Pic 15
11 lipca 2023 Bartłomiej Falkowski Sport

Team Up, Europe! – Nowa rywalizacja w trakcie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego


11 lipca odbyła się konferencja prasowa, na której dyrektor 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego Marek Tronina przedstawił projekt nowej rywalizacji drużynowej Team Up, Europe! Do udziału zostało zaproszonych sześciu managerów, którzy stworzyli drużyny biegowe składające się z europejskich biegaczy. Zaprezentowano też pierwszą z drużyn złożoną z węgierskich maratończyków.

Formuła drużynowego biegu dla zawodników z Europy zrodziła się w głowie organizatorów już kilka lat temu. Miało to być wydarzenie wspierające biegaczy ze Starego Kontynentu, a także kreujące relacje i emocje między kibicami a zawodnikami, którzy są bardziej rozpoznawalni niż anonimowi biegacze z Afryki. Co ciekawe, według słów prezesa Fundacji Maratonu Warszawskiego, pierwsze pomysły na taką formułę powstały na długo przed tym, gdy powstał program EuroHeroes realizowany przez RunCzech.

Elitę 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego tworzyć będą 24 osoby. Sześć drużyn, w skład których wejdą po dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Regulamin Team Up, Europe! zakłada obecność przynajmniej jednego przedstawiciela z każdej płci w drużynie, jednak managerowie zdroworozsądkowo podeszli do sprawy, wybierając format 2 + 2, który zabezpiecza drużynę w przypadku zejścia z trasy jednego z zawodników. Klasyfikacja końcowa drużyn będzie prowadzona na podstawie punktacji najlepszego mężczyzny i najlepszej kobiety z danej drużyny oraz trzeciego najlepszego rezultatu. Wyniki czasowe będą przeliczane na punkty zgodnie z tabelami World Athletics. Oznacza to, że druga kobieta z drużyny z teoretycznym wynikiem 2:33:00 będzie wyżej punktowana niż drugi mężczyzna z wynikiem 2:15:00 i to jej wynik będzie brany pod uwagę jako trzeci do klasyfikacji punktowej.

Nagrody w rywalizacji drużynowej przedstawiają się następująco:

  • 20 000 Euro
  • 12 000 Euro
  • 9 000 Euro
  • 6 000 Euro
  • 5 000 Euro
  • 4 000 Euro

Dodatkowo na nagrody indywidualne przewidziano łącznie 4 000 Euro.

Wraz z zaproszoną elitą, w rywalizacji drużynowej będą startowali także amatorzy. Zapisy do Team Up, Everyone! otwarte zostaną 1 sierpnia. Na ten moment nie jest jeszcze doprecyzowane, czy drużyny z rejestracji otwartej będą rywalizować o nagrody finansowe. Wszystko wyjaśni się w momencie uruchomienia zapisów.

061A5266 93 — kopia

Podczas pierwszej konferencji prasowej przedstawiono drużynę złożoną z węgierskich biegaczy. SYNERGY TEAM HUNGARY tworzą:

  • Menedżerka teamu i jednocześnie zawodniczka Zsófia Erdélyi. Dwukrotna uczestniczka olimpijskiego maratonu (Londyn 2012 i Rio 2016) z życiówką 2:35:37, zwyciężczyni biegów maratońskich w Las Vegas i Dusseldorfie, a do tego 9-krotna mistrzyni swojego kraju na różnych dystansach. Na koncie ma też srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy na dystansie 10.000 metrów. 
  • Katalin Kovács-Garami, aktualna mistrzyni Węgier w maratonie z życiówką 2:40:01
  • Levente Szemerei, który w tym roku przebiegł dystans maratoński w czasie 2:16.35. Jest aktualnym mistrzem swojego kraju w maratonie.
  • Péter Jenkei, trzykrotny mistrz kraju w maratonie z życiówką 2:17.42. 

Kolejne drużyny przedstawione będą już 18 lipca. Jak widać jednak po rekordach życiowych węgierskiej drużyny realne jest włączenie się drużyn amatorów w rywalizację o TOP 6.

Więcej informacji o projekcie na oficjalnej stronie wydarzenie TEAM UP! EUROPE

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.