30 lipca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rozpoczęły się Mistrzostwa Polski Seniorów


Cztery komplety medali wręczono biegaczom w pierwszym dniu 90. Mistrzostw Polski Seniorów. Na podium stawali sprinterzy i sprinterki startujący na 100 m oraz długodystansowcy, którzy rywalizowali na dystansie 5000 m. Świetną formą na inaugurację zawodów błysnął Karol Zalewski – zwycięzca stumetrówki, który uzyskał wynik lepszy od minimum na Mistrzostwa Europy.

IMG 5467

Mistrzostwa Polski Seniorów organizowane są w Szczecinie po raz czwarty w historii. Poprzednio najważniejsza impreza lekkoatletyczna w kraju odbyła się tu w 1965 (na stadionie Pogoni), 2002 i 2008 roku (Miejski Stadion Lekkoatletyczny).

W tym sezonie mistrzostwa w Szczecinie, poza tym, że wyłonią medalistów mistrzostw Polski, są także ostatnią szansą na uzyskanie minimów na sierpniowe Mistrzostwa Europy w Zurychu.

Karol Zalewski celuje w dublet

Pierwszym biegaczem, który w Szczecinie zdołał uzyskać wynik lepszy od wskaźnika PZLA na szwajcarskie mistrzostwa był Karol Zalewski. Podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego z wynikiem 10.29 pewnie zwyciężył w biegu na 100 m i tym samym przybliżył się do powtórzenia sukcesu sprzed roku, czyli wywalczenia dwóch złotych medali mistrzostw na 100 i 200 m.

Przypomnijmy, że zawodnik z Olsztyna to przede wszystkim specjalista od biegów na dystansie 200 m. W Szczecinie będzie więc murowanym kandydatem do wywalczenia złota na tym dystansie. W tej konkurencji powinniśmy go też zobaczyć w Zurychu, gdzie nie będzie bez szans w walce nawet o medal.

IMG 5518

W finałowym biegu na 100 m, za Zalewskim, uplasowali się Robert Kubaczyk (10.37) i Adam Pawłowski (10.42). Czwarte miejsce zajął natomiast lider krajowych list – Dariusz Kuć, który osiągnął czas 10.44 (w tym sezonie pobiegł już 10.29).

Kiełbasińska najszybszą sprinterką

W tej samej konkurencji wśród kobiet najszybsza w finale była Anna Kiełbasińska. Sprinterka AZS-AWF Warszawa po raz pierwszy w karierze wywalczyła złoty medal mistrzostw Polski na tym dystansie. 

To mój pierwszy medal na 100 m w kategorii seniora i od razu złoto oraz rekord życiowy 11.50 – napisała na swoim profilu na facebooku zawodniczka. – Cieszę się ogromnie i dziękuję wszystkim za wsparcie, a najbardziej mojemu trenerowi – Edwardowi Bugale.

Za 24-latką bieg ukończyły Marta Jeschke (11.65) i Małgorzata Kołdej (11.67), zaś całą rywalizację z trybun obserwowała obrończyni tytułu Marika Popowicz, która wróciła już do treningów po operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.

IMG 5834


Korytkowska i Zalewski najlepsi na najdłuższym dystansie

Dużą niespodzianką zakończył się bieg pań na 5000 m. Złoty medal, po świetnym finiszu, zdobyła Justyna Korytkowska, która na mecie długo nie mogła uwierzyć w swój życiowy sukces, okraszony rekordem życiowym. 
Pierwszy kilometr w spokojnym tempie, prowadziła Aleksandra Lisowska. Stawka pań była mocno wyrównana. Powietrze i bieżnia były dość ciężkie po przelotnej burzy, co zapewne dało się odczuć "długaskom". Na pierwsze, mocne szarpnięcie tempa, zdecydowała się Iwona Lewandowska. Podopieczna Marka Jakubowskiego i faworytka do podium, poprowadziła ponad kilometr biegu, ale nieoczekiwanie osłabła w decydującej fazie wyścigu. Na 3 okrążenia do mety po medale ruszyła 5-osobowa grupka w składzie Wioletta Frankiewicz, Agnieszka Mierzejewska, Urszula Nęcka, Dominika Napieraj i Justyna Korytkowska. Na 300 m do mety, wydawało się, że "France" uda się dowieźć złoto do mety, jednakże najwięcej sił na finiszu zachowała Korytkowska. Srebro dla Wioletty Frankiewicz, która sprawiła ty samym miły prezent urodzinowy rocznej córce. Brązem musiała zadowolić się Agnieszka Mierzejewska. 
To mój 10 medal mistrzostw Polski. Pierwszy zdobyłam w 2008 właśnie w Szczecinie! Teraz, po sześciu latach znów zdobyłam tutaj medal i w dodatku pierwszy w karierze złoty! Na pewno to moje najszczęśliwsze miasto w Polsce, jeśli chodzi o karierę sportową. Biegło mi się świetnie. W trakcie biegu czułam, że będzie dobrze i to jest moja szansa. Oczywiście liczyłam się z tym, że biegam z bardzo utytułowanymi zawodniczkami, na czele z Wiolettą Frankiewicz i Iwoną Lewandowską. Otworzyła się jednak szansa na złoto, a więc podjęłam walkę. Udało się i jestem przeszczęśliwa – powiedziała Justyna po biegu.

