0W5A9140 1
6 marca 2020 Krzysztof Brągiel Sport

Skromna reprezentacja Polski na MŚ w Gdyni – PZLA ogłasza skład


Niestety potwierdziły się nasze obawy z grudnia zeszłego roku. Mistrzostwa Świata w Półmaratonie, które 29 marca mają zostać rozegrane w Gdyni, odbędą się przy udziale skromnej, zaledwie 3 – osobowej reprezentacji gospodarzy. Powołanie otrzymali: Karolina Nadolska, Izabela Paszkiewicz oraz męski „rodzynek” Artur Kozłowski (aktualny mistrz kraju w półmaratonie – Piła 2019).

EDYCJA 06.03.2020 – imprezę w Gdyni przesunięto na 17.10 w związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-Cov-2, wywołującym chorobę COVID-19.

Polski Związek Lekkiej Atletyki nie zdecydował się lub nie był w stanie powołać na imprezę, której  jesteśmy gospodarzem, większego składu. Możliwe było wg. World Athletics sformowanie 6-osobowych reprezentacji kobiecych i męskich. Z tej furtki chętnie skorzystali chociażby Brytyjczycy, którzy do Gdyni wyślą, aż 10 swoich biegaczy (pięciu mężczyzn i pięć kobiet). Na czele teamu GB stanie Chris Thompson, który w niedzielę 1 marca z czasem 1:01:07 finiszował za Kenenisą Bekele podczas Vitality Big Half w Londynie.

Nie było takiej opcji?

O skład na tak ważną i dużą imprezę, jak gdyńskie MŚ w półmaratonie pytaliśmy władze PZLA kilka dni temu. Dziś do wszystkich redakcji drogą mailową spłynęła oficjalna informacja prasowa od związku. Czytamy w niej, że:

(Źródło: informacja prasowa)


Troje zawodników będzie reprezentować Polskę podczas mistrzostw świata w półmaratonie, które odbędą się 29 marca w Gdyni.

W składzie biało-czerwonych znalazły się dwie biegaczki oraz jeden biegacz.

– Ze względu na termin wojskowych mistrzostw świata w biegach przełajowych kolidujący z terminem mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni w składzie reprezentacji nie znaleźli się, Anna Gosk, Aleksandra Lisowska i Krystian Zalewski, którzy wypełnili wskaźnik PZLA zatwierdzony przez Zarząd Związku i byli przewidywani do startu w reprezentacji kraju. Okres bezpośredniego przygotowania startowego do półmaratonu i maratonu to 8 tygodni – dlatego wystawiamy w Gdyni mniejszy skład – relacjonuje Zbigniew Rolbiecki, szef bloku wytrzymałości w PZLA.

Skład reprezentacji Polski podajemy poniżej:
 

 

Screenshot 2020 03 06 gdynia reprezentacja fari828 gmail com Gmail

Związek tłumaczy skromną reprezentację kolidującymi z MŚ w Gdyni, wojskowymi MŚ w biegach przełajowych. 60th World Military Cross-Country Championships w portugalskiej Sintrze początkowo miały zostać rozegrane w dniach 27-31 marca. Później przesunięto termin mistrzostw na początek kwietnia (3-7.04). Jednak, jak czytamy na stronie milsport.one w komunikacie z 3 marca br. przełajowe mistrzostwa wojskowych zostały przełożone na wrzesień (11-15.09). Trudno, więc w tym momencie mówić o jakiejkolwiek kolizji.

Gratulujemy oficjalnego powołania Karolinie Nadolskiej, Izabeli Paszkiewicz i Arturowi Kozłowskiemu. Trzymamy kciuki za ostatnie szlify przed ważnym startem. Jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że trzyosobowa reprezentacja gospodarzy na 12 możliwych do obsadzenia miejsc, to niecodzienna sytuacja, którą raczej nie chcielibyśmy się wyróżniać na tle biegowego świata.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.