12 marca 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Przełajowe Mistrzostwa Polski 2007


ban.jpg

 

Biegi przełajowe jako dyscyplina sportowa powstała w Anglii na początku dziewiętnastego wieku, natomiast w Polsce tradycja tejże konkurencji sięga lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Pierwsze Przełajowe Mistrzostwa Polski odbyły się 2 października 1921 roku w Warszawie, a zwycięzcą okazał się Jan Baran (Pogoń Lwów). W Bydgoszczy tego typu impreza organizowana była już po raz trzeci. Pierwszy raz najlepsi polscy przełajowcy w mieście nad Brdą spotkali się 14 kwietnia 1935 roku, było to zatem już ponad 70 lat temu, a na starcie stanęli jedynie mężczyźni.

Tegoroczne mistrzostwa, które odbyły się 11 marca na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku w swoim programie obejmowały sześć biegów zarówno dla juniorów, jak i seniorów. Ci pierwsi o medale walczyli na dystansach 2km i 4km (juniorki) oraz 3km i 6km (juniorzy). Seniorzy już takiego komfortu wyboru dystansu nie mięli i rywalizowali na dystansach 4km (kobiety) i 10km (mężczyźni). Dodatkowo w programie pojawił się bieg otwarty na 3km, w którym udział mógł wziąć każdy kto miał ochotę sprawdzić się w biegu przełajowym.

Rywalizacja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00 od startu biegu juniorek na 2km, w którym uczestniczyło 75 zawodniczek. Po upływie 6 minut i 22 sekund jako pierwsza na mecie zameldowała się reprezentantka Victorii Stalowa Wola Danuta Urbanik, zawodniczka która jest dwukrotną rekordzistką Polski: Juniorek na dystansie 1500m w hali (4:23.01), oraz Juniorek Młodszych na dystansie 1000m również w hali (2:48.85). Druga na mecie, ze stratą 10 sekund do zwyciężczyni, była koleżanka klubowa Urbanik – Monika Flis, a trzecia Angelika Cichocka z klubu Talex Borysław Borzytuchom. Warto zauważyć, że w pierwszej piętnastce znalazło się aż 10 zawodniczek z rocznika 1989, a więc tych, które za rok pozostają w kategorii wiekowej juniora.

Kolejnym biegiem rozgrywanym w ramach Mistrzostw Polski był bieg na 3km juniorów, w którym wystartowała rekordowa tego dnia liczba zawodników – 156. Bieg ukończyło 143 biegaczy, a najlepszym na trasie okazał się być Artur Ostrowski z poznańskiej Olimpii, syn znanego przed laty polskiego średniodystansowca Ryszarda Ostrowskiego. Artur po bardzo emocjonującym finiszu pokonał Marcina Stolca (AZS-AWF Gdańsk) oraz Łukasza Mianowicza (WLKS Iganie Nowe). Pierwsza piątka zawodników zmieściła się w przedziale czasowym 8:49-8:52. Dodatkowo warto nadmienić, że Artur Ostrowski w roku ubiegłym, podczas Przełajowych Mistrzostw Polski w Wejherowie na tym samym dystansie był piąty.

Po pierwszych rozstrzygnięciach w kategorii juniorów o godzinie 12:35 do rywalizacji przystąpiły 32 seniorki. Od początku tempo biegu nadawały Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) i Justyna Bąk (NKS Namysłów), na mecie kolejność była odwrotna, zwyciężyła Bąk, druga była Kowalska (w zeszłym roku ósma), a medal brązowy przypadł Justynie Mudy, która wraz z koleżankami z klubu AZS-AWF Katowice – Joanną Kuś i Joanną Drobiec – zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej pokonując tryumfatorki sprzed roku, zawodniczki Olimpii Poznań (sklasyfikowano jedynie te 2 kluby).

Nowa mistrzyni Polski w biegu przełajowym to dwukrotna medalistka Przełajowych Mistrzostw Europy (brąz zdobyty w 2001 i srebro w 2004), a więc jedna z najlepszych zawodniczek w historii polskiej lekkoatletyki specjalizujących się w tej konkurencji. Kowalska natomiast, jest specjalistką w biegu na 3000m przez przeszkody, a jej największym dotychczasowym sukcesem było zdobycie złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Erfurcie w 2005 roku. Pozostałe zawodniczki były tylko tłem dla wymienionej dwójki, o czym świadczy przewaga Bąk nad trzecią na mecie Mudy wynosząca aż 39 sekund. Warto dodać, że na starcie w Bydgoszczy nie stanęły medalistki z roku ubiegłego (Justyna Lesman, Małgorzata Jamróz i Barbara Niewiedział).

