przełaj
19 października 2022 Jakub Jelonek Sport

Sezon na przełaje otwarty


Tegoroczny sezon na otwartym stadionie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Mieliśmy zarówno mistrzostwa świata, jak i Europy rozgrywane na lekkoatletycznych arenach oraz tradycyjne jednodniowe mityngi lekkoatletyczne, gdzie zwłaszcza na bieżni mogliśmy śledzić wiele ciekawych pojedynków. Poza tym (szczególnie wiosną i jesienią) nastąpił rozkwit biegów ulicznych, górskich i ultra, nie pozostawiając próżni dla szukających startów biegaczy. Powoli rozkręca się również sezon biegów przełajowych, niestety nieco zapomniany i niedoceniany nad Wisłą. Oto najciekawsze wydarzenia z kalendarza biegów na przełaj.

Przełaje olimpijskie?

Biegi przełajowe były rozgrywane trzykrotnie podczas letnich igrzysk olimpijskich (w 1912, 1920 i 1924 r.), kiedy medale przyznawano zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W ostatnich latach próbowano przywrócić przełaje do rywalizacji olimpijskiej w 2018 r. Po niepowodzeniu tej inicjatywy próbowano również włączyć przełaje do letnich igrzysk w Paryżu 2024, a pomóc w tym miało rozegranie biegów przełajowych w ramach Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2018 roku w Buenos Aires. Tam jednak wymyślono jakieś dziwne klasyfikacje, które sumowały biegi ze stadionu z bieganym później krosem, co nie przełożyło się na odpowiednią popularyzację przełajów. By uatrakcyjnić krosy zaczęto kombinować z formułą i przebiegiem zawodów. W 2017 r. podczas światowych mistrzostw w Ugandzie wprowadzono sztafetę mieszaną (zamiast pałeczki przekazywano tam opaskę zdejmowaną z przegubu dłoni), z kolei w 2019 r. w duńskim Aarhus dwukilometrową pętlę poprowadzono m.in. dachem muzeum archeologicznego Moesgaard, a w biegu mogli wziąć udział również amatorzy. Widać, że organizatorzy dwoją się i troją, żeby przywrócić przełajom wysoką rangę i prestiż.

Cykl World Cross Country Tour drogą do mistrzostw świata

Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna (World Athletics) od lat organizuje cykl prestiżowych mityngów pod swoją egidą, a w tym roku do tego grona dołącza Bydgoszcz. Tak jak w poprzednich latach w kalendarzu przełajowym jak grzyby po deszczy wyrastały mityngi rangi Gold, Silver i Bronze. Pierwszy z nich (rangi Silver) odbył się już 24 września w szwedzkim Lidyngö pod nazwą TCS Lidingöloppet. To największy bieg przełajowy na świecie, przyciągający co roku około 30 tys. uczestników, z czego w biegu głównym bierze udział około 15 tys. biegaczy. W tym roku bieg otrzymał odznakę World Athletics Heritage Plaque w kategorii zawodów sportowych.

632d50fa5852bcc53f3f89dc
Organizatorzy: Mikael Jansson, Mikkel Mördrup, Anna Öberg i Chris Turner odbierają Lidingöloppet plaque (© Marcus Wicander)

Kolejny, Cardiff Cross Challenge został rozegrany 15 października, a tydzień później w Bydgoszczy będzie można wystartować z największymi gwiazdami podczas Cross Country Bydgoszcz na start!, mającego rangę World Athletics Cross Country Tour Gold.

Tegoroczny kalendarz World Cross Country Tour został rozszerzony do 17 mityngów rangi Gold, pięciu Silver i jednego Bronze. Czekają na nas więc 23 wydarzenia w błocie i trudzie, a ich zwieńczeniem mają być mistrzostwa świata w biegach przełajowych, które zaplanowane są na 18 lutego w Bathurst w Australii. Tam również przewidziany jest bieg masowy.

