13 kwietnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Przed nami pasjonujący, maratoński weekend


Dla kibiców biegów ulicznych kolejne trzy dni zapowiadają się niezwykle interesująco. W wielu miastach na całym świecie odbędzie się kilka prestiżowych maratonów. W poniedziałek czekają nas emocje związane z biegiem w Bostonie, natomiast dzień wcześniej powinniśmy zainteresować się wydarzeniami w Daegu, Łodzi, Pjongjang, Rotterdamie i Wiedniu.

 

LODZ.jpg Łódź Maraton Dbam o Zdrowie – tam startuje m.in. świeżo upieczona rekordzistka kraju na 10km – Karolina Jarzyńska

O maratonie w Łodzi pisaliśmy już tutaj: Już w niedzielę Łódź Maraton Dbam o Zdrowie.

Zapowiedź poniedziałkowego maratonu w Bostonie pojawi się na naszych łamach już wkrótce. O pozostałych imprezach informujemy poniżej.

Silna stawka faworytów w Rotterdamie

Najszybszym z niedzielnych biegów powinien być maraton w Rotterdamie. Tradycje tej imprezy (aż trzykrotnie ustanawiano tu rekordy świata – dwa razy wśród mężczyzn i raz wśród kobiet), wyniki zwycięzców z poprzednich lat oraz tegoroczna lista zawodników elity dają nadzieję na naprawdę świetne wyniki.

Głównym faworytem będzie Etiopczyk Getu Feleke (2:04:50). Drugi zawodnik ubiegłorocznej edycji tym razem liczy na zwycięstwo i poprawienie rekordu trasy, 2:04:27, należącego od 2009 roku do Duncana Kibeta. Przy dobrej pogodzie i współpracy z innymi zawodnikami Feleke nie wyklucza także ataku na rekordu świata.

2012 Olympic Mens Marathon
Getu Feleke (z prawej) nie ukończył maratonu podczas Igrzysk Olimpijskich
(fot. 
Peter Mooney, flickr.com)

Szansę na dobry wynik i zwycięstwo w Rotterdamie będą mieli również trzej Kenijczycy: Geoffrey Kipsang (w lutym uzyskał wynik 58:54 w półmaratonie), Sammy Kitwara (2:05:54) i zwycięzca z 2010 roku – Wilson Chebet (2:05:27) oraz Etiopczycy Bazu Worku (2:05:25), Tilahun Regassa (2:05:27) i Assefa Bentayehu (2:06:22).

Słabiej niż w ubiegłym roku zapowiada się rywalizacja wśród kobiet, gdzie faworytkami będą Misiker Mekonnen (2:25:21) i Harun Makda (2:26:46) z Etiopii oraz pochodząca z Kenii reprezentantka Holandii – Hilda Kibet (2:24:27).

Sugut z szansą na trzecie zwycięstwo w Wiedniu

Dobrych wyników oczekują także organizatorzy prężnie rozwijającego się maratonu w Wiedniu. Te gwarantować ma grupa szybkich Kenijczyków na czele z dwukrotnym zwycięzcą maratonu w stolicy Austrii – Henrym Sugutem oraz Jafredem Kipchumbą, zwycięzcą maratonu w Eindhoven (2011) i posiadaczem najlepszego rekordu życiowego spośród zaproszonych zawodników (2:05:48).

Poza nimi swoich szans na zwycięstwo upatrywać będzie również Gilbert Yegon, partner treningowy Suguta i drugi zawodnik podczas ubiegłorocznej edycji (rekord życiowy 2:06:18).

1vien 3
W poprzednich edycjach maratonu wiedeńskiego z powodzeniem startowali Polacy W 1984 zwyciężał tu Antoni Niemczak, w 1995 najlepszy okazał się Piotr Prusik, a w ostatnich latach czołowe lokaty zajmował Henryk Szost (fot. Adam Klein, bieganie.pl)

Dobrze obsadzony jest także bieg kobiet, w którym wystartują m.in. Haile Kebebush (2:24:09), Eyerusalem Kuma (2:24:55) i Meskerem Assefa (2:25:17). Organizatorzy liczą na poprawienie 13-letniego rekordu trasy należącego do Włoszki Maury Viceconte (2:23:47).

Oczywiście warto dodać, że podczas imprezy odbędzie się także bieg na dystansie półmaratonu, w którym po raz kolejny wystartuje Haile Gebrselassie.

Dwa maratony na Półwyspie Koreańskim

Interesująco zapowiada się także niedzielny maraton w Pjongjang, stolicy Korei Północnej. Zainteresowanie tym biegiem nie wynika jednak z silnej obsady, a raczej z napiętej sytuacji, która panuje aktualnie w na Półwyspie Koreańskim. Ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego nie przeszkodziło jednak w organizacji 26. Mangyongdae Prize Marathon, który na starcie powinien zgromadzić 600 zawodników z całego świata (m.in. z Czech, Etiopii i Kenii).

Bez przeszkód powinien odbyć się także drugi maraton organizowany w tej części świata – maraton w Daegu (Korea Południowa). W mieście, które było gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw świata w 2011 roku na starcie pojawi się ok. 16 tysięcy amatorów biegania, a wśród nich faworyci: rekordzista trasy David Kiyeng z Kenii, jego rodacy: Gilbert Chepkwony i Benson Barus (drugie i trzecie miejsce przed rokiem), Debebe Tolossa (RŻ 2:07:41), najszybszy Europejczyk ubiegłego roku – Patrick Tambwe oraz najlepsze maratonki: Agnes Barsosio (2:24:47) i Aheza Kiros (2:24:30).

Na koniec warto wspomnieć również o zawodach SPAR Great Ireland Run w Dublinie, gdzie dojdzie do ciekawego pojedynku dwóch Etiopczyków. Na dystansie 10 km zmierzą się rekordzista świata Kenenisa Bekele oraz aktualny mistrz świata – Ibrahim Jeilan. Obaj nie mogą zaliczyć ostatnich dwóch sezonów do udanych. Długi czas zmagali się z kontuzjami i teraz dopiero wracają do dobrej dyspozycji.