13 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Szost, Gharib, Mercedes: konferencja prasowa OWM


13 lutego odbyła się w Warszawie konferencja prasowa ORLEN Warsaw Marathon, w trakcie której zaprezentowano główne atrakcje zbliżającej się w kwietniu imprezy. Na dzień 13 lutego zapisanych do maratonu jest około 3 tys osób, drugie tyle do pozostałych biegów. Bieganie.pl przeprowadziło dłuższą rozmowę z Henrykiem Szostem, ostatnią przed jego wyjazdem na zgrupowanie do Albuquerque w Nowym Meksyku. Cała rozmowa wkrótce na Bieganie.pl. Tymczasem…..

Niezwykłe Mistrzostwa Polski … z Rekordzistą Polski. Kiedy ostatnio zdarzyła się taka sytuacja?

Wszyscy biegacze będą uczestniczyli w dużym, sportowym wydarzeniu, będą to po pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski w maratonie (mężczyzn). Mistrzostwa Kraju w maratonie (jak również na 10 000m), rozgrywane są zawsze niezależnie od oficjalnych Mistrzostw Polski w Lekkiej atletyce (chodzi o kwestie organizacyjne ale przede wszystkim o umożliwienie wzięcia udziału w Mistrzostwach Polski w różnych konkurencjach – 5 czy 10 tys m oraz maraton – długodystansowcom biegającym różne dystanse). Będą to pierwsze od wielu, wielu lat Mistrzostwa Polski w których udział weźmie obecny Rekordzista Polski i najlepszy obecnie zawodnik w kraju. Mowa oczywiście o Henryku Szoście. Chyba ostatni taki przypadek zdarzył się w 1972 roku, kiedy w trakcie Mistrzostw Polski w Dębnie wystartował obecny na ten czas Rekordzista Polski Jan Wawrzuta (2:18:17 wynosił wówczas Rekord Polski).

Obok Henryka wystartuje także grupa polskich czołowych zawodników, mogących poszczycić się następującymi dobrymi rezultatami.

orlen polska czolowka4

Po raz pierwszy w historii maratonu w Polsce tak mocna czołówka

W trakcie konferencji Pan Czesław Zapała przedstawił czołówkę zawodników, którzy pobiegną w maratonie 21 kwietnia. Nie będzie Patricka Makau czy Emanuela Mutai (to w przyszłym roku 🙂 ) ale ekipa będzie przynajmniej potencjalnie dosyć wyrównana.

orlen czolowka2

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest oczywiście Jaouad GHARIB, wicemistrz olimpijski z Pekinu, mistrz świata z Paryża i Helsinek. Nie jest to już zawodnik bardzo młody (rocznik 1972) a jego życiówka pochodzi z 2009 roku, ale nadal potrafi znakomicie biegać. W zeszłym roku w Londynie pobiegł 2:07:44 zajmując piąte miejsce. Oto tabelaryczne podsumowanie czołówki zawodników.

Zawodnik Urodzony Życiówka Rok
uzyskania życiówki
Najlepszy wynik
w 2012 r.
Joauid GHARIB 1972 02:05:27 2009 02:07:44
Nicholas Manza KAMAKYA 1985 02:06:34 2011 02:08:28
Elias KEMBOI 1984 02:07:04 2010 02:08:51
Dmytri BARANOVSKIY 1979 02:07:15 2006 02:13:23
Felix KENY 1985 02:07:31 2012 02:07:31
Henryk Szot 1982 02:07:39 2012 02:07:39
Jairus CHANCHIMA 1984 02:07:43 2012 02:07:43

Jak widać grupa jest bardzo wyrównana, najlepsze maratony na świecie starają się właśnie tak konstruować czołówkę aby rywalizacja była emocjonująca do ostatnich metrów (Londyn, Nowy Jork, Chicago, oczywiście są też inne koncepcje jak Berlin, gdzie prowadzi się jednego zawodnika na rekord świata). Ze wstępnych informacji pierwsza grupa będzie prowadzona na wynik 2:07.