Znając już medalistki biegu seniorek na trasie dziesięciokilometrowego biegu pojawili się seniorzy. Faworytami w tym roku byli przede wszystkim medaliści z Wejherowa, a więc Michał Kaczmarek, Kamil Murzyn i Mariusz Giżyński. Dodatkowo do rywalizacji o medale mięli włączyć się młodzieżowcy, którzy cztery miesiące wcześniej wywalczyli drużynowo brązowy medal na Mistrzostwach Europy U-23 w biegach przełajowych, a także powracający po kontuzji zawodnik, mający na swoim koncie już kilka sukcesów na arenie międzynarodowej w kategorii juniora Marcin Chabowski, aktualny mistrz Polski w półmaratonie Henryk Szost oraz reprezentant gospodarzy Dariusz Kruczkowski.

Początkowo na prowadzeniu można było zobaczyć Mirosława Formelę, zawodnika Stortingu Międzyzdroje, który specjalizuje się raczej w biegach na średnich dystansach (800m i 1500m), a także Rafała Wójcika, multimedalistę, jeżeli chodzi o Przełajowe Mistrzostwa Polski (8 medali: 5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe). Jednak z czasem, gdy zawodnicy mięli już za sobą połowę dystansu wymienieni zawodnicy tracili siły, a na czoło wyszła trójka biegaczy, jak się później okazało trójka medalistów. W skład tejże czołówki wchodzili Michał Kaczmarek, Henryk Szost i biegnący za ich plecami Marcin Chabowski. Zwycięzcą okazał się, powracający do biegania w imponującym stylu Chabowski, który wykorzystał, jak sam wspominał wolne tempo całego biegu dyktowane przez starszych rywali i zaskoczył ich, zachowując najwięcej sił, na finiszu. Wicemistrzem Polski został zwycięzca sprzed roku i brązowy medalista sprzed dwóch lat Michał Kaczmarek, natomiast trzeci na mecie zameldował się Henryk Szost, który jeszcze pod koniec biegu pomylił trasę, przez co do Chabowskiego stracił 7 sekund. Bieg rozgrywany przy niskiej temperaturze i silnie wiejącym wietrze ukończyło 57 z 66 startujących biegaczy. Wśród tych, którzy poddali się na dystansie był m.in. srebrny medalista z Wejherowa Kamil Murzyn, a także Mistrz Europy Juniorów na 1500m z 2004 roku Bartosz Nowicki.

W klasyfikacji drużynowej zwycięstwo przypadło zawodnikom reprezentującym barwy Grunwaldu Poznań – Michałowi Kaczmarkowi, Michałowi Bartoszakowi oraz Radosławowi Popławskiemu. Kolejne trzy pozycje także zajęły kluby wojskowe, drugie miejsce przypadło Oleśniczance Oleśnica, a trzecie Śląskowi Wrocław. Biegacze Zawiszy Bydgoszcz, będący gospodarzami zawodów uplasowali się na 4 miejscu, tuż za podium; sklasyfikowano 6 drużyn.

Po emocjach związanych z biegami seniorów kibice na trasie znów mogli oglądać najlepsze w kraju juniorki, tym razem walczące na dystansie 4km. W przypadku tego biegu zwyciężczyni nie tylko otrzymywała złoty medal Mistrzostw Polski, ale także prawo startu na Przełajowych Mistrzostwach Świata w Mombasie, było więc o co walczyć. A walka wyglądała tak, że od początku szybkim tempem ruszyły faworytki z Izabelą Trzaskalską na czele. To właśnie reprezentantka klubu z Terespola została Mistrzynią Polski juniorek w biegach przełajowych i będzie reprezentować nasz kraj w Mombasie. Druga na mecie, ze stratą 11 sekund do Trzaskalskiej była Ewa Gielec, także druga przed rokiem w Wejherowie, wtedy zawodniczka ze Starachowic musiała uznać wyższość Pauliny Zając. Brązowy medal przypadł Beacie Chazan, która na metę wpadła sekundę za Gielec.

Ostatnim biegiem rozgrywanym tego dnia w Bydgoszczy był bieg juniorów na 6km, którego zwycięzca także miał reprezentować nasz kraj na Przełajowych Mistrzostwach Świata. Tutaj rywalizacja była bardzo zacięta, jeszcze na okrążenie przed metą (pętla o długości ok. 1km) w prowadzącej grupie było prawie 10 biegaczy, którzy musieli nastawić się na mocny finisz. Najlepiej z tego grona w tym elemencie biegu spisał się Łukasz Kujawski (czwarty przed rokiem), który wyprzedził o dwie sekundy Dawida Szewczyka i o cztery Damiana Kabata z miejscowej Zawiszy Bydgoszcz. Na 83 zawodników zawody ukończyło 70 juniorów, a do reprezentacji na Przełajowe Mistrzostwa Świata powołany został Szewczyk w związku z rezygnacją z wyjazdu mistrza Polski Łukasza Kujawskiego.

W podsumowaniu tegorocznych Przełajowych Mistrzostw Polski należy zaznaczyć, że w zawodach trwających ok. 5 godzin wzięło udział 522 zawodników (dane po weryfikacji), z których 429 ukończyło swoje biegi. Rozdano 18 kompletów medali wyłaniając tym samym sześciu nowych, indywidualnych mistrzów Polski w biegach przełajowych. W klasyfikacji województw zwycięstwo przypadło zespołowi Pomorza, drugie miejsce zajęło województwo podkarpackie, a trzecie mazowieckie. Najlepszym klubem (wśród juniorów) okazał się AZS UWM Olsztyn, drugi w 2006 roku. Po mistrzostwach wyłoniono reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych, która składa się z dwóch zawodników: juniorki Izabeli Trzaskalskiej i juniora Dawida Szewczyka. Kierownikiem ekipy wylatującej do Mombasy (Kenia) został Bogusław Mamiński.

