GeQqaTvW4AAOU9
8 grudnia 2024 Jakub Jelonek Sport

Relacja z Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych Antalya 2024


Podczas rozgrywanych w Antalyi Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych w biegu seniorskim kobiet na 7832 m po pięknym finiszu triumfowała Włoszka Nadia Batocletti. Kolejny złoty medal dołożył do kolekcji Jakob Ingebrigtsen, który pewnie wygrał bieg seniorów na tym samym dystansie. 16-osobowa reprezentacja Polski nie zdobyła żadnego medalu, a najlepiej spisała się Olimpia Breza w biegu U23, która zajęła 9. miejsce. Drużynowo Polacy zajęli: 6. miejsce wśród mężczyzn w kategorii poniżej 23 lat i w sztafecie MIX oraz 8. miejsce w U23 kobiet.

„Księżycowy krajobraz”

Trasa biegu w Antalyi została wytyczona w dość „księżycowym krajobrazie”, pełnym dołów i wykopów, choć samo miejsce, gdzie biegli zawodnicy wyłożono trawnikiem. Na trasie znajdowały się niewysokie przeszkody, jeden krótki podbieg i miejsca prowadzące po piasku, więc należy ją uznać za wymagającą, ale dość szybką. Było pochmurnie i kilkanaście stopni Celsjusza, a więc całkiem dobre warunki dla biegaczy.

Biegi juniorów

W biegu juniorek (poniżej 20 lat), który rozpoczął się o godz. 9:00 czasu polskiego na dystansie 4812 m startowała jedna reprezentantka Polski – Daria Domżalska. Polka rozpoczęła spokojnie (po pierwszym okrążeniu zajmowała 47. miejsce, po drugim była 49.) i ostatecznie ukończyła na 55. miejscu (z czasem 17:36) w 92-osobowej stawce zawodniczek. Wygrała Brytyjka Innes FitzGerald (15:47), która prowadziła od samego startu, kończąc 11 sekund przed swoją koleżanką z reprezentacji – Jess Bailey (15:58) i Dunką Sofią Thogersen (16:03). Drużynowo wygrały Brytyjki przed Francuzkami i Włoszkami (Polska nie wystawiła drużyn w biegach juniorów i seniorów, jedynie wśród młodzieżowców).

W biegu juniorów Jakub Abramczyk uplasował się na 37. miejscu z czasem 14:43, a na 70. miejscu dobiegł Krzysztof Zieliński (15:14). Wystartowało 95 juniorów. Wygrał trenowany od 2022 r. przez Tomasza Lewandowskiego (dziś jego podopieczni zdobyli 6 medali! )Niels Laros (14:07) z Holandii. Drugi był Brytyjczyk George Couttie (14:09), a brąz zdobył Norweg Andreas Fjeld Halvorsen (14:16). Drużynowo najlepsi okazali się Norwedzy, za nimi sklasyfikowano Holendrów, a po brązowe medale sięgnęli Francuzi.

Zmagania sztafety mieszanej

W biegu sztafetowym na dystansie 4 × ok. 1,5 km wystartowało tylko 11 zespołów. Nasza reprezentacja w składzie Michał Groberski, Martyna Galant, Magdalena Breza i Filip Rak ukończyła na 6. miejscu z czasem 18:32. Polacy utrzymywali się przez cały bieg na miejscach 6–8, a bardzo ładnie pobiegł na ostatniej zmianie Filip Rak, któremu zmierzono trzeci wynik na zmianie spośród wszystkich startujących (4:16). Najlepsi okazali się Włosi po finiszu Pietro Aresy, srebro zdobyli Francuzi, a brąz Brytyjczycy (wszystkim zmierzono 18:02 – walka rozegrała się na ostatniej prostej). Co ciekawe, po drugiej zmianie sensacyjnie prowadzili zawodnicy z Andory, którzy ostatecznie dobiegli na ostatnim miejscu. Było to jednak wynikiem sprytnej taktyki zastosowanej przez reprezentantów tego kraju, którzy jako jedyni wystawili mężczyzn na dwóch pierwszych zmianach.

