DSC03431
21 kwietnia 2023 Karolina Obstój Trail running

Backyard Ultra- co to jest i kto może wystartować w tym wyzwaniu?


Nie tylko na Wings for Life nie masz pewności, ile kilometrów przebiegniesz. W przypadku Backyard Ultra pytanie „na ile kilometrów te zawody” jest bardzo zasadne i nie sposób udzielić na nie precyzyjnej odpowiedzi. Są to zawody, w których ogromne znaczenie odgrywa taktyka, a wygrywa niekoniecznie ten biegacz, który biega najszybciej. Poznajcie Backyard Ultra!

Pamiętacie, jak pisaliśmy o jednym z najdziwniejszych biegów ultra The Barkley Marathons? Lazarus Lake – twórca Barkley’a ma głowę pełną pomysłów, a jego kolejnym „ultra dzieckiem” jest Backyard ultra. Oto czym się charakteryzuje:

 • Bieg odbywa się na pętli lub na trasie tam i z powrotem na tej samej ścieżce o długości 4,167 mili (6706 metrów),
 • Na pokonanie tego dystansu uczestnicy zawodów mają 60 minut,
 • Co 60 minut rozbrzmiewa dzwonek sygnalizujący moment rozpoczęcia kolejnej i zakończenia poprzedniej pętli,
 • Nieukończenie pętli w wyznaczonym limicie czasu skutkuje odpadnięciem z zawodów (DNF),
 • Zwycięzcą zostaje zawodnik, który ukończy okrążenie w limicie czasu w pojedynkę,
 • Jeśli ostatni zawodnik, który pozostał w grze, nie ukończy pętli w limicie, wówczas zawody nie mają zwycięzcy,
 • Zawody nie mają z góry określonej długości ani czasu zakończenia.
SS23 Trail This is Trail Running Pulsar Trail Pro 2 Pulsar Trail 4.tif.cq5dam.web .1200.1200

Pierwszy Backyard

Pierwsze tego typu zawody to Big Dog’s Backyard Ultra, które odbyły się na posiadłości Lazarusa Lake’a w Bell Buckle w stanie Tennessee. Obecnie w Big’s mogą wziąć udział biegacze zaproszeni przez Lazarusa. Są wśród nich zwycięzcy amerykańskich i międzynarodowych zawodów typu Backyard.

Dlaczego 6706 m?

Dystans, który biegacze mają do pokonania w ciągu godziny, czyli 6706 m powstał w wyniku podzielenia 100 mil przez 24. Zatem ukończenie 24 okrążeń, da wynik 100 mil (100mil/24=6705,6 metra, co zostało zaokrąglone do 6706 metrów).

Szczegółowe zasady Backyard Ultra

 • Aby pozostać w grze, biegacze muszą znajdować się w polu startowym, gdy rozbrzmiewa godzinny dzwonek. Musi być ono wystarczająco duże, aby pomieścić wszystkich biegaczy przystępujących do pierwszego okrążenia.
 • Na 3, 2 i 1 minutę przed dzwonkiem rozlega się dźwięk ostrzegawczy.
 • Biegacze nie mogą opuszczać trasy, z wyjątkiem załatwiania potrzeb fizjologicznych.
 • Pomoc z zewnątrz na trasie jest zabroniona, a dozwolona jedynie w przerwie pomiędzy okrążeniami. Pomoce w postaci kijków trekkingowych są zabronione. Osoby niebędące zawodnikami nie mogą znajdować się na trasie. Na okrążeniu mogą znajdować się punkty pomocy, o ile służą wsparciu wszystkich zawodników.
 • Wolniejsi biegacze muszą umożliwić szybszym biegaczom wyprzedzenie ich.
DSC04941

Biec jak najszybciej, czy jak najwolniej?

Minimalne tempo na ukończenie jednego okrążenia w ciągu 60 minut jest dość niskie i wynosi: 8:56 min/km. Dlatego w Backyard Ultra mogą wziąć udział osoby niewytrenowane i nie odpadną podczas kilku pierwszych rund. Wszyscy biegacze rozpoczynają kolejne okrążenie dokładnie w tym samym czasie, więc teoretycznie szybsi biegacze nie mają przewagi nad wolniejszymi. Głównym wyzwaniem jest utrzymanie odpowiedniego tempa biegu przez dziesiątki godzin, na co ma wpływ odpowiednio zaplanowana taktyka biegu. Biec wolniej i tracić mniej energii, mając równocześnie mniej czasu na bierny odpoczynek przed kolejną rundą? Czy może pokonać pętlę szybciej, a pozostałe minuty wykorzystać na odpoczynek, drzemkę czy spożywanie posiłków? Oto jest pytanie.

Lazarus bardzo sprytnie zaplanował te zawody. Liczy się nie tylko wytrzymałość, ale również taktyka i mental. Żaden uczestnik nie wie, kiedy wyścig się skończy, a zwycięstwo nie zależy od tego, czy pobiegniesz szybciej od innych, ale od tego, kiedy twoi konkurenci się poddadzą. Ze statystyk wynika, że najbardziej utytułowani biegacze Backyard Ultra starają się odpoczywać od 14 do 18 minut, co zmusza ich do przebiegnięcia 6706 m w 42-46 minut.

Rekordziści Backyard

Najdłuższy dystans przebiegnięty przez uczestnika Backyard to 101 okrążeń (677,26 km / 420,83 mil). Wynik ten należy do dwóch Belgów Merijna Geertsa i Ivo Steyaerta, którzy ustanowili go podczas Drużynowych Mistrzostw Świata Backyard Ultra 2022. Oboje nie podjęli próby zdobycia 102 okrążenia, więc wyścig nie miał zwycięzcy.

Kobiecy rekord wynosi 68 okrążeń i należy do „królowej” ultra, czyli Amerykanki Courtney Dauwalter. Ustanowiła go w 2020 r. podczas Big Dog’s Backyard Ultra.

Polski rekord jest bardzo „świeży”, bo został ustanowiony 8 kwietnia 2023 r. i należy do Patryka Świętochowskiego, który podczas Backyard Ultra „Lusa Pedas” przebiegł 45 okrążeń (125 miejsce w ogólnym rankingu Backyard).

Backyard Ultra w Polsce

W naszym kraju również zaczynają się pojawiać zawody typu Backyard: m.in. Backyard Ultra Polska, Backyard Ultra Warmia czy Backyard Ultra Rospuda.

Wyzwanie zyskało taką sympatię i popularność, że odbywają się nawet Drużynowe Mistrzostwa Świata Backyard Ultra. Najbliższe zaplanowano na 24 października 2024 r. (zasady kwalifikacji).

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.