IMG 5973

Bieg po tytuł mistrza Polski na 5000 m rozgrywany był, podobnie jak u pań, na końcówkę. Prowadzenie wziął na swoje barki Damian Kabat, na którego zawodnicy mogli liczyć niemal do 4 km (3:00.42, 2:52.17, 2:55.33 – międzyczasy pierwszych trzech kilometrów). Wtedy to skutecznie od czołowej grupy oderwał się Krystian Zalewski. Na "sklejenie" lidera z początku nie zdecydowali się Nowicki, Roszko, Czerwiński oraz Olejarz, a więc zwycięstwo "Zalewa" wydawało się przesądzone. Jednak na 400 m do mety mocno finiszował Adam Czerwiński, który do końca naciskał podopiecznego Jacka Kostrzeby. Za nim zaciętą walkę o brąz toczyli Nowicki oraz Roszko. Z medalu mógł cieszyć się Roszko, który na Mistrzostwa Polski przyjechał specjalnie z uczelni z USA.
 

-Ze względu na to, że trzeciego dnia mistrzostw Polski jest mój koronny dystans 3000m z przeszkodami nie chcieliśmy z trenerem, aby wczorajszy bieg był szybki. Dlatego też podjęliśmy decyzję, aby spokojnie czekać, co się wydarzy i zaatakować na ostatnim kilometrze, tak aby był zdecydowanie najszybszy. Udało się zrealizować plan w 100% i odnieść pierwsze zwycięstwo w kategorii seniora na mistrzostwach Polski.-podsumował Krystian Zalewski.

We wtorek odbyły się także biegi eliminacyjne na 800 m, w których wystąpili nasi czołowi średniodystansowcy – Angelika Cichocka, Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Cała trójka oraz pozostali faworyci zdołali uzyskać awans do środowych finałów. Te zapowiadają się bardzo interesująco. Szczególnie mocny powinien być bieg panów, w którym wystartuje 8 zawodników, a więc komplet, z rekordami życiowymi poniżej 1:47.90.

Medaliści pierwszego dnia 90. Mistrzostw Polski Seniorów:

100 m kobiet (wiatr +0.4 m/s)

1. Anna Kiełbasińska (AZS-AWF Warszawa) – 11.50 PB
2. Marta Jeschke (SKLA Sopot) – 11.65 
3. Małgorzata Kołdej (KS Agros Zamość) – 11.67 SB

100 m mężczyzn (wiatr +1.2 m/s)

1. Karol Zalewski (KS AZS UWM Olsztyn) – 10.29 SB
2. Robert Kubaczyk (WKS Śląsk Wrocław) – 10.37 SB
3. Adam Pawłowski (SL Olimpia Poznań) – 10.42 PB

5000 m kobiet

1. Justyna Korytkowska (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) – 16:13.98 PB
2. Wioletta Frankiewicz (KS AZS AWF Kraków) – 16:15.51 
3. Agnieszka Mierzejewska (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) – 16:15.66 SB

5000 m mężczyzn

1. Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) – 14:16.48 
2. Adam Czerwiński (WKS Wawel Kraków) – 14:17.33 
3. Damian Roszko (KS Podlasie Białystok) – 14:19.97 

Wyniki pierwszego dnia zawodów: http://live.domtel-sport.pl/live/

Pod wyżej podanym adresem znaleźć można także listy startowe na drugi dzień mistrzostw. Tam też będzie można śledzić wyniki na żywo.

Dodajmy, że relację telewizyjną z drugiego dnia zawodów będzie można obejrzeć na żywo na kanale TVP Sport. Początek transmisji o godzinie 17:15 (30 lipca).

Możliwość komentowania została wyłączona.