Karolina Obstój
Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.
Szwajcarski region Ascona-Locarno będzie gospodarzem Wielkiego Finału Golden Trail Series 2024. Od 17 do 20 października, najlepsi biegacze terenowi na świecie powalczą o tytuł mistrza GTWS 2024. Wśród nich są także Polacy.
Locarno, to nie tylko miejsce, w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy, ale przede wszystkim przepiękne miasto, położone nad jeziorem Lago Maggiore, u podnóża Alp.
Podobnie jak w 2023 r., Wielki Finał GTWS 2024 także będzie wyścigiem w formacie „kwiatowym”, co oznacza, że trasa będzie miała kilka pętli (płatków kwiatka), z jednym punktem centralnym, łącznikiem. Dzięki temu, widzowie będą mogli zobaczyć zawodników biegnących przez strefę kibica, aż 6 razy. Trasa liczy 23,5 km i 1400 m przewyższenia i jest bardzo różnorodna, więc pozwoli pokazać się wszystkim typom biegaczy – zarówno szybkim, jak i technicznym. Jednak zanim odbędzie się bieg główny, biegacze wezmą udział w prologu rozegranym na dystansie 7 km i 400 m przewyższenia, który także będzie miał format „kwiatowy”. Wielki Finał potrwa łącznie 4 dni – prolog mężczyzn i kobiet, a następnie finał mężczyzn i kobiet.
30. zawodników i 30. zawodniczek, którzy zgromadzili największą liczbę punktów podczas biegów kwalifikacyjnych GTWS, zostało zaproszonych do Wielkiego Finału.
Liderką jest Kenijka Joyce Njeru, na drugiej pozycji plasuje się Rumunka Madalina Florea, a na trzecim Szwajcarka Maude Mathys. Jednak Mathys oficjalnie potwierdziła, że z powodu kontuzji nie pojawi się w Wielkim Finale. Na kolejnych pozycjach plasują się Hiszpanka Malen Osa, Szwajcarki Judith Wyder i Theres Leboeuf, Chinka Miao Yao, Amerykanka Anna Gibson, Norweżka Sylvia Nordskar, a TOP10 zamyka Hiszpanka Marta Martinez. Wśród zawodniczek z mniejszą liczbą punktów, które na pewno powalczą o wysokie pozycje są także: Hiszpanka Sara Alonso i Amerykanka Sophia Laukli, zwyciężczyni GTWS 2023.
Liderem wśród mężczyzn jest Marokańczyk Elhousine Elazzaoui. Tuż za nim plasuje się dwóch Kenijczyków Patrick Kipngeno i Philemon Kiriago. Pamiętając dwa ostatnie biegi kwalifikacyjne w USA, można spodziewać się w Locarno zaciętej rywalizacji o zwycięstwo, między tą trójką zawodników. Kolejnymi zawodnikami z TOP10 są Szwajcar Remi Bonnet zeszłoroczny zwycięzca GTWS, który w tym roku nie wygrał żadnego biegu kwalifikacyjnego, Włoch Daniel Pattis, Bartek Przedwojewski, dwóch Szwajcarów Roberto Delorenzi i Joey Hadorn, Hiszpan Alain Santamaria. Pierwszą dziesiątkę zamyka Marcin Kubica. Na 13. pozycji uplasował się Kilian Jornet, który najprawdopodobniej nie pojawi się w Locarno, gdyż nadal regeneruje się po swoim projekcie Alpine Connections. W TOP30 znajduje się także trzeci Polak Marcin Rzeszótko.
Podczas Wielkiego Finału GTWS odbędzie się także Wielki Finał Golden Trail National Series (GTNS), czyli krajowa rywalizacja drużynowa. Utworzono 14 drużyn narodowych, które będą rywalizowały ze sobą na trasie. Polacy znajdują się w „koszyku” z Czechami i Słowakami. W ramach rywalizacji krajowej do Wielkiego Finału zakwalifikowali się Weronika i Rafał Matuszczak.
Wszyscy biegacze – zarówno ci biorący udział w rywalizacji w ramach GTWS, jak i konkurujący w ramach GTNS – będą ścigać się razem, na tej samej trasie. Będą prowadzone jednak osobne rankingi:
Z uwagi na to, że zawody mają charakter otwarty, w zawodach może wystartować każdy, kto chce pościgać się z zawodnikami wyłonionymi w biegach kwalifikacyjnych. Dzięki temu w zawodach wezmą udział także m.in. Patrycja Stanek i Dominik Tabor.
Program