16 czerwca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Trzy miesiące BiegamBoLubię i 100 dni do Maratonu Warszawskiego


biegambo3mies 540

Już trzy miesiące mija od pierwszych w 2011 roku zajęć z cyklu BiegamBoLubię. Jednocześnie zaczyna się okres bezpośrednich przygotowań do jesiennych maratonów.  Do Maratonu Warszawskiego zostało 100 dni, do Poznańskiego 120. To dużo i mało.

Dla kogo dużo?
Dużo dla tych, którzy są już nieźle w treningu zaawansowani. Z punktu widzenia biegacza amatorskiego najlepszym wskaźnikiem tego, czy jest w treningu do maratonu zaawansowany jest to jak łatwe są dla niego treningi na dystansach 25-30 km.

Jeśli ponad dwugodzinny trening robisz na luzie, biegnąc równo i nie czujesz potem wielkiego zmęczenia to oznacza, że masz sporo czasu na praktycznie tylko „tuning” pod maraton. Bo jeśli przebiegasz na luzie 25-30 km to 42 też przebiegniesz, nawet jeśli już nie na takim luzie.


Dla kogo mało?

Dla tych, którzy do tej pory traktowali maraton jako coś dla herosów lub wariatów. Co trzeba potrafić na 100 dni przed maratonem, żeby myśleć o jego ukończeniu? To jest sprawa bardzo indywidualna. Są ludzie, którzy są w stanie przebiec maraton z marszu (nie polecamy tego) a są tacy, którzy do pierwszego maratonu szykują się dwa lata. Przedstawimy w skrócie historię przygotowań do pierwszego maratonu Redaktora Naczelnego Bieganie.pl Adama Kleina:

„To było dokładnie 10 lat temu. Byłem fizycznie sprawnym, 33 letnim człowiekiem. Maraton wydawał mi się wtedy czymś niewyobrażalnym. Biegałem od kilku miesięcy dosyć regularnie ale zawsze tylko 3 km i starałem się przebiec je jak najszybciej. Najpierw progresja była wyraźna ale w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że już się nie poprawiam. Pomyślałem wtedy, żeby zrobić coś co wydłuży moje treningi, że może to jest klucz do „sukcesu”. W połowie lipca 2001 spróbowałem przebiec po raz pierwszy 12 km za jednym razem. Nie mogłem się po tym przez kilka dni ruszać, wszystko mnie bolało.

Próbowałem po tym biegać trochę dłuższe odcinki 6 – 9 km ale było to dla mnie i zbyt męczące i zbyt nudne. Dopiero w połowie sierpnia wykrystalizowała się w mojej głowie myśl – przebiec tej jesieni maraton.

Wyznaczyłem sobie datę startu w prywatnym maratonie 21 października – czyli zostało mi wtedy około 2 miesiące. Przez 2 miesiące musiałem szybko się wydłużyć ze swoimi treningami, dwa z nich dochodziły do 32 km za jednym razem. I udało się.

Czy dzisiaj polecam komuś maraton? Bardzo polecam przebiegnięcie pierwszego maratonu. Przygotowania do maratonu bardzo ustawiają myślenie o bieganiu, uczą wiedzy o własnym organizmie, uczą pokory. Mnie tak ustawiły, że dziś zajmuję się bieganiem zawodowo prowadząc bieganie.pl.

Czy w trzy miesiące można się przygotować do maratonu? Można. Mi się udało ale bardzo chciałem podjąć jakieś wyzwanie – bo to było wyzwanie. Jeśli jesteś zdrowy lub zdrowa i masz czas na przygotowania – to spróbuj. To naprawdę wielka przygoda. Oczywiście przebiegnięcie maratonu jest super ale dla mnie najbardziej super był okres przygotowań – to wyczekiwanie na kolejny ciężki trening, czy dam radę, strach przed kolejnym długim treningiem. Więc powtarzam – jeśli macie zdrowie i czas warto jest spróbować, nie wiadomo czy w przyszłości będziecie w równie dobrym zdrowiu, mieli tyle czasu.

