Redakcja Bieganie.pl
W niedziel臋 6 lipca w Szczecinie zako艅czy艂y sie trzydniowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Po Mistrzostwach og艂oszono wst臋pne nominacje olimpijskie. Poniewa偶 jest to symboliczne zako艅czenie pierwszej cz臋艣ci sezonu, podsumowujemy same Mistrzostwa, jak i wcze艣niejsze wyniki.
Zacznijmy od bieg贸w d艂ugich i 艣rednich. W maratonie wysy艂amy na Igrzyska czterech reprezentant贸w – Henryka Szosta, Arkadiusza Sow臋, Monik臋 Drybulsk膮 oraz Dorot臋 Gruc臋. Szanse medalowe wydaj膮 si臋 do艣膰 nik艂e – nasi najlepsi marato艅czycy i najlepsze maratonki s膮 kilka dobrych minut za czo艂贸wk膮 艣wiatow膮. Nie mo偶na jednak zapomina膰 o tym, o czym m贸wi trener tr贸jki olimpijczyk贸w, Grzegorz Gajdus – bieganie na imprezie mistrzowskiej r贸偶ni si臋 od biegania w komercyjnych maratonach. Nie ma zaj膮c贸w, do tego temperatura w Pekinie mo偶e by膰 wysoka, pewn膮 rol臋 odgrywa te偶 du偶e zanieczyszczenie powietrza w mie艣cie tegorocznych Igrzysk. W tak ci臋偶kich warunkach nasi zawodnicy mog膮 postarac sie o niespodziank臋. Pozytywne jest to, 偶e na kr贸lewskim dystansie b臋dziemy mieli a偶 czw贸rk臋 reprezentant贸w, szkoda tylko, 偶e do og艂oszenia tej decyzji potrzeba by艂o dw贸ch miesi臋cy spor贸w, targ贸w i zmian decyzji, nie u艂atwiaj膮cych zawodnikom przygotowa艅. Pewn膮 kompromitacj膮 jest te偶 spos贸b organizacji szkolenia marato艅skiego. Trener kadry maratonu nie opiekuje si臋 偶adnym z zawodnik贸w, jad膮cych do Pekinu. Trojk臋 z nich trenuje Grzegorz Gajdus, funkcjonuj膮cy poza Polskim Zwi膮zkiem Lekkiej Atletyki, za艣 najstarsza i najbardziej utytu艂owana zawodniczka z tego grona, Dorota Gruca, trenuje bez trenera. Czym wobec tego zajmuje si臋 trener kadry maratonu? Jest to nieodgadniona zagadka.
W biegach d艂ugich rozgrywanych na bie偶ni – 5000m oraz 10000m – nie mamy na Igrzyska reprezentant贸w, minima s膮 daleko poza zasi臋giem naszych zawodnik贸w. Nie by艂o w艂a艣ciwie nawet pr贸by pokonania tego minimum przez kt贸regokolwiek z biegaczy czy kt贸r膮kolwiek z biegaczek. Najszybsze biegi na tych dystansach odby艂y si臋 podczas Mistrzostw Polski w Kozienicach na 10000m oraz w Warszawie na 5000m. Najciekawszym akcentem bieg贸w by艂o potwierdzenie przez Micha艂a Kaczmarka, 偶e PZLA pope艂ni艂o du偶y b艂膮d, nie wysy艂aj膮c go na Puchar Europy. Kaczmarek udowodni艂, 偶e w tej chwili nie ma w kraju konkurencji na 5000m. Nale偶y do niego najlepszy wynik w Polsce w tym roku oraz tytu艂 mistrzowski, wygrywa zar贸wno w szybszym biegu, jak w Warszawie podczas memoria艂u Kusoci艅skiego, jak i w wolniejszym, rozgrywanym na ostatnich metrach, podczas Mistrzostw Polski w Szczecinie.
Opr贸cz niego w biegach d艂ugich licz膮 si臋 tylko przeszkodowcy. Minima do Pekinu zrobi艂a trojka zawodnik贸w – Tomasz Szymkowiak, Wioleta Janowska oraz Katarzyna Kowalska. Wioleta Janowska zupe艂nie zdominowa艂a polskie biegi d艂ugie – zdecydowanie, z ogromn膮 przewag膮 wywalczy艂a tytu艂y mistrzowskie na 5000m oraz 10000m, ma te偶 zdecydowanie najlepszy wynik na 3000m z przeszkodami. Nie startowa艂a na tym dystansie w Szczecinie, tytu艂 mistrzowski przypad艂 wi臋c drugiej olimpijce – Katarzynie Kowalskiej z W艂oc艂awka. Bliski uzyskania minimum by艂 dwukrotnie Marcin Chabowski, mistrz Polski w prze艂ajach oraz na 10000m, z kt贸rym wywiad zamie艣cimy wkr贸tce na bieganie.pl. W Szczecinie Marcin walczy艂 jak lew do ostatniego metra, zabrak艂o mniej ni偶 1,5 sekundy do minimum olimpijskiego. W zwi膮zku z waleczn膮 postaw膮, PZLA przed艂u偶y艂o mu termin osi膮gni臋cia odpowiedniego czasu. Tomasz Szymkowiak kilkakrotnie zaprezentowa艂 wysok膮 form臋 na przeszkodach, prowadzi w naszym rankingu d艂ugodystansowc贸w, poprawi艂 w tym roku rekord 偶yciowy na dystansie 1500m, ale… podczas Pucharu Europy pokaza艂, 偶e szybki finisz nie jest jego najmocniejsz膮 stron膮.
