3 lutego 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Swoboda i Kszczot wygrywają w Düsseldorfie

Dwa zwycięstwa odnieśli reprezentanci Polski podczas mityngu PSD Bank Meeting, który w środę odbył się w Düsseldorfie. W biegu na 60 m kobiet najszybsza okazała się Ewa Swoboda, zaś w biegu 800 m mężczyzn triumfował Adam Kszczot.

Nie ma chyba miejsca, w którym Adam Kszczot wygrywałby z taką regularnością jak w Düsseldorfie. Polak w Niemczech wygrał już po raz piąty z rzędu, tym razem uzyskując czas 1:46.00. To bardzo dobry wynik, drugi na listach światowych, słabszy jedynie od osiągnięcia amerykańskiego juniora – Donavana Braziera, który w styczniu 800 m pokonał w 1:45.93.

Sam bieg cały czas przebiegał pod dyktando Adama. Wicemistrz świata od startu zajął pozycję tuż za pacemakerem i utrzymywał bezpieczną przewagę nad rywalami. Na mecie zameldował się 0.79 s przed drugim Piere-Ambroise Bosse.

Na dystansie 800 m przyzwoicie zaprezentowała się także Joanna Jóźwik. Polka uplasowała się na trzecim miejscu z czasem 2:02.29 – lepszym od minimum na Halowe Mistrzostwa Świata w Portland (zawodniczka, podobnie jak Kszczot nie planuje jednak startu w USA). Pierwsze miejsce zajęła Etiopka Habitam Alemu, zaś drugie Christina Hering, która naszą reprezentantkę wyprzedziła na ostatnich metrach.

W biegu sprinterskim na 60 m po raz kolejny w tym sezonie świetną formę zaprezentowała Ewa Swoboda. 18-latka zajęła pierwsze miejsce w biegu finałowym z czasem 7.16, zaledwie o 0.03 s słabszym od jej własnego rekordu kraju ustanowionego przed kilkoma dniami.

W finale biegu płotkarskiego na 60 m Karolina Kołeczek zajęła siódme miejsce z czasem 8.20 (w eliminacjach Polka pobiegła 8.18). Z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie triumfowała Białorusinka Alina Talay (8.00).

Co w pozostałych konkurencjach? Najlepsze w tym roku wyniki na świecie padły w biegach na 1500 m, 3000 m i 60 m ppł. mężczyzn autorstwa odpowiednio Elijaha Manangoi’a – niespodziewanego medalisty MŚ w Pekinie (3:39.77), Augustine’a Choge (7:39.23) i Orlando Ortegi (7.49). Dodatkowo w biegu na 60 m najlepszy wynik w tym roku na świecie wyrównał Kim Collins (6.53).