New Balance 1080v12
 
24 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Team Garmin Misji Semper Fi zmierzy się z amerykańskimi Marines


26 października w prestiżowym Marine Corps Marathon w Waszyngtonie uczestniczyć będzie charytatywna drużyna biegowa Team Garmin Misji Semper Fi w składzie: gen. Roman Polko, Piotr Pogon, Ryszard Tyc, Bogdan Bednarz, Krzysztof Michalski. Start w waszyngtońskim maratonie to początek Misji Semper Fi – projektu Fundacji Dorastaj z Nami, który ma na celu wsparcie dzieci przedstawicieli służb mundurowych poległych w Iraku i Afganistanie. 

Garmin Semper Fi Charity Team

Naszą akcją chcemy przypomnieć o takich wartościach jak patriotyzm, współodpowiedzialność, poczucie obowiązku – niezbędnych w pełnieniu służby publicznej. Naszymi podopiecznymi są dzieci poległych na służbie, a Semper Fi to sposób na zapewnienie im szerokiego wsparcia i pomocy w edukacji – mówi Piotr Pogon, biegacz, członek Team Garmin Semper Fi.
Garmin wspiera wiele biegowych inicjatyw, ale akcja Misja Semper Fi i jej udział w Marine Corps Marathon to projekt wyjątkowy. Cieszymy się, że możemy pomagać w tak aktywny sposób. – mówi Jakub Szałamacha, marketing manager Garmin Polska.

Marine Corps Marathon to wyjątkowy bieg, będący przesłaniem solidarności. Po raz pierwszy odbył się w 1976 roku, obecnie jest trzecim największym maratonem w Stanach Zjednoczonych i jednym z największych na świecie. W zeszłym roku pobiegło w nim ponad 30 tys. osób z całego świata.

Największe biegi maratońskie w 2013 r.
1. Nowy Jork (USA) – 50062
2. Chicago (USA) – 39122
3. Paryż (Francja) – 38690
4. Berlin (Niemcy) – 36544
5. Tokio (Japonia) – 35308
6. Londyn (Wielka Brytania) – 34170
7. Osaka (Japonia) – 27674
8. Waszyngton (USA) – 23513
9. Honolulu (USA) – 22054
10. Orlando (USA) – 20679

Statystyka uwzględnia liczbę osób, które ukończyły bieg (źródło: ARRS)

Mimo wysokiej frekwencji waszyngtoński bieg jest na świecie mniej znany niż inne biegi maratońskie w USA, takie jak Boston, Chicago czy Nowy Jork. Głównym powodem jest fakt, że bieg nie jest zaliczany do cyklu World Marathon Majors, co przekłada się także na słabsze rezultaty uzyskiwane przez zwycięzców. Dla przykładu ubiegłoroczny triumfator Marine Corps Marathon uzyskał wyniki 2:21:32.

Dodajmy, że także rekordy imprezy są bardzo przeciętne i wynoszą odpowiednio 2:14:01 wśród mężczyzn i 2:37:00 u kobiet.

Finał Misji Semper Fi odbędzie się 11 listopada 2014 r. podczas warszawskiego Biegu Niepodległości, kiedy to 24 podopiecznych Fundacji otrzyma roczne stypendia naukowe. Akcja objęta jest honorowym patronatem Prezydenta RP. Ambasadorem akcji jest również koszykarz NBA Marcin Gortat z Washington Wizards.
W kolejnych latach, akcja obejmie rodziny poległych na służbie, polskich policjantów, strażaków i ratowników górskich.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.misjasemperfi.org oraz www.facebook.com/MisjaSemperFi.