Ale wtedy, 10 lat temu miałem mnóstwo dylematów: Plan Treningowy wg którego biegałem zalecał bieganie większości treningów w tempie: „easy”. Martwiło mnie to, czy na pewno moje easy jest to easy właściwe. Było jeszcze kilka typów treningów i nigdy nie wiedziałem czy biegam je dobrze, czy nie za szybko, czy nie za wolno? Przed samym maratonem pojęcia nie miałem – skąd mam wiedzieć jak szybko mam biec? Przecież nigdy tak długo nie biegłem więc jak szybko mam biec żebym dał radę?

To były jeszcze inne lata, nie było w
internecie tak dużo informacji, wprawdzie forum bieganie.pl już działało
ale ja nie wiedziałem jeszcze, że mogę tutaj z kimś porozmawiać, dziś
pewnie podniosłaby się wrzawa, część bu odradzała, część „klepała po
plecach”. 🙂


Nasi czytelnicy są dzisiaj w lepszej sytuacji niż 10 lat temu, jest mnóstwo źródeł, z których można dowiedzieć się wielu ważnych w przygotowaniach do maratonu spraw. Ale możemy chyba śmiało powiedzieć, że żadne inne źródło niż bieganie.pl nie ma tylu sukcesów w produkowaniu ciągle nowych maratończyków. Chcemy pomóc stać się maratończykami także nowemu pokoleniu.

Jak możemy wam pomóc?

Bez względu na to na jakim jesteście poziomie – czy 100 dni to dla was dużo czy mało – warto jest pobiec sprawdzian, test, który powie wam prawdę.

Namawiamy was do tego abyście przyszli na któryś ze stadionów współorganizowanej przez Bieganie.pl Akcji BiegamBoLubię.

W najbliższą sobotę głównym elementem naszego treningu będzie test – test na dystansie 5 km.
Po tym teście Ci z was, którzy będą chcieli mogą otrzymać od nas dedykowany Plan treningowy. O szczegółach napiszemy jeszcze wkrótce.

Jeśli jesteś zupełnie początkującym biegaczem – nie bój się, przyjdź, na początkujących zawsze czekamy z otwartymi ramionami. 5000 m nie jest obowiązkowe. 🙂

Zapraszamy na 19 stadionów w Polsce, nasi trenerzy czekają na was:

Biała Podlaska, Stadion AWF, ul. Akademicka 2
Białystok, Zespół Obiektów Sportowych „Zwierzyniec”, ul. 11 Listopada 28
Bielsko-Biała, Stadion Miejski, ul. Jaworzyńska 120
Bydgoszcz, Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163
Gdańsk, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego, ul. Kazimierza Górskiego 1,
Gdynia, Bulwar Nadmorski,
Gołdap: Stadion Miejski przy ulicy Stadionowej
Katowice, Stadion AWF w Katowicach, ul. Tadeusza Kościuszki 84
Kraków, stadion MOS Śródmieście (koło Wawelu), Plac na Groblach 23
Lublin, Stadion MKS „Start” Lublinie, al. Józefa Piłsudskiego 22
Łódź, Stadion AZS Łódź, ul. Lumumby 22/26,
Olecko, Stadion MOSiR, Parkowa 1
Olsztyn, Stadion sportowy w Kortowie, ul. Prawocheńskiego 7
Poznań Stadion Olimpii, ul. Warmińska 1.
Rzeszów, Stadion Resovia Rzeszów, ul. Wyspiańskiego 22
Słupsk, Stadion 650 -lecia, ul. Madalińskiego
Szczecin, Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka, ul. Litewska 20,
Warszawa, Stadion lekkoatletyczny „Skra”, ul. Wawelska 5,
Wrocław, Stadion AWF Wrocław, al. Ignacego Jana Paderewskiego 35,

Możliwość komentowania została wyłączona.