Wyniki Przełajowych Mistrzostw
Polski Seniorów i Juniorów w Bydgoszczy:

 

2km juniorki

1. URBANIK Danuta 1989 KKS Victoria Stalowa Wola (PDK) 06:22

2. FLIS Monika 1989 KKS Victoria Stalowa Wola (PDK) 06:32

3. CICHOCKA Angelika 1988 ULKS Talex
Borysław Borzytuchom (POM) 06:32

4. DEJK Monika 1989 UKS Komandor Żukowo (POM) 06:34

5. DUDEK Agata 1988 MMKS Kędzierzyn Koźle (OPL) 06:36

6. GAWRYLUK Eliza 1988 AZS
UWM Olsztyn (WMZ) 06:39

 

3km juniorzy

1. OSTROWSKI Artur 1988 TS
Olimpia Poznań (WLP) 08:49

2. STOLC Marcin 1988 AZS-AWF Gdańsk (POM) 08:49

3. MIANOWICZ Łukasz 1989 WLKS
Iganie Nowe (MAZ) 08:50

4. CZERWIŃSKI Adam 1988 WKS
Wawel Kraków (MLP) 08:50

5. MANIKOWSKI Bartosz 1988 GKS
Olimpia Grudziądz (KPO) 08:52

6. NOWOGRODZKI Dawid 1988 KS
Agros Zamość (LBE) 09:02

 

4km seniorki

1. BĄK Justyna 1974 NKS Namysłów (OPL) 13:22

2. KOWALSKA Katarzyna 1985 LKS
Vectra Włocławek (KPO) 13:27

3. MUDY Justyna 1984 AZS-AWF Katowice (SLK) 14:01

4. LIGAJ Lucyna 1978 SL WKS Zawisza Bydgoszcz (KPO) 14:11

5. KUŚ Joanna 1984 AZS-AWF Katowice (SLK) 14:20

6. NĘCKA Urszula 1984 MKS-MOS
Płomień Sosnowiec (SLK) 14:20

 

4km seniorki – klasyfikacja drużynowa

1. AZS-AWF Katowice 8
punktów

2. TS Olimpia Poznań 14
punktów

 

10km seniorzy

1. CHABOWSKI Marcin 1986 KS Wejher
Wejherowo (POM) 31:23

2. KACZMAREK Michał 1977 WKS Grunwald Poznań
(WLP) 31:28

3. SZOST Henryk 1982 WKS Oleśniczanka Oleśnica (DOL) 31:40

4. RZESZEWICZ Karol 1983 SKLA
Sopot (POM) 31:42

5. KOZŁOWSKI Artur 1985 MUKS
MOS Sieradz (LDZ) 31:48

6. SOWA Arkadiusz 1979 WKS
Oleśniczanka Oleśnica (DOL) 31:56

 

10km seniorzy – klasyfikacja drużynowa

1. WKS Grunwald Poznań 13 punktów

2. WKS Oleśniczanka Oleśnica 14 punktów

3. WKS Śląsk Wrocław 24 punkty

4. SL WKS Zawisza Bydgoszcz 29 punktów

5. ULKS Talex Borysław Borzytuchom 42 punkty

6. AZS-AWF Poznań 54 punkty

 

4km juniorki

1. TRZASKALSKA Izabela 1988 MULKS
Terespol (LBE) 14:12

2. GIELEC Ewa 1988 KLKS Juventa-Kobex Starachowice (SWK) 14:23

3. CHAZAN Beata 1988 MKS Żak Biała Podlaska (LBE) 14:24

4. BIEDRZYCKA Julita 1988 MKS
Radziejowice (MAZ) 14:30

5. PRZYGÓDZKA Angelika 1988 AZS UWM
Olsztyn (WMZ) 14:41

6. HARASIM Monika 1988 AZS
UWM Olsztyn (WMZ) 15:03

 

6km juniorzy

1. KUJAWSKI Łukasz 1988 UKS
Komandor Żukowo (POM) 19:23

2. SZEWCZYK Dawid 1988 CKS
Budowlani Częstochowa (SLK) 19:25

3. KABAT Damian 1988 SL WKS Zawisza Bydgoszcz (KPO) 19:27

4. OLEJARZ Artur 1988 ZLKL
Zielona Góra (LBU) 19:30

5. WAKALUK Adam 1988 KS Podlasie Białystok (POD) 19:30

6. ZALEWSKI Krystian 1989 UKS
Barnim Goleniów (ZPO) 19:31

 

bydg_01.jpg

 

 

 

bydg_02.jpg

 

 

 

bydg_03.jpg