Biegi młodzieżowe

W kategoriach młodzieżowych (U23) na dystansie 6322 m najlepiej z Polek spisała się Olimpia Breza, która dobiegła na 9. miejscu (22:00). Polka cały czas trzymała się na miejscach 8–9. Po pierwszym okrążeniu blisko czołówki była też Julia Koralewska, która straciła później kilka miejsc na dystansie i ostatecznie została sklasyfikowana na 24. miejscu (22:25). Od początku w szóstej dziesiątce biegła Katarzyna Napiórkowska, która ukończyła na 61. pozycji (23:25).  Wygrała po zaciętej walce na końcówce Phoebe Anderson z Wielkiej Brytanii (21:16), srebro przypadł Hiszpance Marii Forero (21:21), a brąz Fince Ilonie Mononen (21:24). Drużynowo wygrały Brytyjki, drugie były Turki, a trzecie Niemki. Polki sklasyfikowano na 8. pozycji na 13. reprezentacji.

W biegu mężczyzn w kategorii U23 na 6322 m Maciej Megier rozpoczął bardzo ambitnie, biegnąc nawet na drugim miejscu. Kamil Herzyk znajdował się na początkowych etapach biegu na 5. miejscu. W dalszej części dystansu Polacy zaczęli tracić swoje pozycje. Herzyk ukończył na 11. miejscu (18:50), a Megier na 19. z czasem 19:00. Do udanych nie zaliczą dzisiejszego startu nasi pozostali reprezentanci. Wiktor Antosz biegł w okolicach 50. miejsca i na tej pozycji ukończył bieg (19:41), a na 62. miejscu sklasyfikowano Adama Bajorskiego (20:03). Wygrał po pięknej walce Brytyjczyk Will Barnicoat (18:27), który wyprzedził o 1 sekundę tuż przed metą Nicholasa Griggsa z Irlandii (18:28). Drużynowo Polacy znaleźli się na 6. miejscu (na 15 zespołów), a kolejne złoto przypadło Wielkiej Brytanii. Srebro zdobyli Francuzi, a brąz Duńczycy.

Biegi seniorów. Ingebrigtsen znowu wygrywa!

W biegu seniorek na 7832 m dość szybko rywalkom „urwała się” Włoszka Manon Trapp, jednak peleton wkrótce ją dogonił, a Włoszka nie zdołała utrzymać prowadzącej piątki. Spośród walczących o medale najwięcej sił zachowała Włoszka Nadia Battocletti (25:43), która bez większych problemów zwyciężyła z Niemką Konstanze Klosterhalfen (25:54) i reprezentującą Turcję Yasemin Can (26:01). Najlepszą z Polek była mieszkająca i trenująca w USA Zofia Dudek (33. miejsce z czasem 27:07), a 42. była Patrycja Kapała (27:23). Drużynowo na podium weszły Włoszki, Brytyjki i Belgijki.

W biegu mężczyzn na tym samym dystansie 7832 m (bez udziału Polaków) prowadzenie długo obejmował Włoch Yemaneberhan Crippa, jednak to Norweg Jakob Ingebrigtsen czaił się za jego plecami i w odpowiednim momencie ruszył, nie dając szans jemu i innym rywalom (wygrał z ośmiosekundową przewagą z czasem 22:16). Crippa był drugi z wynikiem 22:24, a brąz zdobył Thierry Ndikumwenayo (22:31) reprezentujący Hiszpanię. Długo na prowadzeniu znajdował się Brytyjczyk Hugo Milner, jednak ukończył dopiero na 11. miejscu. Złoto w drużynie zdobyli Hiszpanie, srebro Belgowie, a brąz Brytyjczycy.

Bezkonkurencyjni Brytyjczycy

W ogólnej klasyfikacji medalowej zdecydowanie wygrali Brytyjczycy z 12 krążkami, w tym 6 złotych i po 3 srebrne oraz brązowe. Na drugim miejscu uplasowali się Włosi z 5 medalami (3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy), a na trzecim Norwedzy z 3 medalami (2 złote i 1 brązowy).

Pełne wyniki można sprawdzić tutaj.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.