sportamator konferencja752
13 stycznia 2020 Redakcja Bieganie.pl Sport

Relacja z konferencji Sportowiec Amator


W Centrum Olimpijskim w Warszawie, 10 i 11 stycznia miało miejsce ciekawe spotkanie lekarzy, naukowców i pasjonatów sportu. Konferencja Sportowiec Amator połączyła różne perspektywy, pokazała nowoczesne techniki diagnostyczne, przedstawiła stan badań, wzięła pod lupę formę fizyczną najmłodszych, jak również szanse i zagrożenia, jakie stoją dziś przed dorosłym miłośnikiem aktywności.

Konferencja „Sportowiec Amator. Profesjonalnie o sporcie amatorskim” podzielona była na dwa dni. Podczas pierwszych, bardziej specjalistycznych paneli, prezentowano nowe doświadczenia i stan badań. m.in. w medycynie sportowej. Wystąpienia były z założenia krótkie i dynamiczne (15-20 minutowe), w ich trakcie słuchaczom trudno było zasnąć… Interakcję zapewniały sondy prowadzących, na które odpowiadano za pomocą dedykowanej aplikacji. Pytania online mogli również zadawać śledzący konferencję internauci.

– Przygotowując tę konferencję chciałem się przede wszystkim sam czegoś dowiedzieć. Stąd zaprosiłem na nią reprezentantów tak różnych dziedzin – przyznał nam jeden z organizatorów sympozjum, dr Andrzej Mioduszewski z Kliniki Ortopedika. – Jesteśmy skazani na sport, musimy swój głód ruchu zaspokoić przez rywalizację sportową i o niej tutaj w różnych aspektach mówimy. Powinniśmy szeroko patrzeć.

sportamator konferencja 2

W piątek 11 stycznia rozprawiano nie tylko o uszkodzeniach kości i mięśni, ale też o sytuacji sportowców po zakończeniu kariery. Ciekawe wystąpienie miał miłośnik biegów ultra dr Łukasz Małek, który mówił o konsekwencjach zaprzestania aktywności z perspektywy kardiologa. Gościem specjalnym tej części konferencji była mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak. Opowiadała o tym, jak wymagające okazały się dla niej, pozornie nieudane, igrzyska olimpijskie 2012 i z czym musi zmagać się wyczynowiec po przejściu na sportową emeryturę.

W sobotę konferencja nabrała jeszcze bardziej interdyscyplinarnego charakteru. Było o modelowaniu 3D w diagnostyce, miesiączkowaniu w odniesieniu do budowania formy, diecie wegetariańskiej i trenowaniu w warunkach hipoksji. W programie znalazło się nawet miejsce na mędrkowania red. nacz. Bieganie.pl Kuby Wiśniewskiego dotyczące przemian współczesnej komunikacji i trudności, jakie w sferze medialnej mogą napotykać biegacze amatorzy.

sportamator konferencja 1

 Prawdziwe show zrobił psychiatra Piotr Wierzbiński, który nie tylko przedstawił, jak ważnym elementem regeneracji jest sen, ale też rozprawił się z mitami na temat działania marihuany. Wskazał dobitnie, że niedobory snu nie tylko oznaczają ryzyko otyłości, czy udaru ale sprzyjają kontuzjom i wpływają negatywnie na wydolność fizyczną. Z drugiej strony przewlekły ból owocuje zmianami w architekturze snu. Często w sporcie wyczynowym doraźnie reaguje się na takie problemy, powodując jeszcze większe szkody. „Ponad 50% zawodników NHL jest uzależnionych od opioidów” – podkreślał dr Wierzbiński.

Ważnym punktem programu były wystąpienia ekspertów na temat sportu najmłodszych i niewesołych perspektyw, jakie rysują się przed naszym społeczeństwem w obliczu niskiego poziomu aktywności dzieci.

Niedługo przedstawimy krótkie wywiady, jakie udało nam się zrobić z wybranymi prelegentami.

Konferencja Sportowiec Amator zorganizowana została przez Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika we współpracy z Komisją Medyczną PKOL. Redakcja Bieganie.pl była patronem medialnym tego wydarzenia.

Pozostałe informacje znaleźć można na stronie www.ortopedika.pl/konferencja/

sportowiec amator slider bez www

Fot. Marta Gorczyńska

Możliwość komentowania została wyłączona.