Na zdjęciu poniżej widać jak znakomicie może taka rywalizacja wyglądać, pierwszy obrazek z lewej to ostatnie 200 metrów London Marathon 2009, widoczna jest w jednej linii trójka zwycięzców którzy jak widać walczyli prawie ramię w ramię do ostatnich metrów: zwycięzca Samuel Wanjiru (już nie żyjący), Tsegaye Kebede i właśnie Jaoud Gharib którego zobaczymy w Warszawie, na drugim zdjęciu Gharib przebiega przez metę robiąc życiówkę a na trzecim stoi z flagą narodową Maroko.

gharib meta2009

"Cieszymy się, że tak znakomity maratończyk jak Jaouad Gharib  przyjął nasze zaproszenie do udziału w ORLEN Warsaw Marathon. Dzięki temu wszyscy miłośnicy biegania w Polsce będą mieli wyjątkową okazję zmierzyć się z absolutną światową czołówką – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Jest to kolejny dowód na to, że jako największa polska firma angażujemy się w przedsięwzięcia, które wyznaczają zupełnie nowe standardy nie tylko jeśli chodzi o oprawę wydarzenia, ale przede wszystkim ich poziom sportowy. "

Poniżej – link do minigaleri z konferencji
orlenkonferencja galeria

W przeddzień maratonu, 20 kwietnia, odbędzie się uroczystość otwarcia oraz charytatywny bieg na 3,33 km BiegamBoLubię POMAGAM. W imieniu każdego kto zdecyduje się na przebiegnięcie dystansu wokół Stadionu Narodowego PKN ORLEN przekaże 10 zł na stypendium dla uzdolnionej sportowo młodzieży z Rodzinnych Domów Dziecka.

PKN ORLEN we współpracy z fundacją FUNdacja BIEGanie rozpoczął również rekrutację wolontariuszy. W planie jest pozyskanie i przeszkolenie ponad 1000 osób, które będą obsługiwać imprezę.

Światowa czołówka i jakie z tego płyną korzyści dla biegacza amatora?

mercedes cla
Ten samochód zdobyć może każdy biegacz, który wystartuje 21 kwietnia na dystansie 42 lub 10 km

Być
może udział zawodników ze światowej czołówki dla biegaczy amatorów nie
ma znaczenia. Chcielibyśmy jednak namówić Was do zastanowienia się nad
tym. Po pierwsze, fajnie jest chyba biec w biegu, który ma duży wymiar
sportowy, gdzie wraz z tysiącami innych biegaczy czynnie tworzymy
biegową historię, biegniemy w tym samym biegu o którym mówi się potem
miesiącami a może latami, o którym piszą i mówią media
ogólnopolskie i branżowe, komentują statystycy sportowi. Ale korzyści
mogą być też bardzo wymierne. Dzięki temu, że impreza ma wysoki poziom
sportowy pojawiają się sponsorzy. Dzięki takim sponsorom jak Mercedes
Benz wszyscy biegacze mają szanse wygrania nagród o dużej wartości. 21
kwietnia będzie to Mercedes CLA.

Do zobaczenia na starcie i oczywiście zapraszamy na cotygodniowe treningi do ORLEN Warsaw Marathon.

treningidoorlen540
Każda Sobota, 9:00
Warszawa, LAS BIELAŃSKI, szlaban róg Klaudyny i Podleśnej

Każda niedziela 9:00
Gdynia: Gdyński Ośrodek Rekreacji i Sportu, ul. Olimpijska 5/9
Olsztyn: Stadion Kortowski, ul. prof. Romana Prawocheńskiego 7
Katowice: Stadion AWF Katowice, ul. Kościuszki 84
Kraków: Błonia, Sklep Biegacza ul. Focha 1
Płock: Kort Pod Lasem, Płock-Borowiczki, ul. Pocztowa (obok Przedszkola)
Poznań: Stadion Olimpii nad Rusałką, ul. Warmińska 41 (przy wejściu na stadion)
Warszawa: Park Skaryszewski pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, główna aleja parku
Wrocław: Stadion Olimpijski, Aleja Ignacego Jana Paderewskiego 3
partnerzy trening