Trasa przyszłorocznych mistrzostw świata w przełajach
6262f89c092928a9de39c5ab
Takie widoki mogą czekać na uczestników przyszłorocznych mistrzostw świata w przełajach

Kalendarz sezonu 2022/23 World Cross Country Tour Gold:
15.10.22 – Cardiff Cross Challenge, Cardiff (GBR)
23.10.22 – Cross Country Bydgoszcz na Start, Bydgoszcz (POL)
23.10.22 – Cross Internacional Zornotza, Amorebieta-Etxano (ESP)
6.11.22 – Cross Internacional de Soria, Soria (ESP)
12-13.11.22 – Cross Internacional de Atapuerca, Atapuerca (ESP)
20.11.22 – XL Cross Internacional de Italica, Seville (ESP)
27.11.22 – Cross Internacional de La Constitucion Alcobendas, Alcobendas (ESP)
1.12.22 – Cross Champs, Austin, TX (USA)
18.12.22 – Cross Internacional de Venta de Banos, Venta de Banos (ESP)
6.01.23 – Campaccio International Cross Country, San Giorgio su Legnano (ITA)
8.01.23 – Elgoibar Juan Muguerza Cross Country, Elgoibar (ESP)
15.01.23 – Cinque Mulini, San Vittore Olona (ITA)
22.01.23 – CrossCup de Hannut, Hannut (BEL)
28.01.23 – Botswana Cross Country Challenge, Gaborone (BOT)
11.02.23 – Sirikwa Cross Country Classic, Eldoret (KEN)
12.02.23 – LII Gran Premio Caceres Campo a Traves, Caceres (ESP)
26.02.23 – Cross das Amendoeiras em Flor, Albufeira (POR)
Pełny kalendarz World Athletics Cross Country Toru (zawody rangi Gold, Silver i Bronze)

Tegoroczny przełajowy tour daje również możliwość kwalifikacji do mistrzostw świata w Budapeszcie 2023 r. Czołowa ósemka kobiet i mężczyzn z rankingu przełajowego (którzy nie mają jeszcze kwalifikacji na mistrzostwa świata dzięki minimum) będą automatycznie zakwalifikowani do tej imprezy.

W ubiegłym roku w Tourze rozgrywanym od września 2021 r. do marca 2022 r. wygrała Rahel Daniel z Erytrei i Rodrigue Kwizera z Burundi (jego rekord życiowy na 10 km to 26:56!). Do klasyfikacji ogólnej brane są pod uwagę trzy najlepsze rezultaty z cyklu przeliczane na punkty rankingu World Athletics.

Polskie podwórko i wyjazd do Turynu

W Polsce czekają nas dwie imprezy na wysokim poziomie. Oprócz wspomnianych wcześniej zawodów przełajowych rangi Gold World Athletics w Bydgoszczy (Cross Country Bydgoszcz na start!) w listopadzie czekają nas Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozgrywane w Oleśnie. Dwudniowa impreza odbędzie się w dniach 26-27 listopada, a o medale powalczą seniorzy, młodzieżowcy ( kat. U 23), juniorzy (U 20) i juniorzy młodsi (U 18). Drugiego dnia przewidziane są także biegi dla dzieci w kategoriach U 6, U 9 i U 14, rozgrywane na trasie mistrzostw Polski. Zawody będą również kwalifikacjami do 28. Mistrzostw Europy w biegach przełajowych, które odbędą się 11 grudnia 2022 r. w Piemoncie (Turyn) we Włoszech. Do reprezentacji kwalifikuje się mistrzyni i mistrz Polski w kategorii U 20, U 23 i Seniorów.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Ciągle aktywny chodziarz, który dalej walczy o kolejne cele (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor książek: „Trening Mistrzów” (2018), „Henryk Szost – Rekordzista” (2019), „Marcin Lewandowski – Mój Bieg” (2020), „Adam Kszczot – W pogoni za mistrzostwem” (2022). Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV liceum w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.