Ze stratą 5 sekund za zawodnikiem AMD-NNT System bieg ukończył Radosław Kłeczek (Śląsk Wrocław). Trzecim reprezentantem Polski był Piotr Pobłocki, który reprezentuje barwy Uczniowskiego Klubu Sportowego Ekonomik-Maratończyk w Lęborku. Mistrz Polski w maratonie z 1999 roku jest zarazem prezesem lęborskiego klubu, w barwach którego w sobotę pobiegli także Przemysław Rojewski i Robert Czerniak – kolejni zawodnicy z Lęborka, którzy zdołali uplasować się w pierwszej dziesiątce biegu.

Wśród Pań najszybszą zawodniczką z Polski była Agnieszka Gortel, która metę minęła jako druga kobieta z czasem 35:50. Trzecia była Aleksandra Jakubczak z Agrosu Zamość, której także udało się złamać 36 minut (35:59). Tuż za podium uplasowała się Olga Kalendarova-Ochal – żona Pawła Ochala, który pomimo wcześniejszego prowadzenia bieg ukończył razem z partnerką na 19 pozycji. Piątą panią na mecie była Maria Maj-Roksz.