Biegi 艣rednie przed sezonem wydawa艂y si臋 najsilniejszym punktem naszej biegowej reprezentacji, opr贸cz sztafet, rzecz jasna. Rzeczywisto艣膰 nie okaza艂a si臋 tak r贸偶owa. Najwi臋kszym zaskoczeniem i rozczarowaniem pierwszej cz臋艣ci sezonu jest postawa Lidii Chojeckiej, naszej najbardziej utytu艂owanej zawodniczki w biegach 艣rednich, rekordzistki Polski na 1500m. Chojecka nie osi膮gn臋艂a wyj膮tkowo niskiego w tym roku minimum i chocia偶 przed艂u偶ono jej termin zdobycia go, z obecn膮 form膮 nie ma szans na zaistnienie na Igrzyskach . W Szczecinie by艂a dopiero pi膮ta, cho膰 trzeba przyzna膰, 偶e startowa艂a dzie艅 po biegu w Madrycie. Nadal wierzymy jednak, 偶e pani Lidia odzyska form臋 – w zesz艂orocznych Mistrzostwach 艢wiata by艂a jedyn膮 polsk膮 zawodniczk膮, kt贸ra zaprezentowa艂a si臋 w finale.
Zamiast Chojeckiej mamy w dru偶ynie na Pekin jej odwieczn膮 krajow膮 rywalk臋, Ann臋 Jakubczak, kt贸ra ju偶 dwukrotnie wyst臋powa艂a w fina艂ach olimpijskich, dwukrotnie przybiegaj膮c tu偶 za Chojeck膮. Pekin b臋dzie jej trzecimi Igrzyskami! I chocia偶 poza biegiem w Warszawie, kt贸ry da艂 jej wyjazd do Pekinu, Anna Jakubczak zaliczy艂a kilka s艂abszych wyst臋p贸w, pami臋tamy, 偶e do najwi臋kszych imprez by艂a zawsze doskonale przygotowana. Wierzymy, 偶e podobnie b臋dzie i tym razem. I wreszcie – zdecydowanie najmocniejsza w tym roku polska biegaczka na 1500m – Sylwia Ejdys. Debiutuje na tak wielkiej imprezie, ale mimo m艂odego wieku ju偶 dwukrotnie wygrywa艂a Puchar Europy, pokazuj膮c 艣wietny finisz. W Pekinie umiej臋tno艣膰 szybkiego rozgrywania konc贸wki biegu b臋dzie z pewno艣ci膮 bardzo przydatna, dlatego wierzymy r贸wnie偶 w Sylwi臋.
U pan贸w za艣 – do minim贸w nie zbli偶y艂 si臋 nikt. Kr贸luj膮cy w zesz艂ym roku na dystansie 1500m m臋偶czyzn Bartosz Nowicki ma co prawda najlepszy czas sezonu, poprawi艂 te偶 minimalnie rekord 偶yciowy, ale podczas Mistrzostw Polski, Pucharu Europy i zagranicznych miting贸w pokaza艂, 偶e nie jest w stanie nawi膮za膰 r贸wnej walki z rywalami dysponuj膮cymi mocnym finiszem. W Szczecinie przegra艂 na swoim koronnym dystansie z dwoma 800-metrowcami – Paw艂em Czapiewskim oraz Marcinem Lewandowskim. Podobnie jak Lidia Chojecka, dzie艅 wcze艣niej startowa艂 jednak w Madrycie, ma te偶 tak jak ona przed艂u偶ony termin zdobycia minimum, ale czas 3:36,60 wydaje si臋 by膰 poza zasi臋giem. W 艣wietle tego b艂臋dem wydaje si臋 decyzja sprzed kilku miesi臋cy – Nowicki zrobi艂 minimum na 800m na Halowe Mistrzostwa 艢wiata w Walencji, zrezygnowa艂 jednak z tego startu, aby lepiej przygotowa膰 si臋 do Igrzysk Olimpijskich…
O ile na 1500m mocniejsze s膮 panie, to na 800m triumfy 艣wi臋c膮 panowie. Marcin Lewandowski ma w ko艅cu szans臋 pokazania si臋 na du偶ej imprezie, trzymamy kciuki za to, aby j膮 wykorzysta艂. Do 艣wietnej formy wr贸ci艂 te偶 Pawe艂 Czapiewski, br膮zowy medalista Mistrzostw 艢wiata z 2001 roku. W Szczecinie wygra艂 800m oraz by艂 drugi na 1500m. Nie ma co jednak ukrywa膰, 偶e 800 metr贸w jest jednym z najci臋偶szych dystans贸w biegowych – na Igrzyskach, aby by膰 w finale, trzeba przej艣膰 dwie rundy kwalifikacji, w kt贸rych biegi rozgrywane s膮 na og贸艂 w piekielnie mocnym tempie. W zesz艂ym roku w Osace najwolniejszy by艂… sam fina艂! Mocn膮 stron膮 naszych 艣redniodystansowc贸w jest piorunuj膮cy finisz – dotyczy to tak Paw艂a, jak i Marcina.
