1 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Przegonić depresję! ;)


Pod takim hasłem 5 października odbędzie się bieg uliczny w Zakopanem. Będziemy nie tylko biegać, ale także pokazywać, jak radzić sobie z czasami trudną codziennością! Do wyboru będą dwa dystanse – 4 i 10 km – aby każdy – także początkujący mógł wziąć udział w biegu.

bieg_z_widokiem1.png

Tegoroczna edycja będzie już drugą. – Głównym celem biegu jest upowszechnianie idei zapobiegania problemom zdrowia psychicznego poprzez działania wspólne i aktywność fizyczną, jaką jest bieganie. Dla wielu osób depresja oznacza wycofanie się, izolację. Ważne jest, abyśmy nauczyli się wspólnie zapobiegać depresji – podkreśla psychiatra dr n. med. Iwona Koszewska, prezes Fundacji Profilaktyka, Prewencja, Leczenie – Cumulus, autorka pierwszego w Polsce regionalnego programu zapobiegania depresji i samobójstwom „Aby halny nikogo nie zabrał”, jedna z inicjatorek imprezy.

Niezmiernie istotne są działania, które mają na celu nie dopuścić do wystąpienia depresji. Jednym z takim elementów jest ruch angażujący całe ciało – dodaje dr Jadwiga Brzosko, druga z pomysłodawczyń biegu.

Trasy obu biegów będą rozpoczynać się na zakopiańskich Krupówkach. Na trasie będą czekać piękne widoki – jak chociażby ten na Giewont!

Sportowe atrakcje nie będą jednak jedynymi. Dwa dni wcześniej – 3 października organizowana będzie konferencja "Jesienne rozmowy nie tylko o depresji". Z kolei w dniu biegu będzie można m.in. pójść na … "Randkę z psychiatrą" (rozmowa ze specjalistą) lub obejrzeć tematycznie dobrany film. Nie zabraknie także biegów i atrakcji dla dzieci.

Zapisy oraz szczegóły znajdują się na stronie www.przegonicdepresje.pl.