20 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Usain Bolt poprawi w Polsce rekord świata?


Usain Bolt od kilkudziesięciu godzin jest w Polsce. Do naszego kraju przyleciał by wziąć udział w 5. Memoriale Kamili Skolimowskiej (23 sierpnia). Jamajczyk wystartuje w nim na dystansie 100 m, na którym ma szansę poprawić halowy rekord świata! Wszystko dlatego, że dach Stadionu Narodowego w Warszawie, na którym odbędzie się impreza, będzie zamknięty.

stadion narodowy
Stadion Narodowy jest prawie gotowy na przyjęcie zawodników

Najszybszy człowiek świata jest w naszym kraju po raz pierwszy. Wizyta sprintera w Polsce związana jest z jego udziałem w 5. Memoriale Kamili Skolimowskiej, jednak sobotnie zawody to nie jedyny punkt pobytu Bolta w Warszawie. Już wczoraj Jamajczyk wziął udział w pierwszym treningu na stadionie AWF, dziś spotkał się z dziennikarzami, a jutro będzie świętował swoje 28 urodziny – nie zdradził jednak w jaki sposób.

Usain dotychczas nie zdążył poznać miasta, jednak już teraz jest zachwycony Stadionem Narodowym: – Jestem tu dopiero od 24 godzin i większość czasu spędziłem w hotelu. Byłem co prawda na stadionie treningowym, ale poza tym wszystko co widziałem to widok z okna mojego hotelowego pokoju. Na szczęście ten jest fantastyczny. Mam okazję z góry oglądać stadion, na którym odbędą się zawody, który szczególne wrażenie robi w nocy.

Start 6-krotnego mistrza olimpijskiego w Polsce był możliwy dzięki porozumieniu organizatorów z ojcem sprintera. Tata Bolta był gościem honorowym ubiegłorocznej edycji memoriału i wówczas zapytany o to czy jest szansa na to, by jego syn wystartował w Warszawie, odpowiedział, że tak, ale w przypadku gdy zawody odbędą się na Stadionie Narodowym. Ten wymóg udało się spełnić, dzięki czemu Bolt zdecydował się na start w stolicy naszego kraju.

Bolt celuje w czas poniżej 10 sekund

Aktualnie jamajski sprinter nie jest w najwyższej formie. Ze względu na kontuzje ten sezon będzie dla niego specyficzny. W całym sezonie wystartuje zaledwie 4 razy.

– To będzie mój drugi indywidualny start w sezonie – powiedział Bolt. – Kilka dni temu wystartowałem w biegu na 100 m w Rio de Janeiro, gdzie sceneria także była specyficzna (bieg odbył się na słynnej plaży Copacabana – przyp. red). W Brazylii uzyskałem czas 10.06. W Polsce spodziewam się biegu poniżej 10 sekund.

bolt_konferencja.jpg

Zapytany o to czy będzie próbował poprawić rekord polskiej ziemi, który od 2009 roku należy od Asafy Powella i wynosi 9.82, odpowiedział, że nie, że jeszcze nie jest przygotowany na taki wyniki, ale może za rok… Co ciekawe nie wykluczył jednak walki o rekord świata.

– Jeszcze nigdy nie startowałem w hali, bo jestem za wysoki. Będzie to dla mnie specyficzne doświadczenie. Mam nadzieję, że mój dobry wynik będzie mógł być traktowany jako halowy rekord świata (nieoficjalny rekord świata w hali należy do Franka Fredericksa i wynosi 10.05 – przyp. red.).

Bolt cieszy się, że sobotnia impreza odbędzie się na stadionie piłkarskim: – Pierwszy raz startować będę na stadionie piłkarskim. Lubię brać udział w zawodach organizowanych w różnych nietypowych miejscach, bo to pomaga promować lekkoatletykę. 
Co lubi Bolt?

Rekordzista świata na 100 i 200 m to nie tylko znakomity biegacz, ale także pasjonat gier wideo i fan piłki nożnej. Jego ulubioną grą jest Call of Duty, natomiast klubem, któremu kibicuje – Manchester United. Sam nie ukrywa i mówi to zupełnie poważnie, że po zakończeniu kariery chce zostać piłkarzem.  

Oglądając w telewizji grę niektórych zawodników, sądzę, że ja grałbym lepiej – powiedział.

Jak widać Usain Bolt to barwna postać i wielki showmen. Próbkę jego popisów można było zobaczyć na dzisiejszej konferencji prasowej, na której dodatkowo zapowiedział, że w sobotę specjalny show zaprezentuje kibicom. 

Jeżeli nie macie jeszcze biletów na 5. Memoriał Kamili Skolimowskiej, który w sobotę, 23 sierpnia odbędzie się w Warszawie, to przypominamy, że wciąż można je kupić na stronie http://www.memorialkamili.pl/bilety

Możliwość komentowania została wyłączona.