8 lipca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Screening 1080 Movement – szukamy królika doświadczalnego


Chcemy nagrać film, który będzie zapisem testu nowatorskiej metody badania mobilności biegacza. Chodzi tutaj o system Screening 1080 Movement, który ma nam podobno pomóc ocenić jakie są nasze najsłabsze punkty i dobrać  indywidualny program poprawiający stabilność i mobilność. 

W związku z tym, poszukujemy osoby, która podda się badaniu i zgodzi się na udział w nagraniu. Szczegóły i zgłoszenia poniżej. 

Według Centrum Osteopatii, które wykonuje badanie, celem 1080 Movement jest stworzenie indywidualnego profilu określającego bezpieczną (stabilną) sferę mobilności każdego badanego. Profil ten daje podstawę do wykrycia ewentualnych słabych ogniw, opracowania indywidualnego programu poprawiającego stabilność i mobilność danej osoby niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu i stopnia zaawansowania (screening przeznaczony jest zarówno dla profesjonalnych sportowców jak i dla aktywnych amatorów)

Może być stosowany u osób zdrowych jako element profilaktyki i cenne narzędzie wspomagające planowanie procesu treningowego, natomiast u kontuzjowanych sportowców pozwala na wykrycie przyczyny problemu, wspomaga planowanie i ewaluację procesu leczenia.
Badanie składa się z 3 kroków:
1. Oceny. Za pomocą usystematyzowanych pomiarów wzorców ruchowych w pozycji stojącej oceniana jest stabilność i mobilność. Każda czynność ruchowa wymaga interakcji wielu stawów jednocześnie. Tylko za pomocą oceny globalnych wzorców ruchowych angażujących całe łańcuchy biokinematyczne możliwe jest oszacowanie całkowitego zakresu ruchu. Screening 1080 opiera się na unikalnej kombinacji ruchów sięgania w różnych kierunkach. Zakres zasięgu w poszczególnych testach jest mierzony w centymetrach lub stopniach. Wyniki testów dają wskazówki co do tego jakie stawy lub regiony należy wesprzeć za pomocą terapii. Dodatkowo w badaniu analizuje się również jakość ruchu i sposób jego wykonania co dostarcza dodatkowych informacji. Takie podejście pozwala na szybsze i bardziej skuteczne odnalezienie problemu i pomaga w ustaleniu programu terapii.

2. Analizy. Wyniki poszczególnych testów są bezpośrednio odnoszone do pozostałych za pomocą specjalnego oprogramowania. Dodatkowo w analizie uwzględnia się specyfikę dyscypliny badanego. Umożliwia to stworzenie indywidualnego profilu pacjenta. Oprogramowanie MAP1080 daje możliwość porównania wyników badanego z innymi zawodnikami uprawiającymi tę samą dyscyplinę. W bazie znajduje się już ponad 1000 przebadanych sportowców.

3. Optymalizacji. Na podstawie przeprowadzonego badania opracowuje się specyficzny i indywidualny program ćwiczeń które optymalizują wykonywane czynności ruchowe i pozwalają skuteczniej osiągać cele treningowe.

Adam Klein: Takie badania teoretycznie mogą być dla biegacza bardzo wartościowe. Dlaczego mówię "teoretycznie"? Bo problem jest zawsze z interpretacją wyników. Kilka lat temu byłem w renomowanej przychodni sportowej w mega wypasionej sali zaopatrzonej w mnóstwo urządzeń. Problem był tylko taki, że pomimo wcześniejszych szumnych zapowiedzi jakich to niezwykłych rzeczy się dowiem, nie dowiedziałem się niczego wartościowego. Dostałem na koniec pęk papierów z jakimiś wartościami z urządzeń pomiarowych. Dlatego chciałbym przetestować to co oferuje Centrum Osteopatii, żeby móc z pełnym przekonaniem polecać to badanie bądź odradzać. Oczywiście tuż po badaniu nie będziemy w stanie w pełni ocenić czy rekomendacje wydane przez Centrum Osteopatii przełożą się na realne korzyści dla zawodnika ale będziemy chcieli potem go monitorować"

Na poniższym filmie możecie zobaczyć prawdopodobnie właśnie wykorzystanie 1080 Screening Movement.

Formularz zgłoszeniowy

Aby sprawdzić jak wygląda i na czym dokładnie polega to badanie chcemy nagrać film. W tym celu poszukujemy osoby, która podda się badaniu i zgodzi się na to by wziąć udział w nagraniu, które potem opublikujemy na bieganie.pl. Badanie odbędzie się w Poznaniu.

Kogo szukamy? Najlepiej kogoś kto ostatnio nie robi biegowych postępów i/lub ma często kontuzje. Chętnych prosimy o wypełnienie poniższego formularza. 

UWAGA! Przed badaniem wybrana przez nas osoba musi mieć wcześniej zrobione nagranie wg umieszczony zasad: http://centrumosteopatii.pl/Oferta/Dla-sportowcow-i-aktywnych/Jak-nagrac-prawidlowy-film-z-biegania

Możliwość komentowania została wyłączona.