4 września 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Trwa rejestracja do CITY TRAIL – czas zaplanować jesienno-zimowe starty!


Już 30 września, w Olsztynie odbędzie się pierwszy bieg w ramach największego biegowego cyklu w Polsce – Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Kolejna – szósta już ogólnopolska edycja cyklu będzie organizowana w 11 lokalizacjach – do Bydgoszczy, Katowic, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia dołącza Kraków. Tym samym w ramach jednego sezonu odbędzie się aż 66 biegów – po sześć w każdym z miast. Zapisy trwają na www.citytrail.pl.

CITY TRAIL to cykl 5-kilometrowych biegów przełajowych oraz krótszych biegów dla dzieci, które odbywają się w lasach lub parkach. Pierwsza edycja była zorganizowana w 2010 roku w Poznaniu, a od 2012 roku impreza ma charakter ogólnopolski. Z roku na rok zawody cieszą się coraz większym zainteresowaniem – sezon 2016/2017 przyniósł 14-procentowy wzrost frekwencji, a liczba uczestników przekroczyła 13 000 osób. 

CITY woda

Odskocznia od asfaltu

Bieganie w terenie, gdzie warunki bywają bardzo zróżnicowane, a przeszkody serwuje sama natura to możliwość sprawdzenia się i oderwania od codziennych treningów w mieście i startów w zawodach ulicznych. Nawierzchnia biegów CITY TRAIL jest bardzo różnorodna – każda z 11 tras charakteryzuje się czymś innym. – Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że wszystkie z naszych lokalizacji są warte odwiedzenia. Do moich ulubionych należą trasy w Trójmieście i Szczecinie, gdzie nie brakuje podbiegów i zbiegów. Po drugiej stronie są Bydgoszcz, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław, gdzie jest płasko, ale pojawiają się inne utrudnienia – kałuże, błoto, czy w zimowych miesiącach – lód. To wszystko sprawia, że co miesiąc mamy możliwość biegania w różnych okolicznościach – podkreśla Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i organizator cyklu.

Bez limitu czasu

Cykl CITY TRAIL jest skierowany zarówno do osób regularnie trenujących, jak i zupełnie początkujących. Dla tych drugich cenną informacją jest fakt, że organizatorzy nie przewidują limitu czasu na pokonanie trasy. Oznacza to, że każdy może w swoim tempie i bez stresu dotrzeć do mety.

CITY TRAIL zima

Różne opcje pakietów startowych

W edycji 2017/2018 zawodnicy będą mieć do wyboru kilka opcji pakietów startowych. Podstawowy pakiet sześciu biegów w jednym mieście to koszt 80 zł. Dodatkowym elementem karnetu będzie biegowy gadżet. Jest też opcja dopłacenia 10 zł i skorzystania z pakietu PREMIUM, który zawiera stały chip do pomiaru czasu, dzięki czemu wystarczy pojawić się w biurze zawodów tylko raz w ciągu edycji. W tej opcji jest też możliwość bezpłatnego startu w innej lokalizacji niż ta, której dotyczy karnet.

Można zapisać się także na pojedyncze biegi – start w jednym biegu to koszt 20 zł w przypadku płatności elektronicznej i 29 zł w biurze zawodów w dniu imprezy.

Terminy pierwszych imprez sezonu 2017/2018 w każdym z miast:

Olsztyn – 30 września
Trójmiasto – 1 października
Kraków – 7 października
Wrocław – 7 października
Katowice – 8 października
Łódź – 8 października
Lublin – 14 października
Bydgoszcz – 15 października
Poznań – 21 października
Warszawa – 22 października
Szczecin – 22 października

Pełny kalendarz można znaleźć na stronie www.citytrail.pl. Również na tej stronie można zarejestrować się do biegów.

terminarz CITY TRAIL

Cztery biegi = medal

CITY TRAIL to cykl, w którym medal otrzymuje się za ukończenie co najmniej czterech biegów. Podsumowanie sezonu odbywa się po zakończeniu edycji i ma formułę uroczystej gali, która jest siódmą imprezą w każdej z lokalizacji. Poza medalami, na galach kończących sezon, najszybsi zawodnicy otrzymają nagrody od marek Salomon i Suunto.

CITY TRAIL Junior, czyli dzieciaki też biegają!

Każda impreza CITY TRAIL to także zawody dla dzieci i młodzieży. Dystanse są różne dla każdej kategorii wiekowej. Najmłodsi – mający mniej niż 5 oraz w wieku 6-7 lat – biegają 300m (kategorie D0 i D1). Nieco starsi – 8- i 9-latkowie (kategoria D2) – mają do pokonania 600m. Dzieci w wieku 10-12 lat (kategoria D3) pokonują 1km, natomiast młodzież od 13 do 15 roku życia (kategoria D4) startuje na 2km.

citi dzieci

Opłaty startowe w CITY TRAIL Junior to 5 zł w przypadku zapisów na pojedyncze biegi oraz 20 zł jeśli opłata jest uiszczana z góry za cały cykl. Połowa z tych kwot jest przeznaczana na cele charytatywne. Najmłodsi – podobnie jak dorośli – otrzymują na koniec cyklu medale, a startujący w kategoriach wiekowych D2, D3 i D4 – nagrody za zajęte w cyklu miejsca. Wśród uczestników biegów do 7 lat nie będzie klasyfikacji stworzonej na podstawie miejsc na mecie, ale każdy, kto pobiegnie w edycji minimum 4 razy otrzyma nagrodę niespodziankę.

W poprzedniej edycji Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden wystartowało łącznie 10 115 dorosłych biegaczy, którzy linię mety mijali 32 421 razy. Biegi dziecięco-młodzieżowe przyciągnęły 3224 uczestników. Największe lokalizacje CITY TRAIL to Poznań (średnia frekwencja to 1074 biegaczy), Bydgoszcz (ze średnią frekwencją 670 osób) i Warszawa (średnio w każdym z biegów startowało 641 zawodników). Średnia frekwencja na każdej z sześćdziesięciu imprez sezonu 2016/2017 wyniosła 700 osób – 540 dorosłych i 160 dzieci.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Impreza jest wspierana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Możliwość komentowania została wyłączona.