30 czerwca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Śnieżka zamknięta dla biegaczy?


Śnieżka, najwyższy szczyt w Karkonoszach i jednocześnie w całych Sudetach może zostać na stałe zamknięty dla sportowców startujących w zawodach. W Czechach już wprowadzono taki zakaz. W Polsce ograniczenia zostaną wprowadzone w przyszłym roku.

Decyzja o zakazie organizowania imprez sportowych na Śnieżce związana jest ze zbyt dużą liczbą osób, które dziennie wchodzą na szczyt. Spore natężenie negatywnie wpływa na przyrodę. W tej sytuacji Czesi podjęli decyzję o całkowitym zakazie organizowania imprez sportowych w tym miejscu. W Polsce ograniczenia planowane są na przyszły rok.

W tej chwili wszystkie planowane imprezy po polskiej stronie jeszcze się odbędą, w przyszłym roku mogą już jednak zniknąć z mapy imprez sportowych, choć istnieje szansa na zachowanie niektórych z nich przy wprowadzeniu większych limitów.

W tym roku na pewno biegniemy! W przyszłym roku myślę, że też, ale może być ograniczony limit uczestników. Dla tych co się wahają, to może być ostatnia szansa… – tak o swojej sytuacji mówią organizatorzy biegu 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc. 

W tym roku Bieg 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc odbędzie się 4 lipca i zgromadzi na starcie ok. 600 osób. Swój udział w zawodach można zgłaszać aż do dnia zawodów lub wyczerpania limitów. To może być ostatni raz by wbiec (nawet 3 razy) na Śnieżkę: http://3razysniezka.pl/

Przypomnijmy, że działania mające ograniczyć liczbę imprez sportowych i ich uczestników wprowadzono niedawno także w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tam jednak, zgodnie z zarządzeniem dyrektora TPN wzrosła wysokość opłaty jaką trzeba wnieść za każdego uczestnika zawodów odbywających się na terenie najwyższych polskich gór. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Wzrost opłat startowych na biegach w Tatrach.

Możliwość komentowania została wyłączona.