15 kwietnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Szybki bieg w Rotterdamie. Sobańska nie dobiegła

Rekord trasy poprawiony przez Kenijczyka Williama Kipsanga (2:05:49) oraz nieudana próba uzyskania minimum na igrzyska olimpijskie przez naszą reprezentantkę, Małgorzatę Sobańską, to najważniejsze wydarzenia maratonu w Rotterdamie. Bieg odbył się w niedzielę 13 kwietnia, a ukończyło go blisko 7 tysięcy zawodników.

31-letni Kenijczyk, którego poprzedni rekord życiowy w maratonie wynosił 2:06:39 (Amsterdam 2003) poprawił najlepszy rezultat biegu w Rotterdamie o 25 sekund. Dotychczasowym rekordzistą był rodak Kipsanga, Felix Limo, który przed czterema laty uzyskał wynik 2:06:14.

Za Kipsangiem holenderski maraton ukończyli kolejni Kenijczycy, Daniel Rono (2:06:58) oraz Charles Kamathi (2:07:33), mistrz świata w biegu na 10000 metrów z 2001 roku. Obaj także poprawili swoje najlepsze wyniki. Na kolejnych pozycjach sklasyfikowano między innymi Richarda Limo, mistrza świata na 5000 metrów również z 2001 roku oraz Fina Janne Holmena, który wynikiem 2:10:46 poprawił rekord swojego kraju.

W biegu kobiet, w czasie lepszym od jej dotychczasowego rekordu życiowego, zwyciężyła Liubow Morgunowa (2:25:12). Rosjanka dość wyraźnie wyprzedziła drugą na mecie Etiopkę Zekiros Adenach (2:27:32) i trzecią Alessandrę Aguilar z Hiszpanii (2:29:03). Jedna z głównych faworytek do zwycięstwa, Małgorzata Sobańska nie ukończyła biegu. Rekordzistka Polski w maratonie i autorka drugiego w historii wyniku w półmaratonie ze względu na bolesny pęcherz na stopie, zeszła z trasy na około 30 kilometrze.