U pa艅 bariera 2 minut w biegu na 800m wydaje si臋 nie do pokonania. Mistrzyni Polski, Anna Zag贸rska, odbi艂a si臋 od niej ju偶 przed Igrzyskami w Atenach – do minimum zabrak艂o jej wtedy 4 setnych cz臋艣ci sekundy! W tym roku historia si臋 powtarza, tylko do minimum brakuje odrobin臋 wi臋cej. W s艂abszej formie jest w tym roku Ewelina S臋towska. Obie panie mog膮 jeszcze uzyska膰 minimum, ale, niestety, pami臋tamy o tym, 偶e w biegach kobiet, aby liczy膰 si臋 na Igrzyskach, trzeba zej艣膰 co najmniej poni偶ej 1 minuty 58 sekund.
Polskie sprinty to Marek Plawgo, Anna Jesie艅 oraz sztafety. Indywidualnie nasi 400-metrowcy nie s膮 zbyt mocni, ale w sztafecie tworz膮 dru偶yn臋, kt贸ra mo偶e powalczy膰 niemal z ka偶dym, mo偶e poza Amerykanami. Pozosta艂e sztafety b臋d膮 przede wszystkim pr贸bowa艂y znale藕膰 si臋 w finale, dla 400-metrowc贸w celem jest zawsze medal. Podobnie zreszt膮 jak dla Marka Plawgi – w艂a艣ciwie jedynego polskiego biegacza regularnie startuj膮cego w najlepszych mitingach 艣wiata, Golden League. Marek oraz Anna Jesie艅 w zesz艂ym roku byli naszymi jedynymi medalistami podczas Mistrzostw 艢wiata w Osace. W Pekinie s膮 r贸wnie偶 najpowa偶niejszymi naszymi kandydatami do medalu w konkurencjach biegowych. Indywidualnie w biegach sprinterskich nie mamy wielkich indywidualno艣ci, z zainteresowaniem czekamy jednak na wyst臋p m艂odego p艂otkarza, Artura Nogi, kt贸ry jako jedyny lekkoatleta uzyska艂 minimum olimpijskie podczas Mistrzostw Polski w Szczecinie. Niepokoj膮ca jest kontuzja najlepszego polskiego 400-metrowca w zesz艂ym roku – Daniela D膮browskiego.
Zanim zawodnicy rozjad膮 si臋 na obozy przygotowawcze przed Igrzyskami, podsumujmy kr贸tko Mistrzostwa Polski w Szczecinie: bardzo dobra organizacja, niez艂a pogoda, brak bardzo dobrych wynik贸w. Najbardziej dramatycznymi biegami by艂o m臋skie 1500m, z szale艅cza walk膮 Lewandowskiego, Czapiewskiego i Nowickiego na ostatniej prostej; 3000m z przeszkodami, gdzie Chabowski otar艂 si臋 o minimum olimpijskie oraz 800m kobiet… z powodu upadku na ostatniej prostej dw贸ch zawodniczek. Ambitnie zaprezentowa艂a sie Renata Pli艣, kt贸ra bieg艂a odwa偶nie, mocno i dzi臋ki temu zdoby艂a srebrny medal, wygrywaj膮c z du偶o bardziej utytu艂owanymi rywalkami. W biegach d艂ugich faworyci zwyci臋偶ali komfortowo. Pewn膮 niespodziank膮 by艂 start Anny Jesie艅 na 200m zamiast na p艂otkach. Potwierdzi艂a si臋 dominacja w polskich biegach 艣rednich i d艂ugich trenera Zbigniewa Kr贸la – jego zawodnicy i zawodniczki zdobyli medale na wszystkich dystansach od 800m do 10000m. W Szczecinie Kr贸l skasowa艂 6 medali!
W najbli偶szych tygodniach nie b臋dzie w Polsce wielkich miting贸w, najlepsi nie b臋d膮 startowa膰. Trwa sezon uliczny, w pi膮tek presti偶owy wy艣cig na dystansie jednej mili w Sopocie. Lekkoatletyczna karuzela rozp臋dza sie ponownie w drugiej po艂owie sierpnia, najpierw Pekin, potem kilka bardzo mocnych mityng贸w, a jesieni膮 – kilka mocnych maraton贸w. Bieganie.pl na pewno b臋dzie 艣ledzi膰 wszystkie te wydarzenia.