4 lipca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Szybki sprint w Lozannie


W czwartek (3.07) w Lozannie odbył się siódmy w tym roku mityng Diamentowej Ligi. Głównym punktem szwajcarskich zawodów były sprinty, w których dobrze spisali się Kirani James, Justin Gatlin i powracający po rocznym zawieszeniu za doping – Tyson Gay.

james_01.jpg
Kirani James (z prawej) podczas mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy (2008),
gdzie wywalczył srebrny medal (fot. Piotr Łudzik) 

Świetne widowisko stworzyli w Lozannie 400-metrowcy. Do końca o zwycięstwo walczyli dwaj najlepsi na tym dystansie w ostatnich latach – LaShawn Merritt i Kirani James. Ostatecznie szybszy na bieżni stadionu Stade Olympique de la Pontaise był reprezentant Grenady, który uzyskał znakomity wynik 43.74.

Czas Jamesa to najlepszy w tym roku rezultat na świecie, nowy rekord Grenady i jednocześnie piąty wynik na listach wszech czasów – ex aequo z rekordem życiowym… Merritta, który w Lozannie był drugi z wynikiem 43.92.

Gatlin szybszy w pojedynku dopingowiczów

Najlepszy w tym roku wynik na świecie uzyskał także Justin Gatlin. Amerykanin z rezultatem 9.80 (0.1 m/s) zakończył bieg na 100 m na pierwszym miejscu, czym udowodnił swoją tegoroczną dominację na tym dystansie.

Drugi w tym samym wyścigu był Tyson Gay. Amerykanin także uzyskał czas poniżej 10 sekund – 9.93, co jest znakomitym rezultatem zważywszy na fakt, że był to pierwszy jego start po rocznej przerwie spowodowanej zawieszeniem za stosowanie dopingu. 

W trzecim sprinterskim pojedynku, czyli biegu na 200 m doszło do niespodzianki. Faworyzowany Yohan Blake zajął dopiero 6 miejsce z bardzo przeciętnym wynikiem 20.48. Zwycięstwo odniósł Alonso Edward z Panamy – 19.84.

Jedyną naszą reprezentantka, która pobiegła w Szwajcarii była Renata Pliś. Polka zajęła 11 miejsce w biegu na 3000 m z czasem 8:58.12. Zwyciężyła Kenijka Mercy Cherono – 8.50.24, przed Genzebe Dibabą – 8:50.81.

Z grona Polaków świetnie spisał się Piotr Małachowski, który zwyciężył w konkursie rzutu dyskiem i wysunął się dzięki temu na prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu DL. Polscy biegacze nie startowali.

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się już w sobotę, 5 lipca, w Paryżu. Na transmisję z tego wydarzenia tradycyjnie zapraszamy do Polsat Sport News (godzina 20:00). Na starcie zobaczymy m.in. Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego.

Pełne wyniki: http://www.diamondleague-lausanne.com/