5 kwietnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

RUN Clean, kampania zainicjowana przez nową kenijską federację LA


4 kwietnia 2015, na Uniwersytecie w Eldoret odbyło sie interesujące wydarzenie, zainicjowane przez PAAK. PAAK (od Proffesional Athletics Association of Kenya) to powstała niedawno organizacja mająca być przeciwwagą dla dotychczasowo istniejącej Kenijskiej federacji: Kenya Athletics, która często oskarżana jest o korupcję i przymykanie oczu na doping. PAAK we współpracy z IAAF, World-Anti Doping Agency (WADA), społecznością Afryki Wschodniej oraz Ministerstwem Sportu, Kultury i Sztuki rozpoczęła kampanię antydopingową.

Gospodarzami imprezy byli: prezydent PAAK, były rekordzista świata w maratonie Wilson Kipsang i jego zastępca, poseł na Sejm, były zwycięzca maratonu w Bostonie Wesley Korir. Wydarzenie to było jedyne w swoim rodzaju.

paak rclean

Zawodnicy dostali szansę usłyszenia jakie będą efekty użycia niedozwolonych substancji mających poprawić wyniki w sporcie. Organizatorzy zapewnili odpowiednie wsparcie naukowe przez zespół ekspertów medycznych, którzy mieli przekazać jakie zagrożenia i skutki uboczne niesie stosowanie dopingu.

paak speach
Wilson Kipsang wygłaszający przemówienie

W swoim oświadczeniu Wilson Kipsang wezwał wszystkich sportowców na wstrzymania się od stosowania dopingu w okresie zarówno treningu jak i zawodów.

Po pierwsze chcę okazać wdzięczność wszystkim którzy tak licznie stawili się by być świadkiem tego historycznego wydarzenia w kalendarzu sportowym w Kenii. Wasza obecność pokazuje wsparcie dla tej inicjatywy, móię zatem jeszcze raz dziękuję.

Wilson Kipsang mówił do sportowców w Eldoret:

Inicjując to wydarzenie, uważam, że jesteśmy gotowi do współpracy w Zespółami lekarzy, rządu i Agencji Antydopingowej, aby sprawić, że kiedyś doping stanie się przeszłością i znaleźć będzie go można tylko w słownikach. Aby mieć pewność, chcę żebyście wiedzieli, że jesteście we właściwym miejscu i robicie to, co trzeba w odpowiednim czasie. To nie tylko ocali naszych sportowców, ale uratuje nasz kraj, a także sport w ogóle.

Wszyscy wiemy, że pierwszą osobą, która odczuje wpływ kar za stosowanie dopingu jest zawodnik, nie będzie mógł uczestniczyć w głównych światowych zawodach takich jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata IAAF czy innych dyżych dużych imprezach. Reputacja kraju będzie zagrożona. Dołożymy starań, aby zapewnić, że żaden zawodnik kenijski nie będzie stosował dopingu w najbliższej przyszłości.

Rzecznik PAAK Wesley Korir pokazał swój zamiar walki ze zmora jaką jest doping do końca.

"Niedawno, trzy dni temu, byliśmy świadkami zabijania niewinnych uczniów przez terrorystów na Uniwersytecie Garisa. Widzimy nieustającą walkę rządu aby powstrzymać terrorystów. Chcę, żebyście wiedzieli, że tu mamy innego terrorystę z którym musimy walczyć: doping. Musimy być bardzo czujni w kontaktach z tym terrorystą. Musicie pamiętac, że każdy musi zadbać o to sam"
– powiedział Wesley Korir przed podziękowaniem wszystkim za przybycie.

paak group

Wszyscy otrzymali książeczek WADA, które zawierały informacje na temat dopingu, ich wpływu na ciało, sposobów radzenia sobie z nieumyślnym i umyślnym stosowaniem dopingu. Wszyscy mieli możliwość zadania pytań zespołowi medycznemu.